TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PZPTP do rządu: Zatrzymajcie agresję wobec kierowców!
InfoBus.pl - Opublikowano: 06.11.2020 11:00:06
PZPTP do rządu: Zatrzymajcie agresją wobec kierowców!

PZPTP chce zwiększenia ochrony prawnej kierowców i motorniczych.

Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego zaapelował do premiera i marszałek Sejmu o zwiększenie ochrony prawnej kierowców i motorniczych

O podobnej inicjatywie IGKM pisaliśmy w TransInfo TUTAJ.

Ostatnie wypadki

W wysłanych listach Związek zwraca uwagę na problem ataków agresji ze strony pasażerów wobec prowadzących pojazdy komunikacji zbiorowej. Wystarczy przywołać tu incydent z Warszawy – o którym pisaliśmy TUTAJ - kiedy to motornicza Tramwajów Warszawskich została pobita tylko dlatego, że zwróciła uwagę pasażerom na konieczność zakładania maseczek w pojazdach komunikacji miejskiej. Głośne były też zdarzenia z Gdańska – informowaliśmy o tym TUTAJ, czy Wałbrzycha – InfoBus pisał o tym TUTAJ.

-"To niestety nie jedyne przypadki, kiedy pasażerowie w agresywny sposób reagują na uwagi kierowców, a utarczki słowne są tu na porządku dziennym – podkreśla PZPTP i dodaje:

-"Jesteśmy branżą, która codziennie przewozi miliony Polaków. Chcemy to robić w bezpieczny sposób dla pasażerów, ale naszym obowiązkiem jest również zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa naszym pracownikom. Dlatego apelujemy o zwiększenie ochrony prawnej kierowców i motorniczych zatrudnionych w zakładach i przedsiębiorstwach komunikacyjnych."

Jakie zmiany?

Związek apeluje o zmianę w zakresie definicji funkcjonariusza publicznego i rozszerzenia jej na wszystkich prowadzących pojazdy komunikacji zbiorowej.

Tym samym w razie naruszenia nietykalności cielesnej, czynnej napaści lub znieważenia, kierowca czy motorniczy będzie mógł skorzystać z ochrony prawnej określonej w Kodeksie karnym.

-"Uważamy, że wdrożenie tej zmiany umożliwi organom ścigania, po ich zawiadomieniu o zajściu, podjęcie skutecznych działań mających na celu ściganie i ukaranie osoby, która dopuściła się takiego czynu" – podkreśla Przewodniczący Komisji Rewizyjnej PZPTP Tomasz Fulara.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
napad
kierowca
rząd
PZPTP