TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Tani kierowcy się skończyli. Protest w MPK Legnica
INFOBUS.PL - Opublikowano: 11.04.2019 17:00:28
Tani kierowcy się skończyli. Protest w MPK Legnica

Kolejny polski przwoźnik musi się zmierzyć z protestem kierowców. Kolejne spotkanie prezesa MPK Legnica i członków rady nadzorczej spółki ze związkami zawodowymi i radą pracowniczą nic nie dało.

Kolejny polski przewoźnik musi się zmierzyć z protestem kierowców. Kolejne spotkanie prezesa MPK Legnica, Zdzisława Bakinowskiego i członków rady nadzorczej spółki ze związkami zawodowymi i radą pracowniczą nic nie dało. Do porozumienia wciąż jest daleko.

Kierowcy legnickiego MPK protestują. Chodzi o ich zarobki, co dziś w branży nikogo nie dziwi. Przedstawiciele załogi usłyszeli, że ich postulaty płacowe nie zostaną spełnione, bo MPK nie stać, aby sprostać żądaniom pracowników.

Związki zawodowe domagają się podwyżki w wysokości 700 zł dla każdego pracownika. Tymczasem szef legnickiego MPK, Zdzisław Bakinowski jest w stanie podnieść wypłaty o 400 zł (kierowcom) i 350 zł (pozostałym pracownikom), co spółkę ma kosztować ok. 1 mln zł w skali roku.

Zakładowa "Solidarność" nie ma jednak zamiaru odpuszczać. Spółce grozi spór zbiorowy, a w konsekwencji nawet strajk. Tymczasem, coraz więcej kierowców trafia na zwolnienia chorobowe. Doszło nawet do tego, że przedwczoraj na trasę nie wyjechały trzy autobusy. Jeszcze gorzej z kursami ma być w kolejnych dniach.

Ubiegły rok MPK zakończyło ze stratą w wysokości 2,1 mln zł. Jak wskazują legnickie media, należy pamiętać, że przewoźnik byłby na plusie, gdyby ratusz nie zmniejszył ubiegłorocznej dotacji z 13 do 10 mln zł.

Załoga domaga się od prezydenta Tadeusza Krzakowskiego wypłacenia spółce tych pieniędzy. Do gospodarza miasta i radnych apeluje też o zabezpieczenie w budżecie pieniędzy na pokrycie funkcjonującej od marca br. uchwały dotyczącej darmowej komunikacji dla dzieci, młodzieży i seniorów.

Cała branża cierpi

"Chorobowy strajk" to dosyć ryzykowna forma protestu. Ale nie zmienia to faktu, że nie da się w nieskończoność uciekać przed tykającą bombą jaką jest "tani kierowca". I dotyczy to całej branży. Nieformalny legnicki protest kierowców nie jest czymś nowym w ostatnich miesiącach.

Przeciwko niskim zarobkom np. udając się na zwolnienia chorobowe protestowali m.in. kierowcy MZK Oświęcim czy PKM Jastrzębie-Zdrój. Choć w przypadku ostatniego z przewoźników wynagrodzenia były tylko jedną z przyczyn "chorobowego strajku".

W ubiegłym roku natomiast niewiele zabrało, a zastrajkowaliby kierowcy warszawskiego MZA. Tam jednak udało się szybko tego uniknąć dzięki rozmowom ze związkami zawodowymi. Na brak kierowców narzekają teraz wszyscy. Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu jest inwestycja w szkolnictwo zawodowe – tak m.in robi MPK Poznań, MPK Częstochowa, czy PKM Jaworzno, gdzie w marcu wspólnie z jedną ze szkół porozumiano się w kwestii utworzenia klasy patronackiej.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
MPK Legnica
strajk
 • Kamil Nowakowski – 11.04.2019

  w Olsztynie też grożą strajkiem 😖

 • Maciej Ślusarz – 11.04.2019

  I dziewczyny😁

 • Konrad Filip – 11.04.2019

  Bdb!

 • Marceli Wisniewski – 11.04.2019

  No to teraz się zacznie!!!! Najpierw lekarze, później nauczyciele, taksowkarze, kierowcy autobusow itd.

 • Maciej Olszewski – 11.04.2019

  Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Włocławku było pierwsze ze strajkiem i im się udało:) wywalczyli swoje:) szacun i pozdrawiam! Walczcie o swoje!

 • Damian Damiano – 11.04.2019

  Brawoo

 • Elżbieta Pęgiel – 11.04.2019

  Gdzie jest tekst artykułu? Bo pod linkiem są tylko komentarze

 • Marcin Kolenda – 11.04.2019

  Brawo

 • Thaddeus Dzikowicz – 11.04.2019

  A w Warszawie cicho. Znaczy 3500 do ręki jest w sam raz.

 • Grzegorz Kutnikowski – 12.04.2019

  Bardzo dobrze chlopaki walczcie o swoje jak inni moga to Wy tez gdyz jest ciezka i odpowiedzialna praca

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.