TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Solaris chce produkować o 500 autobusów więcej [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 15.05.2018 09:14:01
Solaris chce produkować o 500 autobusów więcej [FILM]

Podczas spotkania "Kierunek e-mobilność" o wyzwaniach czekających polskiego producenta rozmawialiśmy ze Zbigniewem Palenicą, wiceprezesem Solaris Bus & Coach.

Podczas spotkania "Kierunek e-mobilność" o wyzwaniach czekających polskiego producenta rozmawialiśmy ze Zbigniewem Palenicą, wiceprezesem Solaris Bus & Coach.

Solaris - jako jeden z liderów elektromobilności w Europie - zorganizował w Krakowie i Jaworznie serię eventów poświęconych kwestii ekologicznego transportu. Ich wspólna nazwa to "Kierunek e-mobilność", a pierwsza, kwietniowa edycja e-konferencji była przeznaczona dla dziennikarzy.

Podczas spotkania w krakowskiej zajezdni MPK Kraków Wola Duchacka o wyzwaniach czekających polskiego producenta rozmówiliśmy z Zbigniewem Palenicą, wiceprezesem Solaris Bus & Coach. Zapowiedział on wzrost produkcji autobusów i trolejbusów w 2018 r. do poziomu 1550 szt., z czego aż 10% mają stanowić pojazdy bateryjne. To ok. 155 pojazdów, czyli dwa razy więcej niż w 2017 r. Aby uzmysłowić sobie skalę tych zmian warto dodać, że aktualnie po europejskich drogach jeździ ok. 150 elektrobusów wielkopolskiego producenta. Czyli w ciągu roku firma wyprodukuje drugie tyle pojazdów i ile w ciągu ostatnich kilku lat.

Aby sprostać tym wymaganiom - i to zarówno ze strony krajowego, jak i zagranicznych rynków, Solaris chce rozbudować fabrykę, tak aby produkować o 500 pojazdów rocznie więcej. Stąd też ogłoszone niedawno poszukiwania zewnętrznego partnera, który pomógłby spółce udźwignąć taką inwestycję. Wydaje się, że wobec nadchodzącej e-rewolucji w transporcie publicznym nie ma innej drogi. Sam Solaris szacuje, że już w 2020 r. połowę produkcji firmy będą stanowić elektrobusy. Jeszcze dalej idzie UITP, która zakłada, że w 2030 r. udział autobusów miejskich z silnikami diesla wyniesie zaledwie 10%.

O tym, jak Solaris chce wykorzystać możliwości jakie daje elektromobilność mówi Zbigniew Palenica. Zapraszamy na film!
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
elektrobus
Solaris
MPK Kraków
PKM Jaworzno
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.