TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Sąd w Kielcach uznaje skargi MPK i ZTM!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 11.01.2018 15:22:30 35 komentarzy
Sąd w Kielcach uznaje skargi MPK i ZTM!

Dla jednych bomba, dla innych niewypał. Sąd Okręgowy w Kielcach uznał skargi ZTM i MPK. Tym samym "skasował" wyrok KIO. Michalczewski wypadł z gry o Kielce. Z kolei MPK Kielce zyskało kolejne 10 lat.

Dla jednych bomba, dla innych niewypał. Sąd Okręgowy w Kielcach uznał skargi ZTM i MPK. Tym samym "skasował" wyrok KIO. Michalczewski wypadł z gry o Kielce. Z kolei MPK Kielce zyskało kolejne 10 lat.

Przypomnijmy, że pod koniec września ZTM zakończył badanie ofert w przetargu na obsługę komunikacji w Kielcach przez najbliższe 10 lat, uznając za ważną droższą ofertę, jaką złożyło obecnie świadczące te usługi MPK. Drugi oferent, prywatna spółka Michalczewski z Radomia odwołała się w tej sprawie do KIO.

Przypomnijmy, że pod koniec września ZTM zakończył badanie ofert w przetargu na obsługę komunikacji w Kielcach przez najbliższe 10 lat, uznając za ważną droższą ofertę, jaką złożyło obecnie świadczące te usługi MPK. Drugi oferent, prywatna spółka Michalczewski z Radomia odwołała się w tej sprawie do KIO.

Jednym z warunków zamawiającego było dysponowanie przez przystępującego do postępowania bazą transportową o określonych parametrach lub posiadanie jej w ciągu pięciu miesięcy od podpisania umowy. ZTM w decyzji wykluczającej z przetargu prywatną firmę uznał m.in., że nie jest ona w stanie spełnić warunków dotyczących organizacji zajezdni.

W połowie października KIO uwzględniła odwołanie firmy Michalczewski i uznała, że wykluczenie tego wykonawcy z udziału w postępowaniu jest naruszeniem jednego z przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych (dotyczącego wykluczania wykonawcy, który nie wykazał warunków udziału w postępowaniu).

Izba ustaliła, że zgodnie z treścią warunku udziału w postępowaniu, zamawiający wymagał, aby wykonawcy wykazali, że dysponują lub będą dysponowali w Kielcach w ciągu pięciu miesięcy od podpisania umowy bazą transportową o określonych parametrach, a dokumentem potwierdzającym spełnienie tego warunku było wyłącznie oświadczenie wykonawcy. W uzasadnieniu wyjaśniono m.in., że ewentualne twierdzenie zamawiającego, że ten termin nie będzie dochowany, nie rodzi konsekwencji w postaci wykluczenia z postępowania. Może przynieść wyłącznie skutki wynikające z postanowień projektu umowy - kary umowne albo odstąpienie od umowy.

Zarówno ZTM, jak i MPK, złożyły skargi na wyrok KIO. Kielecki Sąd Okręgowy na dziś, 11 stycznia wyznaczył termin ogłoszenia wyroku. Orzeczenie zaskoczyło wszystkich. Sąd zmienił wyrok KIO i oddalił odwołanie firmy Michalczewski. To automatycznie oznacza uwzględnienie skarg MPK i ZTM.

Ustne uzasadnienie wyroku można sprowadzić do jednego zdania. Sąd w zasadzie o 180 stopni odwrócił wyrok KIO. ZTM i MPK to cieszy. Co innego jednak Michalczewski. Spółka już dziś poinformowała, że będzie wnioskować u Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o wniesienie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego.

Takie sytuacje mają miejsce, jednak są one rzadkością. Tymczasem ZTM i MPK już zadeklarowali, że niezwłocznie przystąpią do uzgodnień, które umożliwią podpisanie nowej umowy oraz jak najszybszy start nowego kontraktu. To na razie tyle w kwestii jednego z najbardziej emocjonujących przetargów branży autobusowej z 2017 r.


