Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tczew chce elektrobusów. Partnerstwo z Energą

infobus
10.08.2017 11:57
0 Komentarzy

Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki oraz prezes zarządu Energa S.A. DanielObajtek podpisali list intencyjny dotyczący partnerstwa na rzeczelektromobilności.

Tczew, czwarte co do wielkości miasto naPomorzu, dołączył dziś do budowanego przez Energę samorządowego partnerstwa narzecz elektromobilności. Współpracę firmy z tczewskim magistratem zainicjowałopodpisanie listu intencyjnego. Parafowali go Daniel Obajtek, prezes zarząduEnerga SA, oraz Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.

„Elektromobilnośćto rynek nowych możliwości zarówno dla samorządów, jak i firm energetycznych.Dlatego nasza grupa angażuje się obecnie w budowę jak najszerszego partnerstwaz władzami polskich gmin na rzecz rozwoju tej przyszłościowej branży. Chcemyosiągnąć to przez kompleksowe wsparcie przy pracach nad programami wdrażaniabezemisyjnego transportu publicznego, które wprowadzą elektryczne autobusy naulice naszych miast. Bardzo cieszy nas, że do grona partnerów Energi dołączyłokolejne, drugie już miasto spoza terenu Trójmiasta, czyli Tczew. Nie mamwątpliwości, że tutejszych mieszkańców nie trzeba będzie długo przekonywać doidei elektromobilności oraz jej licznych zalet, przede wszystkim korzyści dlaochrony środowiska, jak również dla zdrowia i komfortu tczewian. Musimy bowiempamiętać, że e-autobusy nie tylko nie emitują spalin, ale też ich praca jestznacznie cichsza, niż pojazdów z silnikami spalinowymi. Ponadto, pojazdy te są znacznietańsze w bieżącej eksploatacji” – podkreślał prezes Daniel Obajtek.

Tczew to drugie po Toruniu miasto pozaTrójmiastem, z którym Energa podpisała list intencyjny na rzecz rozwoju gminnejelektromobilności. Tak, jak w tamtym przypadku, współpraca z tczewskimsamorządem będzie ukierunkowana na stworzenie optymalnej koncepcjielektrycznego transportu publicznego oraz na wsparcie miasta w opracowaniuprogramu jego rozwoju. Eksperci Energi dokonają analizy aktualnych tras irozkładów jazdy autobusów. Będą przy tym współpracować z miejskim przewoźnikiemi odpowiednimi jednostkami gminnymi odpowiedzialnymi za nadzór nad transportempublicznym. Pozwoli to opracować plan najbardziej optymalnego rozmieszczeniainfrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych.

Jak uznał prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki,to jest rewolucja. – „Dobrze być liderem,dobrze być miastem uznanym zainnowacyjne i mieć partnera z takim doswiadczeniem jak Energa” – podkreśliłprezydent.

W lutym Tczew jako jedyne miasto na Pomorzupodpisał list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie rozwojuelektromobilności. Sygnatariuszami było łącznie 41 samorządów, a także resortyrozwoju i finansów oraz energii, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, PolskiFundusz Rozwoju i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zkolei 30 czerwca w zakresie rozwoju niskoemisyjnego transportu publicznegowładze miasta podpisały z NCBR indywidualne porozumienie. Współpraca z Energąjest więc dla miasta kolejnym krokiem w kierunku elektryfikacji miejskiego taboru.

„Wnowym przetargu na komunikację miejską, który ogłosimy w przyszłym roku,będziemy wymagać, aby przewoźnik dysponował autobusami elektrycznymi.Oczywiście nie chodzi o wymianę całego taboru, ale sukcesywne wprowadzanieautobusów z napędem elektrycznym. Tczewianie mieli niedawno okazję przetestowaćpierwszy autobus elektryczny, który nasz przewoźnik na próbę wprowadził domiejskiej komunikacji. Testy wypadły pomyślnie. Autobusy elektryczne sąbardziej ekologiczne, tańsze w utrzymaniu i ciche, co szczególnie podkreślalipasażerowie. Wprowadzenie autobusów z napędem elektrycznym do komunikacjimiejskiej jest kolejnym przedsięwzięciem samorządu miasta Tczewa zmierzającymdo poprawy jakości powietrza w mieście”– zaznaczył Mirosław Pobłocki, prezydent miasta Tczewa.

Energa, poprzez zależną spółkę Enspirion,sukcesywnie gromadzi doświadczenie oraz wiedzę z zakresu elektromobilności.Oferta doradztwa dla samorządów w planowaniu infrastruktury pod elektrycznytransport publiczny to kolejny krok gdańskiej grupy energetycznej na drodze dopozycji lidera na polskim rynku e-mobility. Wcześniej w ramach samodzielnieprowadzonego programu badawczo-rozwojowego zbadała zachowania użytkownikówsamochodów elektrycznych wśród mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu. Było tomożliwe dzięki udostępnieniu pilotażowej sieci ładowania pojazdów napędzanychelektrycznie. Aktualnie Grupa Energa obsługuje siedem ogólnodostępnych, czasowobezpłatnych punktów ładowania samochodów elektrycznych.

Komentarze