TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Praga i Środkowe Czechy szykują się do przetargów na linie
INFOBUS.PL - Opublikowano: 24.03.2020 16:00:38
Praga i Środkowe Czechy szykują się do przetargów na linie

Największe czeskie województwo planuje rozpocząć wybór operatorów autobusów. Środkowe Czechy zakładają, że z wybranymi przewoźnikami zostaną podpisane umowy na 10 lat.

Największe czeskie województwo planuje rozpocząć wybór operatorów autobusów transportu miejskiego i podmiejskiego. Środkowe Czechy zakładają, że z wybranymi przewoźnikami zostaną podpisane umowy na 10 lat. Start przetargów zapowiedziano na lipiec 2021 r.

Poprzez publikację stosownych wstępnych ogłoszeń informacyjnych na TED województwo środkowoczeskie i Praga ogłosiły zamiar zawarcia nowych umów o świadczenie usług publicznych na przewóz pasażerów autobusami miejskimi i podmiejskimi. Przetarg na okres dziesięciu lat jest oczekiwany w lipcu przyszłego roku.

Pod koniec 2009 r. region zawarł dziesięcioletnie umowy o świadczenie usług publicznych z przewoźnikami autobusowymi. W 2019 r. zostały one przedłużone o pięć lat z większymi przewoźnikami ze względu na zakup nowych autobusów o dużej pojemności, a w przypadku przewoźników dalekobieżnych przedłużono umowy przez bezpośrednie udzielenie zamówienia. Stworzyło to też czas niezbędny na przygotowanie nowej procedury przetargowej.

Harmonogram i warunki przetargu są przygotowywane wspólnie przez organizację współtworzącą kraj środkowoczeski - IDSK we współpracy z Pragą i ROPID, czyli organizatorem komunikacji w aglomeracji praskiej. Cały region zostanie prawdopodobnie podzielony na 13 pakietów, każdy w kilku obszarach. Konkretny podział zadań przewozowych na poszczególne kontrakty musi zostać omówiony z gminami, a ze względu na powiązania funkcjonalne.

Jeżeli przetargi nie ruszą w lipcu 2021 r., obowiązywać będzie nowa dyrektywa w sprawie promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów drogowych. Zobowiązuje to instytucje zamawiające do przestrzegania określonych minimalnych proporcji czystych pojazdów przy zamawianiu autobusów i wyznaczonych usług transportowych. Pojazdy czyste według czeskich przepisów to autobusy elektryczne, w tym na wodór oraz pojazdy napędzane CNG, biometanem i skroplonym gazem ziemnym (LNG).


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
Czechy
Praga
ROPID
IDSK
wodór
CNG
LNG
elektrobus
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.