TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Skaner prześwietli autobusy. Na granicy
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 01.03.2019 09:00:14
Skaner prześwietli autobusy i ciężarówki. Na granicy fot. PAP/M.Zbrożek

Celnicy w Gołdapi otrzymali skaner do prześwietlania pojazdów. To właśnie tutaj przemytnicy próbowali przemycać papierosy z Rosji w zbiornikach paliwa autobusów. Teraz to się nie uda.

Celnicy w Gołdapi otrzymali skaner do prześwietlania pojazdów. To właśnie tutaj przemytnicy próbowali przemycać papierosy z Rosji w zbiornikach paliwa autobusów. Teraz to się nie uda.

Celnicy z polsko-rosyjskiego przejścia granicznego w Gołdapi otrzymali skaner rentgenowski, dzięki któremu będą mogli prześwietlać auta i wykrywać w nich skrytki z przemytem. Na tym przejściu celnicy często wykrywają przemyt papierosów.

"Ten zakup zamyka proces wyposażania przejść drogowych w urządzenia rentgenowskie. Jest to nasz czwarty skaner" - poinformował PAP rzecznik prasowy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w Olsztynie Ryszard Chudy. Dotychczas skanery pracowały na przejściu w Bezledach i Grzechotkach.

Przemytnicze pomysły

Ryszard Chudy podkreślił, że nowym skanerem będzie można sprawdzać wszystkie typy samochodów – od osobowych po duże ciężarówki i autobusy. Urządzenie umożliwia prześwietlenie kilkudziesięciu centymetrów stali, dzięki czemu celnicy będą mogli wykryć dodatkowe skrytki w pojazdach (np. w zbiornikach paliwa, nadkolach, drzwiach, słupkach, a nawet w butlach gazowych).

"A właśnie w Gołdapi często próbowano przemycać papierosy z Rosji np. w zbiornikach paliwa autobusów czy w kamperach" - dodał Chudy.

Skaner pracuje w specjalnej hali, a poruszające się po szynach urządzenie RTG prześwietla nieruchome pojazdy. "Skaner jest zainstalowany w hali przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo i ochronę radiologiczną. Podróżni, funkcjonariusze oraz pracownicy przejścia nie są w żaden sposób narażeni na promieniowanie jonizujące, które zawiera się wewnątrz hali i nie wydostaje się przez ściany czy bramy" - zapewnił Ryszard Chudy.

Bez drgań

Zastosowanie systemu szyn eliminujących drgania i zapewnienie stałej prędkości skanowania ma się przekładać na wysoką jakość obrazu, która pozwoli na rozróżnienie przewodu o grubości 1 mm. "Skaner wyposażony jest w szeroki wachlarz narzędzi do interpretacji obrazu" - dodał Chudy.

Skanerem - oprócz papierosów - będzie można wykrywać również materiały wybuchowe, promieniotwórcze, narkotyki, broń palną. Urządzenie kosztowało 13 mln zł.

W ubiegłym roku na wszystkich przejściach granicznych funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli przemyt około 1 mln 250 tys. paczek papierosów.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
granica
Rosja
  • Konrad Filip – 01.03.2019

    Pojadą inną granicą. :ad

  • Krzysiek Łatka – 01.03.2019

    Ja bym przestrzeliwywał paczki przez grance 😎😂😂

  • Sebastian Romańczuk – 04.03.2019

    Ciekawe co jeszcze wymyśli rząd żeby tępić ludzi.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.