TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Poznańskie Urbino 12 electric zasila także słońce
InfoBus.pl - Opublikowano: 13.02.2020 11:00:37
Poznańskie Urbino 12 electric zasila także słońce; fot. MPK Poznań

W lutym poznański przewoźnik wzbogacił się o nowe autobusy elektryczne marki Solaris z panelami fotowoltaicznymi.

W lutym poznański przewoźnik wzbogacił się o nowe autobusy elektryczne marki Solaris z panelami fotowoltaicznymi.

12 lutego spółka MPK Poznań pochwaliła się pierwszymi we flocie autobusami z panelami fotowoltaicznymi na dachach . Miejski przewoźnik kończy odbiory sześciu 12-metrowych pojazdów z napędem elektrycznym. Spółka poinformowała w środę, że wszystkie pojazdy dotarły już od dostawcy, w najbliższych dniach pierwsze z nich rozpoczną stałe kursy na liniach nr 163 i 190.

Absolutna nowość

-"Na dachach +elektryków+ zainstalowane są panele fotowoltaiczne – to absolutna nowość w taborze MPK Poznań. Pozyskana z nich energia będzie wspomagała instalację elektryczną autobusu podczas postoju na końcówkach linii komunikacyjnych, a tym samym będzie służyć do zasilania urządzeń informacji pasażerskiej" – podała spółka.

W pojazdach zastosowano także m.in. system informacji pasażerskiej, w tym system zapowiedzi głosowych, oznakowanie przycisków alfabetem Braille'a czy ładowarki USB. Niskopodłogowe autobusy są przyjazne dla osób o ograniczonej sprawności oraz podróżujących z dziećmi w wózkach.

Na zakup autobusów przyznano dotację unijną z programu "System zielonych inwestycji - Część 2 - GEPARD - Bezemisyjny transport publiczny", finansowanego w ramach środków krajowych, których dysponentem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

MPK Poznań zamówiło łącznie 21 pojazdów z napędem elektrycznym: 15 autobusów przegubowych oraz sześć 12-metrowych. Dodatkowo, ogłoszony został przetarg na zakup 37 kolejnych autobusów elektrycznych – termin składania ofert mija 2 marca. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
fotowoltaika
MPK Poznań
Solaris