Sprawdź też:
przetarg
linie
ZTM Kielce
MPK Kielce
Michalczewski
 • Jaro – 11.01.2018

  cholerni łapówkarze z ZTM

 • śmiech na sali w kieszeniach prezesów – 11.01.2018

  Jakie sądy takie przetargi.

 • Fjodor – 11.01.2018

  Masakra, śmierdzi aż w Warszawie

 • maneł – 11.01.2018

  Zatem Michalczewski przy dobrych wiatrach zyska 50 mln odszkodowania, hehe. Czyli na jedno wyszło a nawet jeszczxe giorzej. :-)

 • hehuh – 11.01.2018

  Patologia do kwadratu. Witaj komuno!

 • Byd – 11.01.2018

  Sądy do reformy w pierwszej myśli..

 • Byd – 11.01.2018

  PRL bis, sądy to komuchy.

 • alojzy – 11.01.2018

  niezły bajzel, ciekawe jakie uzasadnienie ? wpisali warunki których nikt nie mógł spełnić po za MPK, przynajmniej wg samego ZTM i jeszcze sąd im przyznał rację.

 • qqq – 11.01.2018

  Po co robili ten przetarg, skoro jest teraz cyrk

 • m – 11.01.2018

  To są jakieś jaja...

 • Mentor – 11.01.2018

  To KIO przegiął.Skoro ustawa o transporcie drogowym wymaga bazy od przewoźnika i w przetargu zostało to uwzględnione a KIO udaje jakby pewnych przepisów nie było?

 • były pasażer MPK – 11.01.2018

  No to zamiast nowych klimatyzowanych autobusów będą jakże nowoczesne MAZY a może nawet TEMSY kierowane przez jakże przyjaźnie do pasażerów nastawionych kierowców związkowców z klimą - a jakże - ale dla kierowcy. Przy tym propaganda najlepszej komunikacji w Polsce, w którą większość z nich wierzy. A za to wszystko zapłacą wszyscy płacący w Kielcach podatki! Nie do wiary, że odwinęli kolejny taki numer po przystankach za 400 tysięcy... Czy podobnie jak tamto przejdzie bez echa? Na jesień wybory, zobaczymy.

 • marko – 11.01.2018

  Michalczewski powinien sobie dać spokój z Kielcami jak Pesa z Krakowem bo widać kto kogo nie chce

 • dd – 11.01.2018

  @Mentor "Nic nie wiem, nie rozumiem, ale się wypowiem".

 • ? – 11.01.2018

  @marko: wtf?

 • hurra... – 11.01.2018

  Brawo MPK !!!

 • Jacek – 11.01.2018

  Dramat. Teraz firmie Michalczewski pozostaje walka o solidne odszkodowanie.

 • CNG FAN – 11.01.2018

  Jakie odszkodowanie i za co ?? Przeciez nie mozna zadac odszkodowania za przegrana w sadzie :( Moga sie dalej odwolywac, ale czy to ma sens nie wiem wydaje mi sie ze nie :(

 • Jelczu87 – 11.01.2018

  Jakie odszkodowanie fleka dostał z Kielc i prawidłowo jeszcze koszty sądowe 160 tysięcy i po 76 tysięcy dla ZTM i MPK ma zapłacić Kielce to na długo zapamięta.

 • PetKo – 11.01.2018

  W Kielcach rządzi de facto PiS, sądami też kieruje PiS, więc innego wyroku spodziewać się nie można było. Dobra zmiana!

 • Won trolle – 11.01.2018

  Wypad stąd trolle z opłacalnego przez Michalczewskiego tego pseudokółka miłośników KM. Każdy wie, że Oni Was opłacają, Michalczewski oznacza zmniejszenie jakości usług i tak stało się we Wrocławiu. Zamiast hali z prawdziwego zdarzenia to postawili namiot naprawczy, śmiech na sali, co się MAN zepsuje to stawiają go na bok i wykręcają z niego części do innych, bo kasy na części zapasowe nie ma. Kierowcom zabierali premie na święta, żeby dać dyspozytorom i kierownictwu. Żeby nie było, nie jestem związany z MPK Kielce, a bardziej z Michalczewskim.

