TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Powstało Stowarzyszenie Ekologicznego Transportu Autokarowego
InfoBus.pl - Opublikowano: 06.11.2019 10:00:01
Powstało Stowarzyszenie Ekologicznego Transportu Autokarowego

STEKTRA chce m.in. nagłośnić problem zanieczyszczenia powietrza pochodzącego od wyeksploatowanych autobusów turystycznych poniżej Euro 5.

Stowarzyszenie Ekologicznego Transportu Autokarowego (STEKTRA) to organizacja pozarządowa, której celem jest podejmowanie działań na rzecz poprawy jakości powietrza i bezpieczeństwa drogowego ze szczególnym uwzględnieniem branży przewoźników autokarowych.

Wg raportu PZPM "Branża Motoryzacyjna 2018/2019" około 65% rejestrowanych autokarów w Polsce pochodzi z importu. Wśród używanych autobusów sprowadzonych zza granicy dominują pojazdy wyprodukowane w latach 2000-2004 (42% udziału) z homologacją Euro 3, następnie pojazdy z normą Euro 4 z lat 2005-2009 (34%) oraz Euro 2 z lat 1997-2000 (8%). Są to więc przestarzałe autokary, które emitują dużo szkodliwych substancji, takich jak pyły zawieszone PM 2,5 i PM 10 oraz dwutlenek azotu. To bardzo niepokojące zjawisko, bo do Polski trafiają bardzo stare autokary, w bardzo złym stanie technicznym, co niweczy wszystkie działania zmierzające do poprawy jakości powietrza. Stary, wyeksploatowany tabor to również brak bezpieczeństwa pasażerów.

Eko zmiany

Dlatego w celu eliminowania przestarzałych i trujących autobusów STEKTRA chce:

  • nagłośnić problem zanieczyszczenia powietrza pochodzącego od wyeksploatowanych autokarów turystycznych o niskiej kulturze emisji spalin (poniżej Euro 5),

  • nakłonić do świadomego wyboru przewoźników dysponujących nowoczesnym taborem spełniającym rygorystyczne normy emisji spalin,

  • zachęcić władze na poziomie gminnym, wojewódzkim i krajowym, aby w podległym im jednostkom w postępowaniach przetargowych np. na przewóz dzieci do i ze szkół, wprowadziły zapis dopuszczający do przetargu tylko tych oferentów, którzy usługę wykonywać będą pojazdami spełniającymi normę emisji spalin minimum Euro 5, czyli autobusami produkowanymi po 2010 r.

Aktualnie członkami STEKTRY są firmy:

  • Manifold (#manifold.business.cab.and.transport),

  • TPO Pastuszak (#tpopastuszak)

  • Zieliński Transport (#zielinskitrans)

Przewoźnicy ci działają w strefie transportu turystycznego na terenie całej Europy. Bezpieczeństwo i ekologia są dla nich priorytetem, dlatego stawiają na bezpieczny i nowoczesny tabor spełniający rygorystyczne normy emisji spalin oraz doświadczenie i rozwagę kierowców.

Działania STEKTRY mają spowodować naturalny spadek popytu na usługi przewozowe świadczone przez przewoźników używających wyeksploatowany i stary tabor o niskiej kulturze emisji spalin i doprowadzić do sytuacji, w której korzystanie z nieekologicznych autokarów będzie postrzegane równie wstydliwie, jak wyrzucanie śmieci do lasu.

Więcej o tej cennej inicjatywie na https://www.facebook.com/stektra/Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
autokar
STEKTRA
  • Sebastian Pioro – 06.11.2019

    Niech to powiedzą tzw "chinczykom", gdzie wykorzystanie autokaru jest max 50℅ 😂😂😂 A zdarza sie, ze autokar 50 osobowy wiezie 12 osob 😂😂😂 i nie jest to rzadkosc...

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.