TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Trolejbusowy klasyk w Lublinie ponad budżetem. Ursus vs Solaris
INFOBUS.PL - Opublikowano: 13.04.2018 15:00:15 1 komentarz
fot. Rafał Nieściór, phototrans.pl

Do dziś, 13 kwietnia ZTM w Lublinie czekał na oferty w przetargu na dostawę 10 trolejbusów klasy MAXI. Nasze przewidywania się sprawdziły. O zamówienie walczą Ursus i Solaris, ale ich oferty przekraczają szacunki ZTM.

Do dziś, 13 kwietnia Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie czekał na oferty w przetargu na dostawę 10 trolejbusów klasy MAXI. Nasze przewidywania się sprawdziły. O zamówienie walczą Ursus i Solaris, ale ich oferty przekraczają szacunki ZTM.

Przypomnijmy, że lubelski przetarg ogłoszono w połowie lutego. Miasto chce wyłonić dostawcę 10 trolejbusów klasy MAXI. Pojazdy muszą posiadać baterie o pojemności min. 40 kWh, dzięki którym możliwe ma byc pokonanie przez trolejbusy dystansu min. 10 km na napędzie autonomicznym. Szczegółowo wymagania ZTM wobec nowych nabytków opisaliśmy tutaj. Dostawa ma zostać zrealizowana do 2 września 2019 r.

Dziś upłynął termin składania ofert. Lubelscy urzędnicy na zakup trolejbusów przygotowali 18450000 PLN brutto. Oznacza to, że koszt pozyskania jednego założono na poziomie 1500000 PLN netto. Mimo bardzo korzystnego dla producentów terminu dostawy wycena ta stała w opozycji do wysokich wymagań ZTM. Ale ciężko tu kogokolwiek winić, skoro budżet był kalkulowany w zupełnie innych realiach.

Obie oferty, które wpłynęły w postępowaniu przewyższają lubelskie szacunki. Pierwszą, lecz droższą przedstawił Solaris. Producent z Bolechowa jest gotów wykonać zamówienie za 23 370 000 PLN brutto. Jeden “jamnik z szelkami" został więc wyceniony na 1 900 000 PLN netto.

Tańszy jest Ursus. Propozycja lubelskiego producenta opiewa na 21 734 100 PLN brutto. Jeden trolejbus, zapewne oparty na nadwoziu CS12LF kosztowałby ZTM 1 767 000 PLN netto.

Teraz ruch należy do ZTM. W ubiegłym roku udało się pozyskać brakujące środki do zakupu autobusów, także w tym przypadku istnieje szansa, że będzie tak samo. Na trolejbusach jednak plany zakupowe miasta się nie kończą. W tym roku Lublin chce jeszcze ogłosić przetargi na dostawę 32 elekrobusów z dedykowanymi ładowarkami


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
ZTM Lublin
MPK Lublin
Ursus
Solaris
trolejbus
  • czeslaw2 – 13.04.2018

    Byle nie ten wyrób z manufaktury LU.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.