TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Solaris z umową w Szczecinie. Osiem Urbino 18 electric
InfoBus.pl - Opublikowano: 15.09.2020 16:00:49
Szczecin z umową na pierwsze elektrobusy. Za 13 miesięcy ; fot. UM Szczecin

Osiem elektrycznych autobusów pojawi się na ulicach Szczecina. 15 września podpisano umowę z Solaris Bus & Coach S.A. na zakup nowych pojazdów.

15 września przedstawiciele Miasta Szczecin oraz firmy Solaris Bus & Coach podpisali umowę na zakup 8 autobusów bezemisyjnych Urbino 18 electric.

Nowoczesne elektrobusy zostaną dostarczone do Szczecina do końca września 2021 roku. Wartość kontraktu to 32 miliony złotych.

Na zdjęciu (od lewej): Michał Przepiera (Zastępca Prezydenta Szczecina), Adam Milewski (Dyrektor Sprzedaży Region Północ Solaris Bus&Coach)

Pierwsze elektrobusy

-"Serdecznie gratuluję Miastu Szczecin tej dojrzałej, długofalowej decyzji. Szczecin dołączy tym samym do zaszczytnego grona blisko 40 polskich miast, które już dziś korzystają z transportu przyszłości. Bezemisyjny transport publiczny nabiera tempa, a kierunek ten po raz kolejny jest wybierany wspólnie z naszą firmą. To dla nas zaszczyt" – powiedział Petros Spinaris, wiceprezes zarządu Solarisa.

Osiem  Solarisów Urbino 18 electric zostanie przekazanych do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Klonowica. W przegubowych elektrykach zostaną zamontowane baterie Solaris High Power, o pojemności 182 kWh. Są to magazyny energii dedykowane do szybkiego ładowania, idealnie sprawdzają się więc w dynamicznym ruchu miejskim. Komfortową, płynną jazdę umożliwi oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. Autobusy mogą być ładowane na dwa sposoby: za pomocą wtyczki plug-in lub pantografu o mocy do 560 kW, zamontowanego na dachu pojazdu.

Szczeciński standard

W autobusach elektrycznych, które zostaną wyprodukowane dla Szczecina, będzie zwracać uwagę bogate wyposażenie, zwiększające nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo kierowców oraz podróżujących nimi pasażerów. Autobusy zostaną wyposażone w alkomaty, sprawdzające trzeźwość kierowcy przed uruchomieniem pojazdu. Szczególnym, nowatorskim rozwiązaniem będzie monitoring pokładowy zintegrowany z siecią miejską. Ponadto szczecińskie elektryki będzie również wyróżniało wyposażenie w panel fotowoltaiczny, zamontowany na dachu pojazdu. Panel będzie stanowił dodatkowe źródło zasilania systemu informacji pasażerskiej. Komfortową podróż zapewnią również klimatyzacja całopojazdowa, ogrzewanie elektryczne i dostęp do pokładowego wifi.

Dodatkowo przeznaczone do Szczecina Urbino 18 electric zostaną wyposażone w oprogramowanie eSConnect. Jest to autorski system zarządzania flotą autobusów zaprojektowany przez interdyscyplinarny zespół ekspertów firmy Solaris. eSConnect umożliwia optymalne ich wykorzystanie i serwisowanie, a wśród wielu swoich funkcjonalności można wymienić m.in. monitorowanie floty autobusów w czasie rzeczywistym i parametrów technicznych pojazdów.

Historia współpracy

Współpraca Szczecina z firmą Solaris sięga roku 2004. W okresie 16 lat producent dostarczył tam ponad 150 autobusów o długości 10, 12 i 18 metrów, zarówno z silnikami spalinowymi, jak i hybrydowymi. Najnowsze zamówienie jest pierwszym dotyczącym autobusów elektrycznych.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
tabor
elektrobus
SPAK Szczecin
Solaris