TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Śląskie: Zderzenie dwóch autobusów szkolnych [AKTUALIZACJA]
InfoBus.pl - Opublikowano: 24.09.2020 18:00:02
Śląskie: Zderzenie dwóch autobusów szkolnych; fot. Policja

Śląskie/ Siedem osób trafiło do szpitali po zderzeniu dwóch autobusów szkolnych.

Siedem osób zostało w czwartek, 24 września, po południu przewiezionych do częstochowskich szpitali po zderzeniu dwóch autobusów szkolnych w miejscowości Panki na północy woj. śląskiego.

Poszkodowani to czworo dzieci, dwóch kierowców i jeden opiekun.

W drodze ze szkoły

Jak poinformowała PAP młodsza aspirant Joanna Wiącek-Głowacz z policji w Kłobucku, do zderzenia dwóch autokarów doszło ok. godz. 15.20 na skrzyżowaniu ulic 1000-lecia (to droga wojewódzka nr 494) i Górniczej. Najprawdopodobniej kierowca autokaru wyjeżdżający z drogi podporządkowanej nie przepuścił wozu jadącego drogą z pierwszeństwem.

Oboma autokarami podróżowały dzieci w wieku szkolnym. W jednym z nich, jadącym drogą wojewódzką od strony Olesna, jechało 46 osób: 42 dzieci, 1 kierowca i 3 opiekunów. W drugim autokarze, wyjeżdżającym z ul. Górniczej, znajdowało się 5 osób: 3 dzieci, 1 kierowca i 1 opiekun.

Policjantka wskazała, że wskutek zderzenia poszkodowanych zostało 12 osób; siedem z nich przewieziono do częstochowskich szpitali do dalszej diagnostyki; pięć opatrzono na miejscu. Wśród przewiezionych do szpitali jest czworo dzieci, dwóch kierowców i jeden opiekun. Pozostałe dzieci zostały z miejsca wypadku zabrane już przez rodziców.(PAP)

Aktualizacja 18:00

Jak poinformowała PAP młodsza aspirant Joanna Wiącek-Głowacz z policji w Kłobucku, do zderzenia dwóch autokarów doszło ok. godz. 15.20 na skrzyżowaniu ulic Tysiąclecia (to droga wojewódzka nr 494) i Górniczej.

Oboma autokarami podróżowały dzieci w wieku szkolnym. W jednym z nich, jadącym drogą wojewódzką od strony Olesna w stronę centrum Panek, jechało 46 osób: 42 dzieci, 1 kierowca i 3 opiekunów. W drugim autokarze, wyjeżdżającym z ul. Górniczej, znajdowało się 5 osób: 3 dzieci, 1 kierowca i 1 opiekun.

"Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierowca autokaru wyjeżdżającego z ul. Górniczej nie udzielił pierwszeństwa jadącemu prawidłowo kierowcy, który poruszał się ul. Tysiąclecia" – powiedziała policjantka.

Jak zaznaczyła, według dotychczasowych danych policji, poszkodowanych zostało 12 osób: siedem z nich przewieziono do częstochowskich szpitali do dalszej diagnostyki; pięć opatrzono na miejscu. Wśród przewiezionych do szpitali było czworo dzieci, dwóch kierowców i jeden opiekun.

"Być może te osoby będą w konsekwencji hospitalizowane, ale nie mamy jeszcze takiej informacji. Nie mamy też obecnie informacji, by u którejś z tych osób było zagrożenie życia. Pozostałe pięć poszkodowanych osób - z powierzchownymi obrażeniami - po opatrzeniu opuściły karetki" – wskazała Wiącek-Głowacz.

Rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska poinformowała, że oba autokary przewoziły dzieci z tej samej szkoły podstawowej w pobliskim Zwierzyńcu w gminie Opatów. Jednym z nich prawdopodobnie dzieci wracały z wycieczki, drugim - jechały na basen.

Według Kucharzewskiej, łącznie w tym zdarzeniu uczestniczyły 52 osoby (oprócz autobusów w zderzeniu uczestniczył samochód osobowy). Rzeczniczka wojewody podała, że do szpitali trafiło osiem osób, w tym jeden z kierowców, który został zakleszczony w pojeździe - była potrzeba rozcinania autokaru.

"Mężczyzna trafił w ciężkim stanie do szpitala. Poszkodowane dzieci są w dobrym stanie, mają lżejsze obrażenia. Łącznie zadysponowano pięć zespołów medycznych, cztery śmigłowce LPR" – relacjonowała Kucharzewska.

Pozostałe dzieci zostały przetransportowane do miejscowej siedziby ochotniczej straży pożarnej. Na miejsce wypadku dotarli m.in. starosta kłobucki i dyrektorka szkoły podstawowej w Zwierzyńcu.

"Rodzice przyjeżdżają po dzieci i jeżeli lekarz zdecyduje, że mogą wrócić do domu, są zabierane. Zaoferowaliśmy również pomoc psychologa" – zaznaczyła rzeczniczka wojewody.

Policja w dalszej kolejności będzie prowadziła czynności m.in. z udziałem kierowców obu autokarów, po zakończeniu najpilniejszych dla nich działań medycznych.(PAP)

Aktualizacja 25.09

Kłobucka policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności czwartkowego wypadku z udziałem 2 autokarów w Pankach (Śląskie). 7 osób, które trafiły w wyniku tego zdarzenia do szpitala w Częstochowie, wypisano już do domu.

Do wypadku doszło w czwartek po południu w Pankach na skrzyżowaniu ulicy Tysiąclecia z ulicą Górniczą. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 74-letni mężczyzna kierujący autobusem neoplan nie udzielił pierwszeństwa przejazdu 69-letniemu kierującemu autobusem vanhool, w który następnie uderzyła 41-letnia kobieta kierująca osobowym fiatem. W obu autobusach znajdowały się dzieci. 7 osób z obrażeniami ciała zostało przewiezionych do częstochowskiego szpitala.

Jak poinformował w piątek dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie Zbigniew Bajkowski, było to troje dorosłych i czworo dzieci. Obrażenia nie były poważne, w związku z czym wszyscy po przebadaniu opuścili placówkę.

W pierwszym z autokarów kierowca przewoził 4 pasażerów, w tym 3 dzieci w wieku 7-10 lat. Natomiast w drugim autokarze było 45 pasażerów, w tym 42 dzieci, również w wieku 7-10 lat. Wszyscy uczestnicy zdarzenia to mieszkańcy powiatu kłobuckiego.

Rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska informowała w czwartek, że oba autokary przewoziły dzieci z tej samej szkoły podstawowej w pobliskim Zwierzyńcu w gminie Opatów. Jednym z nich dzieci miały wracać z wycieczki, drugim - jechały na basen.

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wypadek
gimbus
Śląskie