TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Solbus powraca, ale gdzie fabryka? Sprawdzamy
INFOBUS.PL - Opublikowano: 15.03.2018 15:00:58 1 komentarz
Solbus powraca, ale gdzie fabryka? Sprawdzamy

Wygląda na to, że Solbus może się kolejny raz odrodzić niczym feniks z popiołów. A powrót może być tym bardziej interesujący. W roli głównej wystąpiłby flagowy miejski produkt tej marki. Mowa o autobusach na LNG.

Wygląda na to, że Solbus może się kolejny raz odrodzić niczym feniks z popiołów. A powrót może być tym bardziej interesujący, że w roli głównej wystąpiłby flagowy miejski produkt tej marki. Mowa oczywiście o autobusach na LNG. Cała historia zaczyna się na… Słowacji.

Słowacki comeback

Pod koniec ubiegłego roku w słowackim Zwoleniu rozstrzygnięto przetarg na dostawę 15 autobusów klasy MAXI zasilanych skroplonym gazem ziemnym. Zlecenie trafiło do słowackiej firmy Corex. To lokalny dealer autobusów Iveco. W informacji o rozstrzygnięciu podano informację, że 64% zamówienia spółka powierzy podwykonawcy. I tutaj pojawia się największa niespodzianka.

Jako podwykonawca nie zostało wskazane Iveco, ale… bydgoska firma 2G Bus&Coach z Bydgoszczy. To spółka, która próbuje być sukcesorem marki autobusów Solbus, której historii nikomu nie trzeba przedstawiać. Na polskim rynku próbowała już kilkukrotnie próby ich sprzedaży m.in. spalinowych Sm12 do Częstochowy czy elektrobusów dla warszawskiego MZA. Jednak jak na razie nie przyniosło to rezultatów.

Zlecenie ze Słowacji byłoby więc mocnym odbiciem i dawałoby Solbusowi teoretyczną szansę na powrót do autobusowej gry. Każdy medal ma dwie strony. Tą ciemniejsza jest kwestia produkcji.

Produkować, ale gdzie?

Nie wiadomo gdzie miałyby powstać Sm12 LNG dla słowackiego klienta. Fabryka Solbusa w Solcu Kujawskim jest już przeszłością. Została ona zabezpieczona przez komornika sądowego, który z jej sprzedaży chce zaspokoić wierzycieli Fabryki Autobusów Solbus.

Na 29 marca wyznaczono bowiem jej pierwsza licytację. Jej wartość oszacowano na nieco ponad 13,6 mln PLN. Jednak cena wywoławcza to ¾ wartości sumy oszacowania, a więc mowa o kwocie ok. 10,2 mln PLN. Czy z zakładu wyjadą jeszcze autobusy? To się jeszcze okaże.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
Solbus
2G Bus&Coach
Słowacja
LNG
 • Kazimierz Jasiński – 15.03.2018

  Znowu?

 • Kazimierz Jasiński – 15.03.2018

  Mają rozmach:-)

 • Michał Jeżyna – 15.03.2018

  Im już podziękujemy... Większej ilości złomu nie potrzeba.

 • Krzysztof Rubik – 15.03.2018

  A ja trzymam za nich kciuki, jest to Polska firma a każdy robi błędy, oby te poprzednie coś ich nauczyły :)

 • Kamil Nowakowski – 15.03.2018

  Jedyny model który im wyszedł, to Solbus SM12LE... W sumie, wozy które jeżdżą po polsce są prototypowe i poprawkowe dla innych miast, gdzie wygrali W sumie, widziałbym powrót Solbusa, ale tak aby był solidnie kierowany jak w Solarisie ;)

 • Antek Stefański – 16.03.2018

  Wystarczy życzyć Solbusowi powodzenia 😃 w końcu konkurencja w niczym nie zaszkodzi

 • PetKo – 16.03.2018

  Gdzie będą produkowane Solbusy ? Oczywiście w Solcu Kujawskim ! Syndyk będzie próbował sprzedać fabrykę, raczej nie należy oczekiwać że zgłosi się tłum chętnych, cena pewno w końcu spadnie, aż nagle pojawi się niespodziewany klient - spółka 2G Bus&Coach ! ;)

 • Daniel Białek – 06.07.2018

  trzymam kciuki że powrócą

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.