TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Szybki test hybrydowego Urbino 18 w Tomaszowie Mazowieckim
INFOBUS.PL - Opublikowano: 01.06.2018 15:00:30
Szybki test hybrydowego Urbino 18 w Tomaszowie Mazowieckim

Od dziś, 1 czerwca po Tomaszowie Mazowieckim kursuje przegubowy Solaris Urbino 18 hybrid. Kilkudniowe testy przegubowej hybrydy mają pozwolić na sprawdzenie, czy pojazdy o większym metrażu sprawdzą się.

Od dziś, 1 czerwca po Tomaszowie Mazowieckim kursuje przegubowy Solaris Urbino 18 hybrid. Skierowano go do obsługi wybranych kursów linii nr 8. Kilkudniowe testy przegubowej hybrydy mają pozwolić na sprawdzenie, czy pojazdy o większym metrażu sprawdzą się w Tomaszowie Mazowieckim.

Autobus, który udostępniono na testy tomaszowskiemu MZK został wyprodukowany w 2008 roku. Jako nabywcą był jeden z operatorów bawarskiego związku komunikacyjnego MVV, firma Josef Ettenhuber GmbH z Glonn. Autobus może jednorazowo przewieźć do 160 pasażerów.

Czas wspomnieć o układzie napędowym przegubowego "jamnika". Pojazd wyposażono napęd równoległy firmy Allison. Jednostkę napędową stanowi silnik Cummins ISB6.7H 250B o mocy 180 kW. Posiada on funkcję start – stop. Umożliwia ona rozruch jak i zatrzymanie pojazdu wyłącznie przy pomocy silnika elektrycznego. Prąd, który zostaje odzyskany w wyniku rekuperacji trafia do zasobników energii. Układ jezdny oparto na osiach firmy ZF. Niewątpliwą zaletą, która istotnie wpłynie na komfort jazdy jest zastosowanie niezależnej osi przedniej ZF RL82EC.

Na czas testów pojazdu nie przystosowano do tomaszowskiego systemu informacji pasażerskiej dlatego posiada tablice tylko z numerem linii i kasowniki mechaniczne. Autobus będzie testowany jeszcze przez kilka dni, do 6 czerwca.

Na koniec trochę historii. W przeszłości po Tomaszowie Mazowieckim kursowały już autobusy przegubowe. Było to pięć Ikarus 280.26 i jeden Mercedes O305G. Te pierwsze w większości kończyły swój żywot jako przebudowane na pojazdy solowe. Mercedes natomiast został wycofany z eksploatacji w 2003 roku. Od tego momentu po mieście jeździły wyłącznie pojazdy jednoczłonowe.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
MZK Tomaszów Mazowiecki
Solaris
hybryda
test
  • Christopher Lambers – 01.06.2018

    Ex. München MVV

  • KomikK – 01.06.2018

    Jedną osobę to bawi. Ciekawe dlaczego?

  • Łukasz Kołodziejski – 02.06.2018

    Ikarusy (pełne Ikarusy) jeździły na jedynej międzymiastowej linii 12 Tomaszów Mazowiecki-Piotrków Trybunalski. Przegubowy Mercedes był natomiast częstym bywalcem linii 2 i 10, które dowoziły ludzi nad Zalew Sulejowski. Fajne to były czasy i super że coś znów zaczyna się w Tomaszowie zmieniać w postrzeganiu przegubów.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.