TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

SilesiaKOMUNIKACJA: eCitaro przyjedzie ponownie jesienią [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 17.05.2019 11:00:30
SilesiaKOMUNIKACJA: eCitaro przyjedzie ponownie jesienią [FILM]

Powoli dochodzą końca pierwsze prezentacje elektrycznego autobusu miejskiego Mercedesa w Polsce. O dalszej promocji eCitaro opowiedział nam w Sosnowcu Adam Kempiński z EvoBus Polska.

Powoli dochodzą końca pierwsze prezentacje elektrycznego autobusu miejskiego Mercedesa w Polsce. Plan dalszej promocji eCitaro w naszym kraju - a także o gazowych testach i hybrydowej niespodziance - przedstawił nam podczas wystawy w Sosnowcu Adam Kempiński z EvoBus Polska.

Na tegorocznym SilesiaKOMUNIKACJA nie mogło zabraknąć EvoBus Polska. Polski dystrybutor autobusów Mercedes i Setra zaprezentował w Sosnowcu elektryczny autobus miejski eCitaro, którym można było odbyć podróż dookoła terenów Silesia Expo. Liczba chętnych na "elektryczną przejażdżkę" pokazuje, że dla zwiedzających jest generalnie ciekawy pomysł na uatrakcyjnienie targowej oferty.

Autobusowe tournée

Aktualnie białe eCitaro - po ogólnopolskim tournée i odwiedzeniu m.in. Lublina, Krakowa, Gdańska, Gdyni, Wrocławia, Warszawy i oczywiście Sosnowca - kończy swoją krótką obecność w Polsce. Zgodnie z zapowiedziami Adama Kempińskiego z EvoBus Polska rozłąka z elektrycznym autobusem Mercedesa nie potrwa jednak długo. Elektrobus z trójramienną gwiazdą powróci do nas jesienią i to już z polską rejestracją, co umożliwi jego długoterminowe testy u wybranych przewoźników w naszym kraju.

To pokazuje, że EvoBus mocno stawia na możliwość przetestowania swoich pojazdów przez potencjalnych nabywców i tą strategię potwierdzają aktualne testy gazowego Citaro NGT w Polsce - m.in. w PKS Bielsko-Biała. A to nie koniec. Na dniach demonstracyjną flotę EvoBus Polaka ma wzmocnić przegubowy i hybrydowy Mercedes-Benz Citaro G Hybrid. O szczegółach Adam Kempiński, dyrektor sprzedaży autobusów miejskich w EvoBus Polska:

Demo dla Polski

Prezentowany na sosnowieckich targach bateryjny Mercedes umożliwia podróż ok. 80 pasażerom, w tym 28 na bardzo komfortowych fotelach typu CST. To miły ukłon ze strony EvoBusa dla polskich pasażerów. Z niskiej podłogi mamy dostępnych siedem foteli. Jednak oczywiście na życzenie klienta ten wynik można poprawić. Kolejny ukłon w eCitaro dla Polski jest w kierunku kierowców. I to także cieszy. Demo posiada małą kabinę typu zamkniętego, którą znamy choćby z białostockich czy wrocławskich spalinowych Citaro C2.

Napęd

Układ napędowy nowego eCitaro bazuje na sprawdzonej i zoptymalizowanej elektrycznej osi portalowej ZF AVE 130 z silnikami elektrycznymi na piastach kół. Moc szczytowa silników wynosi 2 x 125 kW, a moment obrotowy 2 x 485 Nm. Za sprawą dwukrotnego przełożenia na kołach uzyskuje się nawet moment rzędu 11 000 Nm. Dzięki takiemu rozwiązaniu kierowca już od samego początku ma do dyspozycji pełną siłę pociągową i odpowiednią dynamikę nawet przy pełnym obłożeniu.

Silniki zasilane są akumulatorami litowo-jonowymi o łącznej mocy do 243 kWh. Zostały one podzielone na maksymalnie dziesięć modułów, z których każdy dostarcza około 25 kWh. W zakres wyposażenia podstawowego, oprócz dwóch modułów na dachu pojazdu, wchodzą także cztery zestawy z tyłu autobusu. W zależności od wymagań klienta, na dachu montowane są też dwa lub cztery dodatkowe moduły akumulatorowe.

Całkowicie zmontowany i wyposażony eCitaro w wersji seryjnej waży około 13,44 tony. Przy dopuszczalnej masie całkowitej 19,5 t odpowiada to pojemności przewozowej wynoszącej ok. 88 miejsc pasażerskich.

Ładowanie

Dzięki zastosowanej technologii ładowania eCitaro jest w stanie dostosować się również do życzeń i wymagań operatorów transportu publicznego. Na początku produkcji seryjnej przewidziano w standardzie ładowanie plug-in. W tym celu autobus miejski wyposażany jest standardowo w złącze dla wtyczki Combo 2 umiejscowione po prawej stronie w kierunku jazdy nad przednim nadkolem. Jeśli w celu zwiększenia zasięgu konieczne będzie doładowanie, eCitaro będzie można opcjonalnie naładować za pomocą pantografu. Ta opcja będzie wprowadzana stopniowo po rozpoczęciu produkcji seryjnej w dwóch wariantach: zintegrowany z pojazdem odbierak prądu (pantograf) na dachu oraz szyny do ładowania na dachu przystosowane do ładowania za pomocą stacjonarnego pantografu stacji ładującej.

eCitaro ładuje także akumulatory w trakcie jazdy w ramach rekuperacji, czyli odzysku energii wytwarzanej podczas hamowania. Zasada działania jest tu podobna do obsługi retardera poprzez naciśnięcie pedału hamulca lub uruchomienie opcjonalnej pięciostopniowej dźwigni hamulca elektrycznego na kolumnie kierowniczej.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
targi
SilesiaKOMUNIKACJA
Mercedes
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.