TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rosyjskie autobusy na COMTRANS 2017
InfoBus.pl - Opublikowano: 10.10.2017 10:22:42
Rosyjskie autobusy na COMTRANS 2017

Od 4 do 9 września 2017 r., w Moskwie, odbyły się targi COMTRANS 2017, które są rosyjską filią wystawy IAA w Hanowerze. Wśród autobusów pojawiły się m.in. dwa elektrobusy marek KAMAZ i GAZ.

Na wystawie zaprezentowano rekordową liczbę premier - głównie w zakresie pojazdów ciężarowych. Do tego mieliśmy producentów vanów, autobusów i przyczep, a także wielu dostawców komponentów. COMTRANS odbywa się co dwa lata, na przemian z hanowerskim IAA. Następna edycja targów ma się odbyć we wrześniu 2019 roku, w Crocus Expo Center w Moskwie.

Tradycyjnie w ramach wystawy odbyła się 17. ceremonia wręczenia tytułów "Najlepszy Pojazd Roku w Rosji". I tak:

  • Rosyjska Ciężarówka Roku to MAZ-5440М9

  • Rosyjski Dostawcza Roku to Volkswagen Crafter

  • Rosyjski Autobus Roku to Setra 500 Comfort Class

  • Rosyjska Przyczepa / Naczepa Roku to naczepa Schmitz

  • a firma PAO Avtodiesel (YaMZ) otrzymała Nagrodę Specjalną za osiągnięcia w rozwoju rynku rosyjskiego.

Rosyjski świat autobusów

Oprócz producentów ciężarówek i samochodów dostawczych, również wielu producentów autobusów pojawiło się na COMTRANS . Przede wszystkim obecne były krajowe marki i to z ciekawą, nowoczesną ofertą. Przykładowo KAMAZ pokazał m.in. autonomiczny pojazd przyszłości - People Mover, opracowany wspólnie z NAMI Research Center. Autobus bez kierowcy może pomieścić do 12 osób i poruszać się z prędkością do 40 km / h. Pasażerowie mogą poinformować minibus o swoim przystanku przyciskiem lub zatrzymać pojazd na żądanie za pomocą aplikacji z poziomu smartfona.

Kolejna nowość KAMAZ-a to elektryczny autobus KAMAZ-6282, który został pokazany wraz z szybką stacją ładowania. Elektrobus wyposażony jest w akumulator litowo-tytanowy i osiąga zasięg 70 km. Według KAMAZ-a czas ładowania akumulatora to ok. 20 minut.

Eklektyczna przyszłość

Także lider rosyjskiego rynku autobusów - firma GAZ rusza z ofertą w zakresie elektrycznych autobusów - i to zarówno w segmencie MIDI pod marką GAZ, jak i kategorii autobusów miejskich pod marki LiAZ. W Moskwie pokazany został prototyp z napędem elektrycznym oparty na niskopodłogowym modelu LiAZ-5292. Pojazd ten przeszedł moskiewski test i przejechał ponad 13 500 kilometrów.

Kolejna nowość to autobus GAZ Vector Next, czyli minibus z niską podłogą na zwisie tylnym i przestrzenią dla wózka inwalidzkiego (LE-R). Rosyjski producent oferuje również zmodernizowana wersję Vector Next dla transportu dalekobieżnego.

GAZ pokazał też midibusa Kursor LE o pojemności 27 miejsc siedzących, który - jak podkreśla firma - nadaje się również do złych warunków drogowych.

Zagraniczna oferta

Z oferty importerów warto wspomnieć o ofercie chińskich producentów jak Golde Dragon i Yutong, a także rosyjskiej premierze Iveco Evadys i światowym debiucie Nowego MAN Lion's Coach - i to przed targami w Kortrijk. Całkowicie od nowa zaprojektowany autokar, spełnia wymagania stawiane w zakresie nowoczesnego designu, jest wyposażony w światła LED i najnowsze systemy wspomagania kierowcy, takie jak MAN EfficientCruise, EfficientRoll lub LGS. Na początek MAN Lion's Coach jest dostępny w dwóch wersjach: 12.10-metrowej dwuosiowej i 13-metrowej trzyosiowej.


Sprawdź też:
targi
elektrobus
autonomia
Rosja

Dodaj komentarz

Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.