TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Sanok ma problemy komunikacyjne
ESANOK.PL - Opublikowano: 04.07.2017 12:32:18

3 lipca rano ani jeden autobus nie pojechał z Sanoka do Leska i Ustrzyk Dolnych. Pasażerowie byli zdezorientowani i zdenerwowani.

Jak informuje portal esanok - 3 lipca rano ani jeden autobus nie pojechał z Sanoka do Leska i Ustrzyk Dolnych. Pasażerowie byli zdezorientowani i zdenerwowani.

Jak wiadomo 1 lipca przestały kursować w powiatach sanockim, leskim, brzozowskim i bieszczadzkim autobusy Arrivy. Schedę po tej spółce przejął PKS Jarosław i mniejsi przewoźnicy. Jednak dzisiejszy dzień pokazał, że to przejmowanie nie odbywa się bezboleśnie. Na dodatek od 1 lipca sanocki dworzec został wyłączony z eksploatacji.

Jak informuje Marek Andruch, starosta bieszczadzki, władze powiatu bieszczadzkiego zawarły porozumienie z PKS Jarosław, ale dotyczy ono tylko Ustrzyk Dolnych i powiatu bieszczadzkiego.

– Utrzymane są wszystkie linie i kursy, które do tej pory wychodziły z dyspozytorni ustrzyckiej – tłumaczy starosta Andruch.

– Z sąsiednich powiatów otrzymaliśmy natomiast informację, że tam przewozy zostały zabezpieczone. Widzę jednak, że należałoby się spotkać w gronie starostów, burmistrzów i wójtów, by porozmawiać o tym, czy sieć rzeczywiście została odnowiona.

Jan Wydrzyński jest bardzo zdziwiony całym zamieszaniem, bo kierowany przez niego Wydział Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym w Sanoku dokonał uzgodnień dotyczących transportu publicznego.

Pierwszy autobus do Leska ma jeździ o godz. 7.30, natomiast autobus do Ustrzyk Górnych, przez Ustrzyki Dolne, Lesko, Solinę, Polańczyk i Cisnę ma wyjeżdża z Sanoka o godz. 8.35.

– W powiecie bieszczadzkim sytuacja jest łatwiejsza, bo tam wszedł w zamian za Arrivę tylko jeden przewoźnik, a do nas weszło kilku –zaznacza naczelnik.

Wygląda jednak na to, że w tym przypadku sprawdziło się przysłowie: Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść.

Jan Wydrzyński nie do końca się z tym zgadza, bo nowi przewoźnicy zabezpieczyli wiele linii, z którymi dotychczas były problemy. Zdaje sobie natomiast sprawę, że tak dobrze nie jest z kierunkiem na Bieszczady, bo pierwszy kurs wykonywany jest przez firmę Neobus jest o godz. 6.12 z przystanku na ul. Dworcowej, a następny świadczony przez Przewóz Osób Bak-Bus z Baligrodu o 8.35, również z ulicy Dworcowej. Natomiast w godzinach późniejszych naczelnik naliczył aż 5 kursów realizowanych przez PKS Jarosław z Rzeszowa przez Sanok do Ustrzyk Dolnych. Nie jest więc prawdą, że gród nad Sanem nie jest skomunikowany z miastem nad Strwiążem.

Nieprawdą jest także, według naczelnika Wydziału Komunikacji i Transportu, stwierdzenie, że Starostwo Powiatowe w Sanoku nie wykazało chęci nawiązania współpracy z PKS Jarosław. Przewoźnik zaproponował pierwszy kurs w kierunku Bieszczadów dopiero o godz. 10, czym można powiedzieć sam się wyeliminował, natomiast starostwo mu żadnych trudności nie robiło z wejściem na rynek.

W PKS Jarosław o dzisiejszym zamieszaniu z autobusami w Sanoku wiedzą, bo były telefony w tej sprawie.

– Ja mogę odpowiadać tylko za powiat bieszczadzki – zastrzega się Arkadiusz Pawlos, dyrektor operacyjny.

– Nie wchodziliśmy na teren powiatów sanockiego i leskiego, bo podczas spotkań w Urzędzie Marszałkowskim, padały stamtąd zapewnienia, że transport jest zabezpieczony przez małych przewoźników. Byliśmy gotowi na współpracę, ale jak nie było zainteresowania, to nie mogliśmy się pchać. Jeżeli będzie taka chęć, to jesteśmy nadal gotowi podjąć kooperację.

Najprawdopodobniej PKS Jarosław zwiększy liczbę linii w Bieszczady, bo jest zainteresowanie Ustrzykami Górnymi, Wetliną i Polańczykiem. Może to stać się jednak dopiero po 10 lipca.

Jak zaznacza dyr. Pawlos podróżni mogą być pewni, że z Sanoka o godz. 7.00 będzie jeździł autobus jarosławskiego "pekaesu" do Ustrzyk Górnych, bo jego brak w dniu dzisiejszym wynikał po prostu z pomyłki.

Przewoźnik: Nie mogłem wyjechać na trasy, bo nie mam wszystkich zgód

Pozostaje jednak pytanie, dlaczego w Sanoku doszło dzisiaj do takich komplikacji, choć wszystko jest uzgodnione, a w Ustrzykach Dolnych, które miały być wykluczone komunikacyjnie, transport publiczny funkcjonuje jak dawniej? Jan Wydrzyński kieruje nas do przewoźnika, który ma świadczyć usługi na trasach z Sanoka do naszych sąsiadów.

– Zgodę na obsługę linii regularnych wydaje Urząd Marszałkowski – wyjaśnia Maciej Owsianik,właściciel firmy Przewóz Osób Bak- Bus z Baligrodu, który złożył wniosek w tej sprawie.

– Część zgód odebrałem w dniu 30 czerwca b.r., ale nie mogę wyjechać na linie nie posiadając wszystkich. Dzisiaj jadę znowu do Rzeszowa, by odebrać brakujące dokumenty i zrobię wszystko, by do środy wyjechały wszystkie autobusy. Natomiast zgodnie z przepisami mam 2 miesiące czasu od terminu wydania zgody, by wejść na linię.

Jak zaznacza przewoźnik nikt z sanockiego starostwa nie zapytał, czy jest w stanie od 1 lipca świadczyć usługi. Wygląda więc na to, że za dobrą monetę przyjęto informację z Urzędu Marszałkowskiego, iż firma z Baligrodu będzie obsługiwała kierunki na Lesko i Ustrzyki Dolne od tego terminu.

– Jest to nowa sytuacja, ale powinniśmy się do tego wszyscy przygotować, bo o tym, że Arriva wycofuje się z naszego terenu było wiadomo od kilku miesięcy – uważa Jan Wydrzyński.

Być może jest prawdą, że podróżni nie zorientowali się, jaki przewoźnik wyjedzie dzisiaj na drogi, a jaki nie, natomiast nikt z sanockiego powiatu, jako ustawowego organizatora transportu, nie pofatygował się, by ustalić jaki jest stan faktyczny i przekazać społeczeństwu wiarygodną informację w tej sprawie.


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKS Jarosław
Arriva
linie
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.