TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Solaris jedzie z piętnastkami do Szwecji
- Opublikowano: 09.01.2018 18:00:15 6 komentarzy
Solaris jedzie z piętnastkami do Szwecji

Polski producent ponownie zdobył duże zamówienie na Urbino 15 LE od Nobiny. Tym razem na 16 sztuk z finansowaniem od PKO Leasing.


Po gigantycznym kontrakcie z 2010 r., mamy kolejną dużą dostawę Urbino 15 LE dla skandynawskiej Nobiny. Tym razem na 16 sztuk z finansowaniem od PKO Leasing. Wartość kontraktu to ok. 15 mln zł.

Piętnastki trafią do szwedzkiego Lund. Nabywcą pojazdów jest Nobina Fleet AB. Transakcja została sfinansowana przez szwedzką spółkę należącą do Grupy Kapitałowej PKO - PKO Leasing Sverige, która została założona we wrześniu 2013 roku w Szwecji. Działalność spółki leasingowej koncentruje się na finansowaniu autobusów marki Solaris na tamtejszym rynku.

Nobina AB to przedsiębiorstwo o ponad stuletniej tradycji będące liderem autobusowego transportu publicznego w Skandynawii. Dysponuje około 3,2 tys. autobusów, które przewożą pasażerów nie tylko w Szwecji, lecz również w Danii, Finlandii i Norwegii. W 2010 r. firma zakupiła 75 szt. Urbino 15 LE. W 2017 r. dołożyła 3 szt. Urbino 15 LE i 23 szt. Urbino 12. To najlepszy klient Solarisa w Skandynawii.

Niskowejściowe pojazdy, które trafią do szwedzkiego Lund są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i nadają się obsługi zarówno linii miejskich, jak i podmiejskich czy regionalnych. Napędzają je nowoczesne silniki diesla DAF spełniające restrykcyjne normy ekologiczne, wykorzystując m.in. technologię AdBlue obniżającą emisję tlenków azotu. Wszystkie Urbino 15 LE wyposażonych jest w tzw. pakiet skandynawski. Obejmuje on m.in. podwojoną izolację ścian bocznych i sufitu, wydajniejsze ogrzewanie oraz podwójne szyby.

Na koniec ciekawostka - na stronie Solarisa nie ma już modelu Urbino 15 - ani w ramach starej generacji, ani nowej. Czy to oznacza koniec piętnastek z logo jamnika?

Finansowy lider

PKO Leasing to finansowy lider autobusowego rynku. W trzech pierwszych kwartałach PKO Leasing odnotował w tym obszarze wzrost +61% r/r.

-"Od 2013 roku sfinansowaliśmy dla Nobina Fleet już ponad 100 autobusów marki Solaris. PKO Leasing jest częścią największej grupy bankowej w tej części Europy. Traktujemy to jako zobowiązanie do budowania mostów, między gospodarkami, ale też między innowacyjnymi przedsiębiorcami. Nobina jest liderem transportu autobusowego w Skandynawii, który jest prekursorem innowacji, np. w regionie Kopenhagi będzie testować pojazdy autonomiczne. Z kolei Solaris to polska firma z tradycjami, która w ciągu 20 lat zdominowała europejską produkcję autobusów - mówi Grzegorz Szmit, kierownik zespołu ds. Współpracy z Pionem Klienta Strategicznego PKO BP.

Również w polskich miastach jeżdżą nowoczesne autobusy finansowane przez PKO Leasing. W tym roku m.in. trafiły do Kalisza i Krakowa. PKO Leasing jest liderem rynku leasingu. W trzech pierwszych kwartałach br. sfinansował autobusy o wartości 250 mln zł. Jest to wzrost o 61 proc. w porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku.  Wartość transakcji wszystkich firm leasingowych w segmencie autobusów w trzech pierwszych kwartałach 2017 roku spadła r/r o 3 proc. i sięgnęła 1,08 mld zł netto.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Solaris
Szwecja
leasing
PKO
 • Jacek – 09.01.2018

  Czyli zasadniczo będą to jedyne su15 nowej generacji, czy jeszcze Solaris wyprodukuje stary model dla Szwedów?

 • fdfd – 09.01.2018

  Zasadniczo urbino (alpino)8,6 też już nie mają.Trollino 15 też już nie ma.

 • Sbc – 09.01.2018

  Ale trzeciej generacji zrobią proste. Bo nie ma nowego su15 i nie będzie.

 • abc – 09.01.2018

  Zasadniczo, to te auta już pojechały do klienta pod koniec 2017 roku. I są 3 generacji.

 • O – 09.01.2018

  Ciekawe, to znaczy, że będą nadal mieli w ofercie na zamówienie 3 generację.

 • Młody – 10.01.2018

  Nadal jest widać su 15 III w produkcji skoro mają też przyjechać kolejne takie wozy dla Legnicy

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.