TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Tak będą wyglądać nowe Solarisy MZK Oświęcim
InfoBus.pl - Opublikowano: 04.12.2017 15:00:10 20 komentarzy
Tak będą wyglądać nowe Solarisy MZK Oświęcim

Zakończył się internetowy plebiscyt ogłoszony przez Miejski Zakład Komunikacji w Oświęcimiu na kolorystykę nowych autobusów. Wygrała opcja numer 3.

30 listopada zakończył się internetowy plebiscyt ogłoszony przez Miejski Zakład Komunikacji w Oświęcimiu na kolorystykę nowych autobusów. Wygrała opcja numer 3.

Już za kilka miesięcy na ulice miasta wyjadą pierwsze nowe Solarisy, na które Miejski Zakład Komunikacji pozyskał niedawno 18 mln zł z pieniędzy unijnych. Do wiosny 2019 roku tabor MZK wzbogaci się o 20 niskoemisyjnych, nowoczesnych autobusów - o czym pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ W jakich będą kolorach? Już wiemy! Zadecydowali o tym pasażerowie w internetowym plebiscycie.

W listopadzie miejski przewoźnik postanowił zapytać mieszkańców o zdanie w kwestii kolorystyki i zaproponował cztery projekty malowania pojazdów. Generalnie wszystkie autobusy są w kolorach żółto-czerwono-szarym, które nawiązują do tradycyjnych barw przewoźnika. Przez wiele lat autobusy najpierw były czerwone, by na początku lat 90 zmienić kolor na żółty. Poszczególne projekty różnią się jednak detalami: inne są przody, nadkola i panel boczny dachowy. Plebiscyt potrwał do 30 listopada. Dziś ogłoszono wyniki.

Trójka wygrywa

W internetowym głosowaniu wzięło udział 1795 osób. Najwięcej głosów zebrała wersja z dodatkowym kolorem żółtym przechodzącym przez szyby (3). Na tę propozycję zagłosowało 689 osób.

Najmniej podobała się kolorystyka żółto-czerwona z czerwonym przodem (1). Na ten projekt oddano 213 głosów. Na wersję żółto-czerwoną zagłosowało 618 osób (2), a na żółto-czerwono-szarą 275 (4).

Oświęcimski standard

Na zakończenie warto dodać, że same autobusy nie tylko będą dobrze wyglądać, ale także będą komfortowe. Będzie w nich monitoring, kamery zostaną rozmieszczone nie tylko wewnątrz autobusów, ale również i na zewnątrz. Przedział pasażerski będzie klimatyzowany. Wyposażenie obejmie też Wi-Fi, porty USB, ładowarki do urządzeń mobilnych, tablice podświetlane, informacje głosowe wewnątrz i zewnątrz wozów, systemy zliczania pasażerów.

Autobusy będą miały też biletomaty oraz wysuwaną platformę na wózki inwalidzkie. W środku będą monitory LED z wyrysowanymi liniami autobusowymi, które będą ułatwiać pasażerom odczytanie kierunku jazdy i kolejnych przystanków.

Unijny projekt zakłada również przygotowanie kompleksowego systemu do programowania sieci i tworzenia rozkładów jazdy.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
MZK Oświęcim
Solaris
 • dren – 04.12.2017

  Pomalować szyby to głupota!

 • Fisza – 04.12.2017

  Koszmarne malowanie! Dotychczasowe żółte zostawić!

 • . – 04.12.2017

  Dramat, ale tak to jest jak daje się dojść do głosu zwykłym ludziom, którzy mają poczucie estetyki na poziomie kolorowych bilbordów na każdej ulicy - "patrz, taka ładna fala z boku będzie".

 • Filip – 04.12.2017

  Tak dokladnie @dren.. to lepiej numer 4 :)

 • Adrian bielsko – 04.12.2017

  Komu przeszkadzało stare malowanie ono bardziej pasuje do iv generacji solarisa

 • MichalK – 04.12.2017

  I po co te kretyńskie mazaje na szybach. Okna są po to aby z nich wyglądać, a nie domyślać się gdzie akurat jesteśmy. To samo było w pociągach - na szczęście UTK zakazał naklejania reklam na oknach z korzyścią dla pasażerów.