 • advisor – 11.01.2018

  Homo Sovieticus z central związkowych jednak postawili na swoim. Cóż, mieszkańcom Kielc wypada życzyć zaopatrzenia się we własne samochody.

 • Antoni – 11.01.2018

  Ci kierowcy z MPK Kielce to nawet chyba nigdy w innym mieście autobusu miejskiego nie widzieli, i zawsze tylko ględzą, że Michalczewski to złomami jeździł, ktoś nawet wypisywał że w Warszawie Ikarusami jeździł, albo jakieś cuda o Wrocławiu. Weźcie tyłki powsadzajcie w PolskieBusy i pozwiedzajcie sobie Polskę, w Radomiu zobaczcie autobusy, we Wrocławiu, w Warszawie (nie tylko Michalczewskiego, wszystkie) i przestańcie gadać głupoty. Bo takie rzeczy możecie wciskać emerytkom na pętlach w Kielcach a nie komukolwiek kto jakkolwiek się orientuje w komunikacji miejskiej w Polsce :)

 • Były Kielczanin. – 11.01.2018

  @WON trolle. Największym trollem jesteś Ty i to opłacany z pieniędzy ZTM/MPK Kielce

 • pol222 – 11.01.2018

  @Antoni Teraz nie ma Polskiego Busa jest FlixBus tak dla przypomnienia

 • Won trolle – 11.01.2018

  @Były Kielczanin podać Ci konto :>?

 • MAN1234 – 11.01.2018

  Niech Latosiński wypieprza na zbity pysk razem z Panią Elą, Sosenką i wszystkimi robolami i zwiazkowcami oraz starymi prykami po 60-tce. Gdy się zarząd zmieni MPK będzie normalne, dopóki Święta Trójca będzie (Boguś, Ela , Marian Sosenka) to będziemy jeździć złomami bez klimatyzacji, ciepłych guzików i wygodnych foteli.Ta hańba i ich rządy muszą dobiec końca .

 • zap – 11.01.2018

  To teraz pozostaje Michalczewskiemu pozwać miasto za ustawiony przetarg, bo skoro bylo wiadomo, że nie da się w założonym czasie przygotować nowej zajezdni, a gotową ma jedynie MPK to znaczy, że miejskie zamówienie a priori dyskryminowało innych niż MPK przewoźników.

 • celluk – 12.01.2018

  a może nie da sie przygtoować zajezdni w tym czasie w miejscu, które wyznaczył Michalczewski.? a to już byłaby różnica

 • Zbyszek – 12.01.2018

  Do "Won trole"i jemu podobni. Współczuję wam, macie to co chcieliście. Będziecie w dalszym ciągu narzekać na komunikację w mieście. Tylko patrzeć jak wzrosną ceny za bilety. Szkoda tylko tych nowych autobusów ponieważ tak "dobry gospodarz" jak MPK Kielce raz dwa doprowadzi je do ruiny.Kielczanie przyjmijcie wyrazy współczucia.

 • olo – 12.01.2018

  Nieudolne komuchy z MPK nie umieją przegrywać - jak przegrają to tego nie uznają i zaczynają grać nieczysto

 • Ja – 13.01.2018

  Jestescie burakami jak ten Michalczewski

 • kiero – 13.01.2018

  Przykro. Miałem nadzieję na nowe w Kielcach. Pozostaje stary monopolista i nic dobrego dla pasazerow i kierowców to nie wróży.

 • ruster – 14.01.2018

  Wreszcie sądy działają tak, jak chce suweren, a nie przejmują się jakimiś tam przepisami...

 • Gorszysortjarka – 15.01.2018

  @Ja ty jesteś zardzewiałym scyzorykiem wbitym w śmierdzącego buraka.

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.