TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

SOR dostarczy elektrobusy do Polkowic
INFOBUS.PL - Opublikowano: 10.08.2017 09:41:12 2 komentarze
SOR dostarczy elektrobusy do Polkowic

4 sierpnia polkowickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej i Komunikacji Miejskiej zaakceptowało jedyną ofertę, która wpłynęła w przetargu na dzierżawę z opcją wykupu dwóch elektrobusów klasy MAXI. Do Polkowic przyjadą e-busy SOR EBN11.

Przypomnijmy, że PGMiKM interesowały (ze względu na istniejącą infrastrukturę drogową) wyłącznie elektryczne pojazdy klasy MAXi. Oczekiwano konstrukcji z nadwoziami o długości od 11 do 12,5 m, szerokości od 2,5 m do 2,55 m i wysokości do 3,4 m. Spółka zakłada, że elektrobusy umożliwią podróż przynajmniej 70 pasażerom, w tym minimum 20 na miejscach siedzących. Pojazd ma także mieć wyznaczone miejsce do przewozu wózka inwalidzkiego lub dziecięcego. Wymagany układ drzwi to 0-2-2, 2-2-0, 2-0-2, 1-2-2, 2-2-1, 2-1-2 lub 2-2-2. Warto przy tym podkreślić, że pierwsze wejście ma mieć prześwit nie mniejszy niż 650 mm, natomiast drugie minimum 1200 mm.

W zakresie układu napędowego polkowicka spółka wymagała:

  • silnika trakcyjnego o mocy minimum 120 kW, minimalny moment obrotowy 550 Nm 
  • zużycie energii elektrycznej maksymalnie 1,2 kWh/km 
  • baterie o minimalnej pojemność 170 kWh

Tak wyposażony autobus ma rozwijać prędkość maksymalną do 80 km/h, a jego zasięg na jednym naładowaniu to przynajmniej 160 km (przy zachowaniu jeszcze 15% w zasobniku energii) w warunkach testu SORT2. W zakresie ładowania pojazdów, przedsiębiorstwo chce klasycznego systemu plug-in ze standardowej sieci o natężeniu maksymalnie 63 A, gdzie czas pełnego ładowania to 6,5 godziny. Ładowarka ma być zabudowana na autobusie.

Do 27 lipca przewoźnik czekał na oferty. Na sfinansowanie rocznej dzierżawy i ewentualnego wykupu miał zarezerwowane 4,1 mln PLN brutto (nieco ponad 3,33 mln PLN netto). W postępowaniu wpłynęła jedna oferta. Przedstawił ją SOR. PGMiKM potrzebowało kilka dni na przeanalizowanie oferty. 4 sierpnia podjęto decyzję o jej zaakceptowaniu.

Propozycja czeskiego producenta opiewa na 3,399 mln PLN netto. PGMiKM zaoferowano elektrobusy typu EBN11. W świetle cenowej kalkulacji dla Polkowic cena jednostkowa za dzierżawę z wykupem wynosi 1699 500 PLN netto. SOR zaoferował ponadto przyspieszenie dostawy do 20 tygodni od podpisania umowy. A więc niewykluczone, że pierwsze elektrobusy w Polkowicach pojawią się jeszcze w tym roku.

Obecnie flota PGMiKM to 10 autobusów. Najliczniej reprezentowaną marką w taborze przewoźnika jest SOR. Po Polkowicach jeżdżą obecnie cztery autobusy tego producenta. Po sfinalizowaniu dostawy elektrobusów EBN11 co drugi autobus na polkowickich ulicach będzie pochodził z fabryki w Libchavy.

Nie sposób nie wspomnieć o dobrej passie firmy SOR na polskim rynku. Pod koniec roku producent przekaże konsorcjum firm PPUH Kłosok i A21 nowe autobusy typu NB12. Zostaną one skierowane do obsługi komunikacji w Bielawie i okolicznych gminach.SOR jest także blisko zwycięstwa w dwóch przetargach prowadzonych aktualnie przez KM Głogów. W ramach pierwszego czeski producent może zdobyć zamówienie na dwa NB12, a w drugim w grę wchodzi sześć sztuk. Nie można także zapomnieć o niedawnej dostawie dla wrocławskiego Sevibusa, który pozyskał trzy pojazdy typu BN12 i dwa BN9,5. Jest także wielce prawdopodobne, że SOR dostarczy także autobusy dla operatora, który zostanie zwycięzcą przetargu na obsługę linii łączących Wrocław z gminą Długołęka. A to daje potencjalne zlecenia na dostawy nawet 60 autobusów.


Sprawdź też:
PGMiKM Polkowice
SOR
przetarg
tabor
elektrobusy
dzierżawa
  • DonLuk – 09.08.2017

    Piękne...

  • sorrry – 10.08.2017

    Dawno są już wyprodukowane w fabryce czeskiej, także.

Dodaj komentarz

Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.