TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Transportowe ćwiczenia strażaków: Gdańsk 2020 [FILM]
TransInfo.pl - Opublikowano: 07.09.2020 15:00:23
Transportowe ćwiczenia strażaków: Gdańsk 2020 [FILM]fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Kilkudziesięciu strażaków wzięło udział w widowiskowych ćwiczeniach na terenie bazy autobusowej GAiT przy al. Hallera w Gdańsku.

2 września na terenie zajezdni GAiT Gdańsk odbyły się wojewódzkie ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem "GDAŃSK – 2020".

Symulowano m.in. wypadek autobusu z udziałem dwóch samochodów osobowych, w którym rannych zostało dziewięć osób. Ze względu na reżim sanitarny ćwiczenia odbyły się bez pozorantów, zastąpiły ich manekiny.

Wćwiczeniach uczestniczyły grupy bojowe:

  • Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego "GDAŃSK"

  • Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego "TCZEW"

  • oraz Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza "GDAŃSK".

Łącznie ćwiczyło około 41 strażaków oraz 15 pojazdy ratowniczo – gaśnicze i specjalne.

- Zadaniem ratowników było podniesienie autobusu i wydobycie poszkodowanych. Ćwiczyli wycinanie otworów w karoserii, a także w szybach autobusu, udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej - mówi mł. bryg. Jacek Jakóbczyk rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, uczestnik ćwiczeń w zajezdni. - Dzięki uprzejmości GAiT mieliśmy do dyspozycji nie tylko teren zajezdni, ale także stary, przeznaczony do utylizacji autobus. Mogliśmy zatem ułożyć go na boku i dowolnie go “demolować".

- Znaczenie tego typu akcji w systemie bezpieczeństwa jest ogromne, dlatego zawsze bardzo chętnie współpracujemy ze służbami ratowniczymi przy takich przedsięwzięciach - komentuje Anna Dobrowolska, rzecznik prasowa spółki miejskiej Gdańskie Autobusy i Tramwaje. - Jeżeli tylko mamy taką możliwość zapewniamy, niezbędną do przeprowadzenia skutecznych ćwiczeń, infrastrukturę.

Transportowy scenariusz

Zgodnie z założeniem, ćwiczenia zostały podzielone na następujące epizody:

  • epizod I – TECHNICZNY: na drodze miejskiej dochodzi do wypadku autobusu z pojazdami osobowymi, autokar przygniata pojazd osobowy, podczas działań ratowniczych dochodzi do rozszczelnienia zbiornika LPG w pojeździe osobowym;

  • epizod II – POSZUKIWAWCZO – RATOWNICZY: podczas prowadzonych nielegalnie prac doszło do zawalenia części konstrukcji budynku, prawdopodobnie pod gruzami znajdują się dwie osoby.

Po zakończeniu ćwiczeń w obecności kadry kierowniczej PSP województwa pomorskiego została omówiona organizacja i przebieg ćwiczeń.

Zobaczcie to wszystko na filmie przygotowanym przez portal trojmiasto.pl:


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
wypadek
GAiT Gdańsk