TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rewolucja czy ewolucja w MZK Jastrzębie? Od 1 września nowe porządki
INFOBUS.PL - Opublikowano: 19.08.2019 09:00:00 1 komentarz
Rewolucja czy ewolucja w MZK Jastrzębie? Od 1 września nowe porządki

Zmienione trasy i oznaczenia linii, a także wprowadzenie kolorowych stref przepływu pasażerów. Wszystko po to, by rozkład jazdy autobusów był bardziej przejrzysty i dostosowany do potrzeb podróżnych w Jastrzębiu-Zdroju i okolicznych gminach.

Zmienione trasy i oznaczenia linii, a także wprowadzenie kolorowych stref przepływu pasażerów. Wszystko po to, by rozkład jazdy autobusów był bardziej przejrzysty i dostosowany do potrzeb podróżnych w Jastrzębiu-Zdroju i okolicznych gminach.

Międzygminny Związek Komunikacyjny zakończył prace związaną ze zmianami rozkładu jazdy w Jastrzębiu-Zdroju, czego od wielu lat domagali się sami pasażerowie. Z jednej strony mówili o zbyt dużej liczbie autobusów na niektórych trasach i "pustych przebiegach". Z drugiej zaś, zwracali uwagę na brak wielu ważnych połączeń. Nowy rozkład jazdy zostanie opublikowany 26 sierpnia, tydzień przed wejściem w życie. Zacznie obowiązywać w niedzielę, 1 września i dotyczyć będzie większości pasażerów MZK – nie tylko mieszkańców Jastrzębia-Zdroju.

"Zdajemy sobie sprawę, że nie zadowolimy wszystkich mieszkańców korzystających z komunikacji autobusowej i wnioski zawsze będą się pojawiać. Mimo to zrobiliśmy wszystko co obecnie jest możliwe, by zoptymalizować rozkład jazdy, wprowadzić zmiany, które znacząco poprawią system komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdroju i najbliższej okolicy" – mówi Roman Foksowicz, przewodniczący zarządu MZK.

Uwzględniono wnioski pasażerów
Zmieniając rozkład jazdy zadbano przede wszystkim o dojazd do szkół i miejsc pracy (głównie jastrzębskich kopalń). Wzięto również pod uwagę skomunikowanie miasta z dworcami kolejowymi w Zebrzydowicach, Wodzisławiu i Rybniku uwzględniając obecny rozkład jazdy pociągów. Ponadto uwzględniono napełnienia autobusów tak, aby nie realizować kursów, z których mieszkańcy nie korzystają. Nowy rozkład jest także odpowiedzią na pisemne wnioski pasażerów kierowane pod adresem MZK.

Nowe oznaczenia, mniej problemów
Rozkład jazdy nie był gruntownie zmieniany od blisko 20 lat. Przygotowanie nowego to spore wyzwanie. Prace trwały pół roku. To modyfikacja około 4 tysięcy kursów tygodniowo. Pojawią się nowe nazwy linii.

"Utrzymanie dotychczasowych oznaczeń przy zmianie rozkładu jazdy powodowałoby z pewnością spore komplikacje. Wielu pasażerów przyzwyczajonych do swoich tras nie sprawdza rozkładu jazdy, który jest im najczęściej doskonale znany. W przypadku planowanych zmian to przyzwyczajenie może okazać się zgubne. Pojawienie się zupełnie nowych oznaczeń wymusza niejako konieczność zapoznania się z nową trasą. Dzięki temu pasażerowie unikną niepotrzebnych nerwów i straconego czasu" – wyjaśnia Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK.

Kolor, czyli kierunek jazdy
Aby ułatwić pasażerom korzystanie z komunikacji, MZK wprowadza dodatkowo kolorystyczne oznaczenia linii. Pojawi się więc nie tylko jej numer, ale także prostokąt w odpowiednim kolorze. Miasto podzielono na sześć stref przepływu pasażerów.

Strefa "C" oznaczona kolorem zielonym to kursy wykonywane głównie w dzielnicach centralnych miasta. Żółta Strefa "S" to kursy w kierunku Szerokiej, Boryni i Żor, natomiast niebieska Strefa "B" to autobusy wyjeżdżające z miasta w kierunku Bzia i Pawłowic. Fioletowa Strefa "M" – kierunek Moszczenica i Szotkowice, a czerwona Strefa "R" to kierunek Ruptawa i Zebrzydowice. Kolor biały będzie przyporządkowany Strefie "W", a więc przejazdom w kierunku Wodzisławia i Rybnika. Tak więc konkretna linia będzie oznaczona literą przyporządkowaną danej strefie i liczbą rozpoczynająca się od 10. Przykład: B10 – pierwsza linia w kierunku Bzia i Pawłowic. Plansza z objaśnieniem graficznym poniżej.

Taniej do Wodzisławia i Rybnika
We wrześniu zniknie linia ekspresowa E-3 z Jastrzębia przez Wodzisław do Rybnika, a także linia 131 na tej samej trasie. W ich miejsce pojawi się linia W10. Zmiana spowoduje znacznie tańsze przejazdy do Wodzisławia i Rybnika. Mimo, iż bilet na linii ekspresowej kosztował prawie dwa razy więcej, czas przejazdu różnił się zaledwie o 6 minut (62 minuty na linii 131 i 56 minut na linii E-3). Zdecydowano o wprowadzeniu jednej linii utrzymując niższą stawkę za przejazd. Tak więc do Rybnika dojedziemy za 4 zł i 20 groszy, a nie jak obecnie za 7,60 zł (e-bilet) i 8,40 (bilet u kierowcy).

Dyżur informacyjny
Od niedzieli 1 września w Biurze Obsługi Klienta MZK uruchomiony zostanie dyżur telefoniczny. Kontakt będzie możliwy w czasie kursowania autobusów, a więc od wczesnych godzin porannych do późnych godzin nocnych. Wszelkie informacje będą dostępne pod numerami telefonów: 32 4763577 oraz 32 4751401. Dodatkowo punkt informacyjny zostanie uruchomiony w Urzędzie Miasta w Jastrzębiu-Zdroju (sala obsługi klientów na parterze). Zadawanie pytań jest również możliwe za pośrednictwem komunikatora Messenger dostępnego z pozycji strony internetowej i portalu społecznościowego Facebook.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
MZK Jastrzębie-Zdrój
  • maziizam – 23.08.2019

    https://www.nowiny.pl/wodzislaw/154437-o-potrzebie-zmian-rozkladu-jazdy-autobusow-czyli-10-prosb-do-mzk.html

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !