TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Sanocki dworzec autobusowy na minusie. Za duży?
- Opublikowano: 10.10.2019 16:15:37

Najnowocześniejszy dworzec autobusowy na Podkarpaciu przynosi straty.

Jak informuje Gazeta Wyborcza-Rzeszów - nowoczesny dworzec w Sanoklu będzie przynosił straty. Koszty poniesie miasto. A wszystko dlatego, że na etapie projektu źle oszacowano koszty utrzymania obiektu.

Sanocki dworzec należy do miasta. Powstał w ramach tzw. Miejskich Obszarów Funkcjonalnych za kwotę około 32 milionów zł, z czego 19 mln zł to dofinansowanie unijne. 13 mln zł poszło na zakup 11 nowych niskoemisyjnych autobusów, pozostałe 18 mln zł kosztował sam dworzec.

Powierzchnię nowego dworca wynosi 1274 m kw. Ma dwie kondygnacje, wewnątrz znajdują się poczekalnie, przechowalnia bagażu, kasy, bar, boksy sklepowe, punkt informacji turystycznej, pomieszczenia techniczne dla ochrony i kierowców oraz toalety. Dworzec jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Dostępne są cztery windy, z czego trzy przy kładce łączącej budynek z dworcem kolejowym.

Ta inwestycja była bardzo potrzebna zwłaszcza dlatego, że to właśnie w Sanoku pasażerowie z całej Polski przesiadają się, by dojechać w Bieszczady. Teraz mieszkańcy Sanoka nie mają powodu do wstydu. Nowy budynek wygląda imponująco, jest wizytówką miasta.

Straty

Ale teraz, po niecałych pięciu miesiącach od oddania dworca, okazuje się, że nowoczesny obiekt będzie przynosił miastu straty. I to niemałe.

– Jeszcze nie znamy dokładnej kwoty. Są wyliczenia, z których wynika, że będzie to nawet 800 tysięcy zł strat rocznie, inne zaś wskazują, że będzie to około 600 tys. zł. To się ostatecznie okaże po roku administrowania budynkiem – mówi Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

Te kwoty przeraziły władze miasta. Zwłaszcza, że wg wcześniejszych obliczeń koszty miały być nawet czterokrotnie mniejsze. Miasto zaczęło więc szukać kogoś, kto przejąłby dworzec w administrowanie. – Ogłosiliśmy trzy przetargi, by wyłonić nowego administratora, ale nie udało się go znaleźć. Był pomysł, by miejska spółka przejęła administrowanie dworcem, jednak po obliczeniu i porównaniu kosztów zapadła decyzja, że administratorem będzie urząd miasta – podaje obecny burmistrz Sanoka.

– Moim zdaniem dworzec jest zbyt duży jak na Sanok – a jednocześnie brakuje miejsc postojowych dla autobusów. Jest ich w tej chwili pięć plus jedno na linie MKS i taksówki. Zdarza się, że autobusy muszą stać "w sznurku" i czekać na swoją kolej, żeby podjechać i zabrać pasażerów. A przewoźników mamy już ponad 20. Dla przykładu dworzec w Mielcu ma 17 przewoźników, a 11 miejsc postojowych. Przydałoby się więcej miejsc dla autobusów, a sam budynek mógłby być mniejszy – uważa Matuszewski.

WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
Sanok