TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rzeszów czeka na Nowe Urbino 18. Pierwsze przegubowce od lat!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 20.03.2018 15:00:33 3 komentarze
fot. Solaris

Rzeszów czeka na pierwsze od wielu lat autobusy przegubowe. Część z 30 zamówionych przez miasto Solarisów Urbino 18 jest już na końcowym etapie produkcji. Pierwsza dostawa planowana jest już w kwietniu.

Rzeszów czeka na pierwsze od wielu lat autobusy przegubowe. Część z 30 zamówionych przez miasto Solarisów Urbino 18 jest już na końcowym etapie produkcji. Pierwsza dostawa planowana jest na drugą połowę kwietnia.

Solaris sprzeda do Rzeszowa w tym roku 40 nowych pojazdów. To efekt dwóch umów, które podpisał producent z Bolechowa z władzami stolicy województwa podkarpackiego w październiku ubiegłego roku. Za niespełna 30,2 mln PLN brutto miastu zostanie przekazanych 10 elektrycznych Nowych Urbino 12 wraz z dedykowanym systemem ładowania. Solaris przekaże elektrobusy miastu na jesieni.

Drugie rzeszowskie zlecenie opiewa na dostawę 30 sztuk spalinowych Nowych Urbino 18. Ten kontrakt jest wart niespełna 54,43 mln PLN brutto. Warto dodać, że będą to pierwsze od 22 lat nowe autobusy przegubowe w Rzeszowie. Ostatnimi były pozyskane w 1996 i 1997 roku cztery Jelcze M181MB. Do dziś tylko jeden z nich jeszcze służy na rzeszowskich ulicach. Później tamtejsze MPK z segmentu MEGA wybierało wyłącznie trójosiowe Solarisy Urbino 15.

Potrzeby komunikacyjne miasta jednak rosną i stąd decyzja o powrocie do autobusów wielkopojemnych. Rzeszowskie Nowe Urbino 18 umożliwią podróż ok. 135 – 140 pasażerom. Zgodnie z wymaganiami urzędników przynajmniej 28 osób ma mieć zagwarantowane podróżowanie na fotelach. Minimum 15 siedzeń będzie dostępnych z niskiej podłogi. Wejście na pokład jest możliwe dzięki czterem parom drzwi w układzie 2-2-2-2.

Nowe Solarisy Urbino 18 dla Rzeszowa wyposażone są w ekonomiczny silnik DAF MX-11 spełniający restrykcyjną normę Euro 6. Nie wiadomo na tą chwilę jak mocne jednostki zastosowano w autobusach. Zarówno MX-11 w wariancie o mocy 240 kW oraz 271 kW spełniają wymagania Rzeszowa. Nie wiadomo także jakie skrzynie biegów posiadają pomarańczowo-srebrne nU18. Zgodnie z wymogami przetargu przekładnie muszą posiadać liczbę biegów oraz konfigurację dobrane pod kątem minimalizacji zużycia paliwa. Warunek ten można spełnić również na kilka sposobów, tak więc na dobrą sprawę w przegubowych "jamnikach" dla Rzeszowa w grę wchodzi 5 możliwości kompletacji napędu.

W autobusach nie zabrakło ponadto klimatyzacji i monitoringu. System informacji pasażerskiej oparto na rozwiązaniach firmy R&G Plus z Mielca. Mamy tutaj zewnętrzne diodowe wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości. W środku znajdziemy tablice LCD- boczna 38" ("e-koraliki") i mniejsza o przekątnej 23" za kabiną kierowcy. Nie zabrakło także systemu GPS i głosowych zapowiedzi przystanków. Pasażerowie mogą skorzystać z automatu do sprzedaży biletów.

Zanim do Rzeszowa przyjadą przegubowe Solarisy to miasto otrzyma 10 standardowych autobusów. Ich dostawcą jest Autosan. Ich dostawy są już na finiszu, a więcej o tych pojazdach, które są pierwszymi przedstawicielami z serii SanCity po modernizacji można przeczytać tutaj.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
Rzeszów
UM
MPK Rzeszów
Solaris
 • Mateusz Klucha – 20.03.2018

  Jakub, pacz :-)

 • Marcin Drabik – 20.03.2018

  Super malowanie.Super autobus.

 • michalsolaris – 20.03.2018

  Ostatni M181MB został wycofany jakiś czas temu po złamaniu się kratownicy.

 • Konrad Filip – 20.03.2018

  Wiadomo jakie silniki, spokojnie, nawet z czym sprzęgane. ;)

 • Kamil Nowakowski – 20.03.2018

  Tak troche dziwnie wygląda, w tym czerwonym :P

 • Piotr Maly – 20.03.2018

  Ale jakie chamskie ma ramie od lusterka 😁😁😁😁

 • Marcin Olszewski – 20.03.2018

  Będą przeklinać dzień kiedy kupili te eleganckie wozy 😂😂😂

 • Piotr Maly – 20.03.2018

  Zgadza się 😁😁

 • Agnieszka Roca – 20.03.2018

  "Owijali kota w bawełnę"? 😉

 • czeslaw2 – 21.03.2018

  @marcin olszewski: chyba wiosenne słoneczko za bardzo ci przyświecilo.

 • SANOCKIfanAUTOSAN – 21.03.2018

  Dlaczego nie piszecie że Autosan dostarczył kolejny autobus do Rzeszowa?!Dlaczego nie napiszecie że w Sanoku powstaje NOWY dworzec multimodalny?

 • Marcel Musiał – 23.03.2018

  od przynajmniej pół roku po Rzeszowie nie jeździ już żaden autobus przegubowy

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.