TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

SOR wygrał w KIO. PKM Tychy musi odrzucić Scanię
INFOBUS.PL - Opublikowano: 12.04.2019 16:00:32
fot. SOR

Tyski PKM będzie musiało jeszcze raz poszukać dostawcy 20 autobusów klasy MAXI na CNG. KIO uwzględniła odwołanie SOR-a, w który czeski producent zakwestionował wybór Scanii.

Tyskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej będzie musiało jeszcze raz poszukać dostawcy 20 autobusów klasy MAXI na CNG. Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie SOR-a, w który czeski producent zakwestionował wybór oferty Scanii przez przewoźnika. Wygląda więc na to, że formalnie jej nie było w ogóle.

Tychy miały branie
Tyski przetarg na dostawę łącznie 43 autobusów na sprężony gaz ziemny był wyjątkowy na tle tych, które widzieliśmy w ostatnich latach. 1 lutego okazało się, że aż pięciu producentów przedstawiło PKM swoje oferty, z czego trzech na wszystkie zadania przetargowe. A było to konsekwencją tego, że przewoźnik był otwarty na to by dostać jak najwięcej propozycji. Na otwarciu ofert wystąpił jednak pewien problem. Początkowo udało się otworzyć oferty Autosana, MAN-a, Solarisa i SOR-a. Po zmianie komputera, ale już po otwarciu ofert udało się także otworzyć e-propozycję Scanii, która wystartowała z Citywide'ami 12LF CNG. Pisaliśmy o tym tutaj.

22 marca rozstrzygnięto przetarg. PKM za najlepsze uznał oferty marek skupionych w grupie TRATON. W części na dostawę 23 gazowych przegubowców wybór padł na MAN-a. Producent "lwów" zaoferował "garbate" A23 w cenie 39 181 650 PLN brutto, co dało cenę jednostkową 1 385 000 PLN netto. W drugiej części wybór przewoźnika padł na Scanię, która zaoferował za 20 gazowych Citywide'ów 12LF 25 123 242 PLN brutto. A to daje cenę jednostkową w wysokości 1 021 270 PLN netto.

KIO za SOR-em, "dwunastki" na CNG do powtórki 
Zastrzeżenia co do wyboru Scanii miał SOR. Czeski producent był najtańszy w zadaniu na MAXI-gazowce. Proponował bowiem cenę 33 765 100 PLN brutto za 23 egzemplarze autobusów NBG12, a więc 981 860 PLN netto za jednego. Czesi jednak przegrali ze Scanią tylko dlatego, że zaoferowali autobusy ze zbyt małymi silnikami.

SOR jednak odwołał się od decyzji PKM do KIO. Uważał bowiem, że oferta Scanii nie powinna być w ogóle rozpatrywana. Jak jak napisaliśmy na początku artykułu w trakcie otwarcia ofert propozycji szwedzkiego producenta nie udało się otworzyć, a jedynie wynikało, że PKM otrzymał "pusty plik". SOR wskazał, że obecni na otwarciu usłyszeli, że udało się otworzyć oferty tylko czterech producentów. Propozycja Scanii została otwarta dopiero po oficjalnym otwarciu oraz zmianie komputera, co też PKM potwierdził. Czeski producent wskazywał, że to także oznacza złamanie przepisów, gdyż otwarcie oferty nastąpiło w sposób niejawny. Dodaje, też, że czynność ta jest z mocy prawa jednorazowa i nie może zostać powtórzona.

SOR konkludował, że przez to ta oferta Scanii powinna zostać odrzucona jak niezgodna z SIWZ. Wnosił także o zmianę zwycięzcy zadania na dostawę krótkich gazowców, ewentualnie jego unieważnienie ze względu na wadę prawną.

Wczoraj odbyła się pierwsza rozprawa w KIO. Arbitrzy nie potrzebowali dużo czasu na rozpatrzenie skargi SOR-a. Dziś wydali wyrok. Uwzlędnił on w całości zarzuty SOR-a. Orzeczenie nakazuje PKM odrzucenie oferty Scanii, a tym samym powtórkę postępowania w części na dostawę gazowych "dwunastek".


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
PKM Tychy
SOR
Scania
CNG
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.