TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Premier zapowiada trzy zmiany dla kierowców [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 16.12.2019 13:00:21
Premier zapowiada trzy zmiany dla kierowców; fot. KPRM

15 grudnia premier Morawiecki wziął udział w akcji edukacyjnej #DobryKierowca i ogłosił pakiet rozwiązań mających podnieść bezpieczeństwo na drogach.

15 grudnia premier Morawiecki wziął udział w akcji edukacyjnej #DobryKierowca i ogłosił pakiet rozwiązań mających podnieść bezpieczeństwo na drogach

Wprowadzimy pierwszeństwo dla pieszych przed wejściem na pasy, ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h również w nocy i możliwość odebrania prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym - ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Ostry zakręt

Szef rządu powiedział na briefingu, że pod względem bezpieczeństwa na drogach "jesteśmy na ostrym zakręcie". -"Musimy wprowadzić nowe reguły, procedury i zasady, które zdecydowanie ograniczą śmiertelność na drogach i zwiększą możliwość jazdy bezpiecznej" - podkreślił.

Dodał, że Polska jest dzisiaj niestety w samym ogonie UE, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach. "Ginie w ostatnich latach średnio około 3 tys. osób na polskich drogach. I jest to liczba w przeliczeniu na liczbę przejechanych kilometrów jedna z najwyższych w Europie" - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział - oprócz obowiązujących już obowiązku jazdy "na suwak" i "korytarza życia" - dodatkowe zmiany w przepisach o ruchu drogowym.

Trzy ograniczenia

"W bardzo krótkim tempie wprowadzamy trzy dodatkowe ograniczenia;

  • po pierwsze jest to pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy.

  • Po drugie jest to ograniczenie do 50 km/h jazdy pojazdów w terenie zabudowanym przez całą dobę (...).

  • Również wdrażamy zasadę, że w sytuacji przekroczenia (prędkości) powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym, to również będzie można odebrać prawo jazdy" - poinformował szef rządu.

W Polsce prędkość dopuszczalna na obszarze zabudowanym w godzinach 23 - 5 wynosi 60 km/h; między 5 a 23 jest to 50 km/h.


Pieszy Fundusz

Premier zapowiedział powołanie funduszu, który będzie pozwalał dodatkowo zainwestować w infrastrukturę bezpieczeństwa drogowego, taką jak przejścia dla pieszych, ronda i spowalniacze ruchu.

Morawiecki zaznaczył, że czasami w przekazach medialnych widzimy "straszne wypadki". "Wszyscy wtedy nad tym bolejemy" - podkreślił. Ale - jak mówił - "za tymi wypadkami kryją się tragedie poszczególnych osób, złamane życiorysy, czasami kalectwo do końca życia".

"Piratów na drogach trzeba wyeliminować, wyeliminować skutecznie" - podkreślił szef rządu. "Musimy zatem doprowadzić do zmian przepisów ruchu drogowego w taki sposób, żeby zmniejszyć wypadki, zmniejszyć śmiertelność wypadków na drogach" - zapowiedział premier Morawiecki.

Jak wskazał, będzie to czynione poprzez inwestycje w infrastrukturę, ale także poprzez "powielanie najlepszych wzorców tych państw Europy Zachodniej, Unii Europejskiej", które - jak wskazał - mają znacząco ograniczaną liczbę wypadków, a w szczególności liczbę śmiertelnych wypadków".

"Zadbajmy o to, żeby już te święta najbliższe, święta Bożego Narodzenia, były świętami bezpiecznymi, czego życzę wszystkim kierowcom i wszystkim pieszym, bo interes wszystkich kierowców, i wszystkich pieszych jest taki sam - bezpieczna jazda po polskich drogach" - zaapelował premier.(PAP).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bezpieczeństwo
kierowca
ustawa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.