TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Sukces autokarowego protestu! 700 autobusów na ulicach!
InfoBus.pl - Opublikowano: 01.07.2020 19:00:12
Sukces autokarowego protestu! 700 autobusów na ulicach! Rzeszów

Za nami pierwszy protest autobusowej branży w naszym kraju! Jutro PSPA siada do rozmów z rządem, mając za sobą konkretny argument. Oby podziałał.

Za nami pierwszy protest autobusowej branży w naszym kraju! Jutro Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych siada do rozmów z rządem, mając za sobą konkretny argument. Oby podziałał…

1 lipca na ulice 11 największych miast w Polsce wyjechało prawie 500 autokarów. To oczywiście medialne szacunki, ale cały protest był bardzo spontaniczny i nie było żadnego formalnego organizatora, który liczyłby pojazdy.

Według naszych szacunków (jeżeli ktoś ma inne dane – prośba o info):

 • w Warszawie na ulice wyjechało ok. 100 autobusów

 • w Rzeszowie 64 autobusy

 • w Gdańsku ok. 60

 • w Poznaniu ok. 50

 • w Szczecinie ok. 30

 • w Łodzi ok. 30

 • we Wrocławiu ok. 30

 • w Opolu ok. 30

 • w Katowicach ok. 30

 • w Lublinie ok. 30

 • w Bydgoszczy ok. 20

Razem daje to sumę 474 autokarów, a dodając do tego Kraków, który protestował wczoraj (z imponująca liczbą 200 autokarów), mamy prawie 700 autobusów "na ulicach". Naszym zdaniem to bardzo doby wynik i świetna zaliczka przed jutrzejszymi rozmowami w Ministerstwie Rozwoju. Jeżeli jutro rząd nie przyjmie postulatów branży, to spodziewamy się, że 7 lipca w Polskę wyjedzie jeszcze więcej autokarów.Nie ma innego wyjścia.

O co walczymy?

-"Postanowiliśmy wyjechać na ulicę, aby Polacy mieli przekonanie, że autokary nie zniknęły na stałe z drogowego krajobrazu. W niewielu sportach udawało nam się wygrywać z Niemcami. W tym najtrudniejszym, jakim jest tranSPORT, od kilku lat jesteśmy gwiazdami Europy. To nas wynajmuje cały świat, bo mamy nowoczesny tabor i najwyższą jakość. Zdobyliśmy to ogromnym wysiłkiem i inwestycjami. Niemcy otrzymają od rządu pomoc 170 mln euro. My prosimy o 25% tej kwoty, bo tyle nam wystarczy, by być nadal lepszymi w europejskim turystycznym transporcie autokarowym. Nasz rząd powinien pomagać najlepszym, bo inaczej już za rok niemieccy przewoźnicy zabiorą sobie za darmo, to co my wypracowaliśmy przez lata! – alarmuje prezes Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych Rafał Jańczuk.

Dwudniowa akcja jest inicjatywą oddolną przewoźników autokarowych działających w branży turystyki autokarowej. Miała ona na celu pokazanie, że autokary, którymi dysponują polscy przewoźnicy posiadają nowoczesny tabor i profesjonalnych kierowców.

Autokarowe postulaty wielokrotnie przedstawialiśmy w InfoBusie (m.in. TUTAJ), ale po raz kolejny przypominamy o co toczy się walka:

 • pomoc w utrzymaniu naszych pracowników w postaci dopłat do pensji minimalnej oraz całkowite pokrycie / umorzenie składek ZUS dla naszej branży do końca roku 2020

 • dopłaty do autokarów do końca roku 2020 w formie subwencji bezzwrotnej. od 6 do 10 tys. zł miesięcznie na pojazd, spełniający normy od Euro 4 do Euro 6. To oznacza pula ok. 3-5 tys. autobusów. Łącznie koszt pomocy dla polskich przewoźników wynosiłby 150 – 200 mln zł.

2 procent zleceń

-"Nasze rynki się przez wirus zamknęły, a zatrudniamy duże liczby osób i inwestycje w autokary są bardzo drogie. Firmy bankrutują, nie dają rady dalej egzystować. Czekaliśmy bardzo długo na pomoc i chcemy pokazać, że umieramy. To jest nasz główny cel - mówił w rozmowie z TOK FM Rafał Jańczuk.

Według szacunków Stowarzyszenia - z powodu pandemii koronawirusa - polska branża autokarowa w tym roku zrealizuje zaledwie około dwóch procent zleceń, w porównaniu z czasami sprzed ogłoszonego w marcu lockdownu.

-"Polskie autokary obsługiwały większość największych biur podróży na świecie, obsługiwały wszystkie ważne konferencje, zjazdy, wszystkie duże imprezy w całej Europie. My byliśmy naprawdę liderem tego rynku - podkreślił prezes PSPA.

Przypomnijmy: od początku roku wszystkie polskie firmy autokarowe straciły zlecenia, a szansa na pierwsze wycieczki to dopiero wiosna 2021. Rządowa Tarcza zapewnia pomoc na 3 miesiące pod warunkiem utrzymania zatrudnienia. Pozbawieni wpływów przedsiębiorcy już nie mają funduszy na dalsze utrzymywanie potencjału.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
protest
autokar
PSPA