TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Prokuratura: Kierowca był "po użyciu", ale "nie pod wpływem"
InfoBus.pl - Opublikowano: 08.07.2020 19:00:07
Prokuratura: Kierowca był po użyciu, ale nie pod wpływem; fot. Policja

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała o opinii toksykologicznej kierowcy autobusu, który 7 lipca staranował kilka aut na Bielanach.

8 lipca Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała o opinii toksykologicznej kierowcy autobusu, który 7 lipca staranował kilka aut na Bielanach.

25-latek miał powiedzieć policjantom, że po raz ostatni zażył narkotyk 3 lipca, czyli cztery dni przed wypadkiem. I to dzisiaj potwierdziła prokuratura.

"Po użyciu", ale nie "pod wpływem"

Jak dodała Mirosława Chyr, w toku postępowania śledczy zabezpieczyli substancję psychotropową w postaci amfetaminy, a także akcesoria, które mogą być wykorzystywane przy zażywaniu narkotyków.

 Mężczyźnie nie postawiono na razie zarzutów, nie ma też wniosku do sądu o tymczasowy areszt 25-latka.

Prokuratura zastrzegła jednak, że oczekuje "na pełne wyniki badań toksykologicznych zabezpieczonych dowodów".

-"Opinia z zakresu badań toksykologicznych potwierdziła obecność substancji psychotropowej pochodnej mefedronu - wpisanej do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w stężeniu wskazującym, że kierowca prowadził autobus po użyciu narkotyków, czym wyczerpał również znamiona art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń" – poinformowała Chyr i doprecyzowała w rozmowie z tvnwarszawa.pl: -"Jej ilość natomiast nie jest taka, aby mówić o prowadzeniu "pod wpływem" substancji psychotropowej, czyli o przestępstwie. Ale tylko i wyłącznie o prowadzeniu w stanie "po użyciu" narkotyku.

Podkreśliła też, że istotne dla sprawy będą ilości innych wymienionych w opinii toksykologicznej substancji.

Pierwsze badanie

We wtorek około godz. 10.30 policjanci zostali powiadomieni o zdarzeniu, do którego doszło na ul. Klaudyny na warszawskich Bielanach. Kierowca miejskiego autobusu linii 181 uderzył tam w cztery zaparkowane pojazdy i latarnię. Jedna osoba, pasażerka autobusu, została z ogólnymi potłuczeniami przewieziona do szpitala.

Jak przekazała prokurator, kierujący autobusem został zatrzymany po przeprowadzeniu badania "narkotesterem".

-"Badanie to wykazało obecność substancji psychotropowej w organizmie" – podała Mirosława Chyr. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wypadek
kontrola
kierowca
Arriva
ZTM Warszawa