TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Telebus na transportowe wykluczenie. Powiat bielski
InfoBus.pl - Opublikowano: 21.02.2020 10:00:59
Telebus na transportowe wykluczenie. Powiat bielski

Bezpłatny autobus na żądanie pomaga mieszkańcom Wilkowic w powiecie bielskim.

Do końca marca mieszkańcy Wilkowic mogą korzystać z bezpłatnego autobusu na żądanie. Kursuje on z przysiółku Huciska do granicy z Bielskiem-Białą – podał starosta bielski Andrzej Płonka. Samorząd testuje tak jedną z metod walki z wykluczeniem transportowym.

"Mieszkańcy Hucisk mają problem komunikacyjny. Kiedyś jeździł tam prywatny przewoźnik, ale teraz już nie" – powiedział Płonka.

Dodał, że powiat, szukając metody skomunikowania peryferyjnej części Wilkowic z Bielskiem-Białą, podjął się realizacji projektu Mamba, współfinansowanego przez UE. Ma on przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czy forma polegająca na zamawianiu transportu sprawdzi się na terenach wiejskich.

Autobusowy test

Rzecznik starostwa Magdalena Fritz poinformowała 13 lutego, że testowana metoda wymaga aktywności ze strony mieszkańców. "Zamawiają autobus dzień wcześniej przez internet na stronie powiatu lub co najmniej pół godziny wcześniej telefonicznie" – wyjaśniła.

"Autobus na żądanie" jeździ z przystanku o nazwie Wilkowice-Granica do Bielska-Białej. Ostatni przystanek znajduje się w bielskich Mikuszowicach, na wysokości dawnego szpitala Stalownik. W tym miejscu można przesiąść się do autobusu komunikacji miejskiej.

Przez internet

"Zamawiając przejazd mieszkańcy wybierają konkretny dzień oraz godzinę odjazdu z przystanku, na którym chcą wsiąść. Pierwszy kurs może wyjechać z Wilkowic o godz. 6:55. Na trasie jest siedem przystanków. Przejazd zajmuje ok. 12 minut. Jeśli kurs nie zostanie zamówiony, autobus nie pojedzie" – powiedziała Magdalena Fritz.

Rzeczniczka zaznaczyła, że projekt jest realizowany od września ub.r.

"Do końca 2019 r. autobus zamawiano prawie 150 razy. Skorzystało z niego ponad 170 osób - to głównie mieszkańcy gminy Wilkowice. Niektórzy dojeżdżają w ten sposób do pracy" – dodała.

Kursy realizuje bielski PKS. Przejazdy można zamówić TUTAJ

Co dalej?

Andrzej Płonka powiedział, że po zakończeniu realizacji programu Mamba, "autobus na żądanie" najprawdopodobniej nadal będzie funkcjonował

- "Chyba że porozumiemy się z wójtem i radą gminy Wilkowice i utworzymy stałą komunikację. To jednak kosztowne rozwiązanie. Być może wystarczy zatem komunikacja +na żądanie+. Autobus nie musi kursować przykładowo co pół godziny, by jednocześnie spełniać potrzeby mieszkańców" – dodał.

Magdalena Fritz poinformowała, że koszt projektu sondażowego to ponad 638 tys. zł. Dotacja z funduszy UE na jego realizację wyniosła niespełna 543 tys. zł. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MINI
telebus
PKS Bielsko-Biała
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.