TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rafako E-Bus rozpoczął testy w Raciborzu [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 13.02.2020 09:00:26
Rafako E-Bus rozpoczął testy w Raciborzu [FILM]; fot. UM Racibórz

12 lutego na regularne linie Przedsiębiorstwa Komunalnego w Raciborzu wyjechał autobus elektryczny Rafako E-Bus. Na testy.

12 lutego na regularne linie Przedsiębiorstwa Komunalnego w Raciborzu wyjechał autobus elektryczny Rafako E-Bus. Na testy. Jego drogowy sprawdzian potrwa dwa tygodnie.

-"To co zapowiadaliśmy w ubiegłym roku, właśnie się realizuje. Miasto Racibórz od rodzimej firmy Rafako otrzymało do przetestowania autobus elektryczny. Czy w przyszłości zastąpimy miejski tabor e-busami, pokaże czas. Elektromibilność jest na topie. Musimy się przekonać, czy autobusy te zdają egzamin na miejskich liniach i czy odpowiadają naszym potrzebom. Jest to również kwestia rachunku ekonomicznego - powiedział podczas briefingu prasowego prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

Pierwszy rejs

W pierwszą jazdę e-busem ulicami Raciborza zabrał się także przebywający w mieście na zaproszenie prezydenta Dariusza Polowego - prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

-"Mamy w swoim taborze kilkanaście autobusów zasilanych gazem. Chcielibyśmy je w przyszłości wymienić na bardziej ekologiczne, dlatego bardzo dziękuję za zaproszenie. Jeśli Rafako po testach w Raciborzu zdecydowałoby się przesłać autobus na testy także do Zamościa - z przyjemnością skorzystamy.

Za kierownicą elektrobusu w czasie pierwszego rejsu z pasażerami zasiadł prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Raciborzu Bogdan Gawliczek.

-"O tym jak autobus sprawdza się w użytkowaniu, będę mógł powiedzieć dopiero za jakiś czas. Problemu nie stanowi ładowanie pojazdu. Do pełna bateria ładuje się w 5 i pół godziny. Jego zasięg to 140 km. Autobus będzie jeździł na wszystkich liniach."

Elektryczne MIDI

Autobus Rafako E-Bus to całkowicie polski projekt, przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Producent reklamuje E-busa jako unikalny polski MINI autobus niskoemisyjny, który dzięki nowoczesnej technologii i niewielkim gabarytom, znakomicie sprawdzi się jako autobus szkolny oraz miejski lub podmiejski środek transportu. Zdaniem firmy to pierwszy w kraju, mały elektrobus z baterią pod podwoziem.

Miesiąc temu spółka Rafako zawarła wstępne porozumienie z Agencją Rozwoju Przemysłu dotyczące współpracy przy produkcji e-busów.

- E-busy to przedsięwzięcie uzasadnione biznesowo i społecznie. Ten rok będzie dla nas bardzo dynamiczny - podkreślił w Raciborzu zastępca dyrektora oddziału Rafako w Solcu Kujawskim Dariusz Szarabajko.

Zobaczcie pierwszy rejs E-Busa w Raciborzu na filmie:Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
test
elektrobus
Rafako
PK Racibórz