TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Solaris przegubowo zresetuje PKM Gliwice? Oferta ponad budżetem
INFOBUS.PL - Opublikowano: 10.07.2018 15:00:10
fot. Paweł_K, phototrans.pl

Dziś, 10 lipca PKM w Gliwicach otworzyło jedyną ofertę, która wpłynęła w przetargu na dostawę 12 nowych autobusów przegubowych. Propozycja Solarisa przekracza gliwickie szacunki.

Dziś, 10 lipca Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gliwicach otworzyło jedyną ofertę, która wpłynęła w przetargu na dostawę 12 nowych autobusów przegubowych. Propozycja Solarisa przekracza gliwickie szacunki. Czy 61 000 PLN netto na jednym autobusie to dużo?

Gliwicki PKM już kilka razy podejmował próbę zakupu 12 autobusów przegubowych. Trzeci już przetarg ogłoszono pod koniec maja. We wszystkich dotychczasowych postępowaniach wymagania przewoźnika nie ulegały większym zmianom. Spółka dalej celowała w fabrycznie nowe niskopodłogowe, trzyosiowe, przegubowe autobusów komunikacji miejskiej o długości całkowitej od 17,50 m do 18,75 m (+- 0,1 m) i wysokości całkowitej nie większej niż 3,25 m. Pojazdy mają być napędzane silnikami diesla o pojemności min. 9 l, które spełniają normę Euro 6. Jednostki mają zostać sprzęgnięte z automatycznymi skrzyniami biegów. Gliwicki przewoźnik wymaga, aby przekazać mu autobusy w ciągu maksymalnie 260 dni od podpisania umowy, a więc ok. 1,5 miesiąca później w porównaniu z poprzednim przetargiem.

Dziś upłynął termin składania ofert. Tak jak w poprzednich podejściach PKM na przegubowe zakupy mial przygotowane 17 712 000 PLN brutto. Za jednego przegubowca spółka dalej szacowała, że zapłaci nie więcej niż 1 200 000 PLN netto. Jedyna otwarta dzisiaj oferta przewyższa te szacunki.

Przedstawił ją Solaris. Producent z Bolechowa jest gotów dostarczyć 12 egzemplarzy Nowego Urbino 18 za 18612360 PLN brutto. Jeden długi “jamnik" został więc wyceniony na 1 261 000 PLN netto. Czy różnica 61 000 PLN netto w wycenie jednostkowej to dużo? Wydaje nam się, że nie w obecnych realiach.

Cena zaoferowana przez Solarisa jest dużo korzystniejsza w porównaniu z tą, którą za 12 przegubowców zaproponował MAN gliwickiemu PKM. Producent “lwów" chciał wtedy zainkasować 1 399 000 PLN netto za jednego Lion'sa City G. Jednak wtedy przewoźnik oczekiwał ekspresowej wręcz dostawy, bo w ciągu 136 dni od podpisania umowy. Jaki ruch więc zdecyduje się wykonać PKM?


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
PKM Gliwice
Solaris
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.