 • ower – 04.12.2017

  Brzydki autobus, to i malowanie musi pasować :)

 • Oświęcimianin – 04.12.2017

  Bezsens z tym zaklejanie szyb. Dziwię się kto w MZK Oświęcim wpadł na tak idiotyczną propozycję???

 • Adrian bielsko – 04.12.2017

  Ower sam jesteś brzydki fakt malowanie beznadziejne

 • zażenowany Oświęcimianin – 04.12.2017

  Ku**a - takie piękne malowanie było :( Teraz debilna czerwień na dachu :(A dodatkowo - o jakich tradycyjnych barwach przewoźnika mówimy ? Kiedy to szary był wśród oświęcimskich barw ???? Czerwień jak cala Polska Socjalistyczna Komunikacja i Żółty - piękny, w "lepszych" czasach. Żenada, po prostu żenada - już dominował żółty na wszystkich autobusach a tu nagle ćwoki z MZK pozwalają wybrać barwy podobnym do siebie mieszkańcom barwy :(

 • Misiek Krk – 04.12.2017

  Lepiej było zostawić ciepły żółty jak na DAB-ach i ewentualnie czarne nadkola i zderzaki bez mazów na szybach.

 • gddjg – 05.12.2017

  nowy Solaris wymusza wykonanie malowania pasującego do jego designu. To jest debilizm że spółki na to się zgadzają.. ja bym normalnie kontynuował cały czas to samo malowanie tylko z drobną zmianą szczegółów

 • zażenowany Oświęcimianin – 05.12.2017

  @gddjg - PKM Gliwice do dziś użytkuje, taki sam co Oświęcim, odcień żółtego (dzięki temu DABy gliwickie wpisywały się w "krajobraz" Oświęcimia) i w Nowych Solarkach ten kolor nadal się Kapitalnie Sprawdza więc teoria o wymuszaniu zmiany barw nijak tu pasuje. Sądzę że Prezes MZK chce czymś zaistnieć więc zmienia barwy. Ale dlaczego ta gówniana czerwień ?????? Zapraszam do obejrzenia fotek Nowych Solarek z PKM Gliwice - PIĘKNOŚCI :)))))))

 • Spec – 05.12.2017

  Akurat Gliwice mają inny odcień. DABy były malowane po przyjeździe....

 • prezePIS – 06.12.2017

  trzeba było głosować, a nie tu bzdury wypisywać. Czas minął. Nie skorzystaliście z okazji, to siedzieć cicho. Demokracja jest po naszej stronie i będziemy robić co chcemy

 • ramzi – 06.12.2017

  @prezePIS - A jaki był wybór? Można było wybrać barwę jednolitą - żółtą? Wiec o jakim głosowaniu piszesz? Władza znów wybrała za "ciemny lud" - wybierzcie sobie malowanie ale tylko z wzorów narzuconych przez MZK. Sam przestań wypisywać bzdury. Z drugiej strony ton twojej wypowiedzi i nick wskazuje z kim sympatyzujesz - oni tez nie liczą się z Suwerenem :(

 • Oświęcimianin – 09.12.2017

  Człowieku tu chodzi o kolor autobusów a ty tu z suwerenem wyskakujesz? xD To niby jak to miały według Ciebie wyglądać? Każdy mieszkaniec Oświęcimia miał mieć możliwość wykonania kolorowanki jak mu się podoba? Przecież musieli jakieś ramy kolorystyczne narzucić do głosowania!

 • ramzi – 09.12.2017

  No właśnie - narzucili czerwony dach - ni z gruszki ni z pietruszki - zero szacunku dla tradycji. Jak w PR'ach (co 2-3 lata nowa kolorystyka). Mogło być jednorodnie - ładne żółte barwy ale pani prezes wymyśliła zmiany. Wg ciebie Mieszkańcy mieli wybór - wyłącznie pomiędzy czterema kiepskimi kombinacjami kolorów :( Farsa a nie głosowanie - trzeba było narzucić wymyślony przez prezesa zestaw kolorów, a nie stwarzać wrażenie wpływu Mieszkańców na barwy Przewoźnika. A tobie sugeruję Nerwosol - za dużo wykrzykników:)

 • olaf – 10.12.2017

  żygać się chce jak to się ogląda przecież to ludzie zapłacili za autobusy i niech one jakoś wyglądają

 • olaf – 10.12.2017

  zażenowany oswięcimianin masz rację zobaczcie też nowe SU 12 i 18 z pkm sosnowiec

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.