TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Solaris z nowym inwestorem. CAF!
- Opublikowano: 03.07.2018 09:11:30 2 komentarze
Solaris z nowym inwestorem!

Trwający od kilku miesięcy proces poszukiwania inwestora dla Solarisa, wszedł w nowy etap. Wczoraj firma podpisała umowę z hiszpańską grupą CAF.

Trwający od kilku miesięcy proces poszukiwania inwestora dla Solarisa, wszedł w nowy etap. Wczoraj firma podpisała umowę z hiszpańską grupą CAF, która pozwala na negocjowanie szczegółów transakcji. Połączenie potencjałów obu firm, to ważny krok w realizacji planu, który zakłada wypracowanie wiodącej pozycji w Europie w zakresie zrównoważonych miejskich systemów mobilności.

"W procesie rozmów z potencjalnymi inwestorami dla Solarisa, rozpatrywałam oferty zarówno z rynku polskiego jak i innych krajów. Jestem przekonana, że wybierając CAF jako inwestora dla Solarisa, zapewniona zostanie obiecującą przyszłość dla marki, jej klientów i pracowników", powiedziała Solange Olszewska, prezes zarządu Solaris Bus & Coach S.A. "Uważam, że CAF ma właściwą wizję rozwoju dla spółki i będzie w stanie rozwinąć potencjał Solarisa na skalę globalną. Umowa podpisana z inwestorem jest w pełni zgodna ze wszystkim, co osiągnęliśmy od momentu założenia firmy 22 lata temu i pozwoli Solarisowi wejść na wyższy poziom rozwoju" - dodała Solange Olszewska.

"Inwestycja CAF w Solarisa jest potwierdzeniem realizacji naszej wizji wzrostu i otwiera nowe, strategiczne rynki dla CAF", powiedział Andrés Arizkorreta, prezes i dyrektor generalny CAF. "Razem z Solarisem stworzymy lidera w zakresie rozwiązań miejskiej mobilności wykraczających poza pojazdy szynowe, szczególnie w segmencie elektromobilności. Chcemy nadal wykorzystywać i rozwijać markę Solaris, a także zachować jej polski charakter. Połączenie know-how obu firm w zakresie produkcji, projektowania, technologii i usług, jak również innowacyjność i doświadczenie Solarisa w produkcji autobusów, pozwolą nam lepiej zaspokajać potrzeby naszych klientów, jednocześnie tworząc wartość dla akcjonariuszy".

Założona w 1996 roku, przez Solange i Krzysztofa Olszewskich, firma Solaris Bus & Coach S.A., zatrudnia obecnie 2300 osób w swoich zakładach produkcyjnych w Bolechowie k/Poznania i w Środzie Wlkp. Produkty marki Solaris obecne są w 32 państwach w ponad 700 miastach. Do tej pory z fabryk Solarisa wyjechało ponad 16000 pojazdów. Są to zarówno autobusy miejskie z tradycyjnym napędem spalinowym, jak również pojazdy z napędem alternatywnym w tym: autobusy hybrydowe, elektryczne, z wodorowym ogniwem paliwowym i na CNG. Solaris jest także największym w Europie producentem trolejbusów. W 2017 r. firma dostarczyła do swoich klientów rekordową liczbę 1397 autobusów, zajmując w tym segmencie 4 miejsce na europejskim rynku producentów autobusów miejskich. Solaris w roku 2017 zajął także pozycję europejskiego lidera na rynku autobusów elektrycznych. To właśnie elektryczny pojazd Solaris Urbino electric w 2017 roku został nagrodzony w prestiżowym, międzynarodowym konkursie, tytułem "Bus of the Year ".

Firma CAF to hiszpański producent, z ponad stuletnia historią, notowany na hiszpańskiej giełdzie. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem, produkcją, utrzymaniem i dostawą taboru kolejowego oraz pojazdów szynowych, w obszarze jego aktywności leżą także najnowsze rozwiązania dla transportu miejskiego w tym e-mobilność. Produkty grupy CAF operują na całym świecie m.in.: w Europie, USA, Ameryce Południowej, Azji (Indie czy Japonia) oraz w krajach Afryki Północnej.

Podpisana wczoraj umowa pozwala firmie CAF na dalsze negocjowanie szczegółów transakcji z Solarisem. Spółka przekaże dalsze informacje na ten temat w najbliższych tygodniach.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Solaris
CAF
 • Wieczorek Dariusz – 03.07.2018

  Chyba najlepszy wybór, jaki mogli zrobić pośród zainteresowanych. Uzupełnienie oferty, a nie kanibalizm znany z lat dziewięćdziesiątych.

 • Jacek Kacprzak-Kubiński – 03.07.2018

  No to powodzenia w negocjacjach

 • Krzysztof Kawa – 03.07.2018

  Po cichu jednak liczyłem, że rozwiną współpracę ze Stadlerem.

 • Kuba Perkowski – 03.07.2018

  Jeżeli solaris chce sie dalej rozwijac musi stac się miedzy narodowym konsorcjum. Oby to nie byla balcerowiczowska tranzakcja z lat 90.

 • Kamil Nowakowski – 03.07.2018

  To czekamy, aż Solaris zmieni się na producenta pojazdów szynowych (czyt. Tramwaj/pociąg/Metro)

 • cruze – 03.07.2018

  Realizacja planów? CAF zapowiada zakup 100% akcji. Czyli planem było pozbycie się udziałów przez obecnych właścicieli i przekazanie kontroli nad firmą zagranicznemu podmiotowy.

 • Kaszebe – 03.07.2018

  A gdzie jest Polski Fundusz Rozwoju?!?!?Przecież wręcz narodowy producent autobusów nie powinien iść w obce ręce! "Sepsa"/Pesa/została wyrwana w imię ratowania wręcz dobra narodowego została obroniona przed zakusami obcego kapitału a tu taka sztandarowa firma idzie w obce ręce!Rejtanie obudź się!!! ; )

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !