TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Solaris wraca do Tallina. Z setką gazowych autobusów
InfoBus.pl - Opublikowano: 10.12.2019 12:00:14
Solaris wraca do Tallina. Z setką gazowych autobusów

60 zamówionych przez przewoźnika Tallinna Linnatranspordi AS autobusów to pojazdy Solaris Urbino 12 CNG, a kolejne 40 to przegubowe Solarisy Urbino 18 CNG.

Firma Solaris Bus& Coach S.A. zwyciężyła w ogłoszonym w stolicy Estonii, Tallinie, przetargu na100 ekologicznych autobusów miejskich napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG), w tym:

  • 60 zamówionych przez przewoźnika Tallinna Linnatranspordi ASautobusów topojazdy Solaris Urbino 12,

  • kolejne 40 to przegubowe Solarisy Urbino 18.

Gazowy trend

Mega zamówienie z Tallina, obejmujące dostawę 100 niskopodłogowych autobusów miejskich napędzanych sprężonym gazem ziemnym, jest drugim codo wielkości, jednorazowym kontraktem na pojazdy tego typu jakie wygrał polski producent.

Przetarg, o łącznej wartości 27 milionów euro, zrealizowany będzie między wrześniem a listopadem 2020 roku.

Sercem nowych pojazdów, zarówno w wersji dwunasto- jaki osiemnastometrowej, będzie przystosowany do pracy z paliwem w postaci sprężonego gazu ziemnego (CNG) silnik o mocy 239 kW. Będzie on wyposażony w funkcję zimnego startu, ułatwiającą rozruch przy niskich temperaturach zewnętrznych. Układ napędowy uzupełni automatyczna skrzynia biegów, zapewniająca optymalny komfort jazdy dla kierowców i pasażerów. Butle magazynujące gaz CNG znajdą się na dachu pojazdów, w ich części czołowej. Zarówno w przypadku Urbino 12, jaki Urbino 18 będzie to5 butli, o pojemności 315 litrów każda.

Estoński standard

Zamówione pojazdy charakteryzować się będą wysoką pojemnością pasażerską. Urbino 12 pomieści jednorazowo ponad 80 pasażerów, w tym 31 na miejscach siedzących, z których 12 dostępnych jest z poziomu niskiej podłogi. Urbino 18 z kolei na pokład zabierze 150 osób, z czego 41 zajmie miejsca siedzące. Wpojazdach przegubowych 16 siedzeń pozbawionych będzie podestów ułatwiając zajęcie miejsca osobą oograniczonej mobilności. Obie wersje pojazdów zostaną ponadto wyposażone w szereg rozwiązań podnoszących komfort podróżujących nimi pasażerów. Nie zabraknie m.in. wydajnej całopojazdowej klimatyzacji oraz podwójnych gniazd USB między siedzeniami w każdym rzędzie – w Urbino 12 będzie ich łącznie 17, z kolei w wersji przegubowej – aż22. W wyposażeniu pojazdów znajdą się również system informacji pasażerskiej z wewnętrzną oraz zewnętrzną zapowiedzią głosową oraz system monitoringu składający się z 5 kamer wewnętrznych, a także kamery kierunku jazdy oraz cofania.

Producent z Bolechowa zastosuje w swych pojazdach również szereg rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo podróżnych oraz kierowców. Warto w tym miejscu wspomnieć o systemie detekcji i gaszenia pożaru oraz systemie nadzoru tankowania, umożliwiającym bezpieczny nadzór nad ilością tankowanego i zużytego paliwa. Zmyślą o bezpieczeństwie kierowców zdecydowano się ponadto na zastosowanie kabiny kierowcy typu zamkniętego.

Polsko-estońska współpraca

Ekologiczne pojazdy z Bolechowa znane są w estońskiej stolicy od2002 roku. Polski producent dostarczył już bowiem do Tallina ponad 50 bezemisyjnych trolejbusów Trollino. Dzięki realizacji aktualnego zamówienia, Estonia zostanie 14 europejskim państwem, do którego Solaris dostarczy swe autobusy napędzane sprężonym gazem ziemnym. Blisko 1200 niskoemisyjnych Urbino wykorzystujących paliwo w postaci gazu CNG poza rodzimym rynkiem producenta trafiło m.in. na ulice w Niemczech, Norwegii, Szwecji, Czechach, Włoszech, Holandii, Hiszpanii oraz Francji.

Na pierwszym zdjęciu (od lewej): Deniss Boroditš (CEO, TLT), Javier Calleja (CEO, Solaris Bus& Coach S.A.).


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
CNG
Solaris
Estonia