TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Starosta płocki o reaktywacji PKS-ów: nie chcemy wozić powietrza
RDC - Opublikowano: 15.03.2019 12:50:10

Rząd obiecał dofinansowanie przewozów, ale opłaty mają też ponieść samorządy.

Jak informuje Radio Dla Ciebie - w maju ma wejść w życie ustawa o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. W najbliższych dniach rozpocznie się podział środków z Funduszu Dróg Samorządowych. Rząd obiecał dofinansowanie przewozów, ale opłaty mają też ponieść samorządy.

Starosta płocki Mariusz Bieniek do rządowego pomysłu podchodzi sceptycznie. Twierdzi, że reaktywacja PKS to bardzo złożony problem i na pewno powiat nie będzie płacił za wożenie powietrza.

– Ja nie jestem w stanie dzisiaj wyjąć pieniędzy powiatowych, żeby dopłacać do transportu patrząc na koszty, ceny paliwa, czy koszty pracy ludzi – tłumaczy Bieniek.

Rząd chce przeznaczyć 800 mln zł na dofinansowanie deficytu w przewozach autobusowych, ale oczekuje, że samorządy sfinansują do 30 procent tego deficytu.

– To dla nas niejasne – komentuje starosta. – Po pierwsze nie wiemy ile deficyt będzie wynosił. Ktoś to musi policzyć, czyli określić siatkę transportową. Wyliczyć koszty. W mojej ocenie te 30 procent to możne być któryś milion. Na to nas nie stać – dodaje.

Starosta twierdzi, że po likwidacji połączeń największego przewoźnika w powiecie czyli Mobilisa – samorządowcy sobie poradzili i w 90 procentach oczekiwania mieszkańców zostały spełnione. W najgorszej sytuacji w powiecie jest gmina Słubice, ale i tutaj rozmowy z przewoźnikiem są już finalizowane.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKS