TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Solaris z umową w Pile. Urbino electric przyjadą w 2022
InfoBus.pl - Opublikowano: 17.09.2020 19:00:52
Solaris z umową w Pile. Urbino electric przyjadą w 2022; fot. UM Piła

MZK Piła zakupił od firmy Solaris pięć nowoczesnych autobusów elektrycznych Urbino electric.

17 września firma Solaris podpisała umowę z Miejskim Zakładem Komunikacji w Pile na dostawę pięciu autobusów elektrycznych Urbino 12 electric wraz z infrastrukturą ładowania.

Realizacja dostaw zakończy się w kwietniu 2022 roku.

Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Sienkiewicz (Dyrektor Sprzedaży Krajowej Solaris Bus & Coach), Piotr Głowski (Prezydent Miasta Piły), Tadeusz Majewski (Prezes MZK Piła).

5 x nU12e

MZK Piła zakupił od firmy Solaris pięć nowoczesnych autobusów elektrycznych Urbino electric o długości 12 metrów na drodze postępowania przetargowego. Ponadto, przedmiotem zamówienia jest infrastruktura do ładowania pojazdów: 3 ładowarki stacjonarne typu plug-in, stacja ładowania pantografowego oraz stacje transformatorowe. Wartość zamówienia opiewa na 16 milionów złotych.

-"Umowa podpisana dziś z przedstawicielami MZK Piła to dla nas jeszcze jeden w tym roku powód do dumy. To kolejne miasto, które – bazując na wieloletniej współpracy z naszą firmą– wybrało najnowocześniejsze rozwiązania z szerokiego bezemisyjnego portfolio autobusów marki Solaris. Piła może stanowić wzór dla następnych samorządów, które chcą aktywnie działać na rzecz czystego powietrza i wysokiej jakości życia swoich mieszkańców" – powiedział Petros Spinaris, Wiceprezes Zarządu Solaris Bus & Coach.

Napęd elektryczny innowacyjnych autobusów składa się z dwóch silników zintegrowanych w osi elektrycznej, każdy o mocy 125 kW. Spośród trzech rodzajów baterii oferowanych przez firmę Solaris, MZK Piła zdecydował o wyposażeniu swoich autobusów w baterie Solaris High Power o pojemności 120 kWh, z gwarantowanym zasięgiem 90 km na jednym ładowaniu. Ten rodzaj magazynów energii umożliwia ładowanie w bardzo szybkim czasie, wynoszącym od kilku do kilkunastu minut.

Pilski standard

W autobusach Solaris Urbino 12 electric może podróżować jednocześnie 70 pasażerów. Pojazdy będą wyposażone w fotokomórki, pozwalające na automatyczne zamykanie się drzwi, bez ingerencji kierowcy. Bezemisyjne i wyjątkowo ciche autobusy elektryczne będą wyposażone w klimatyzację całopojazdową. Firma Solaris zapewni również instalację pod bardzo dobrze znany już mieszkańcom miasta system Pilskiej Karty Miejskiej.

Współpraca firmy Solaris z Piłą sięga 1997 roku. Od tego czasu Miejski Zakład Komunikacji w Pile oraz Gmina Piła zakupili – łącznie z podpisaną dziś umową – 63 autobusy, w tym 13 pojazdów hybrydowych oraz 5 elektrycznych. Supernowoczesne Solarisy Urbino 12 electric zostały dotychczas dostarczone do przewoźników z 50 miast w 11 europejskich państwach, w łącznej liczbie ponad 350 sztuk.

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
tabor
elektrobus
MZK Piła
Solaris