TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Trwa proces kierowcy ws. wypadku w Zabrzu
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 12.05.2019 15:00:23
Trwa proces kierowcy ws. wypadku w Zabrzu

Na razie bez wyroku ws. kierowcy autobusu, który pod wpływem narkotyków potrącił pieszą.

Wbrew wcześniejszym planom Sąd Rejonowy w Zabrzu nie ogłosił 9 maja wyroku w procesie Adama W., który prowadząc autobus miejski pod wpływem amfetaminy potrącił na pasach 62-letnią kobietę. Ofiara wypadku doznała bardzo poważnych obrażeń.

Strony już wcześniej wygłosiły mowy końcowe i spodziewały się 9 maja ogłoszenia orzeczenia. Sąd jednak wznowił przewód sądowy i uprzedził o możliwej zmianie kwalifikacji prawnej czynu zarzucanego oskarżonemu.

W tej sytuacji jego obrońca mec. Zbigniew Dziedzic skorzystał z prawa do przerwy w rozprawie, by mieć czas na przygotowanie ponownej mowy końcowej. Obrońca – jak zaznaczył, zgodnie z poleceniem klienta – w pierwszej mowie wnioskował o uniewinnienie, a jeśli sąd nie podzieliłby tego stanowiska, wymierzenie mu możliwie łagodnej kary.

Trzy lata

Prokuratura zażądała trzech lat więzienia oraz orzeczenia środków karnych – 15 lat zakazu prowadzenia pojazdów i wykonywania zawodu kierowcy. Chce też kar finansowych – nawiązki, zadośćuczynienia dla pokrzywdzonej i obciążenia Adama W. kosztami procesu. W akcie oskarżenia prokuratura zarzuciła kierowcy nie tylko spowodowanie wypadku pod wpływem amfetaminy, która – jak zaznaczają śledczy - była w organizmie kierowcy w bardzo wysokim stężeniu, ale też narażenie na niebezpieczeństwo pasażerów autobusu.

Pełnomocnik pokrzywdzonej mec. Wojciech Furmaniuk zaznaczył, że nie zależy jej na bardzo surowej karze dla oskarżonego.

-"Chodzi o to, żeby sprawca był uznany za winnego, żeby stwierdzono, że pokrzywdzona nie przyczyniła się do wypadku. To, jak myślę, zostało wykazane" – powiedział adwokat. Jak dodał, kobieta nadal zmaga się ze skutkami wypadku i wymaga pomocy psychologicznej.

Następny termin sąd wyznaczył na 20 maja.

Linia 840

Do wypadku doszło 18 stycznia 2018 r. w południe w rejonie skrzyżowania ul. Szczęść Boże i 3 Maja w Zabrzu. Jak relacjonowała policja, kiedy kobieta chciała przejść po pasach na drugą stronę ulicy, na prawym pasie zatrzymał się samochód osobowy, którego kierowca ustąpił jej pierwszeństwa. Lewym pasem jechał autobus komunikacji miejskiej linii 840 relacji Gliwice-Katowice, który potrącił kobietę.

62-latka doznała licznych i bardzo poważnych obrażeń - złamania podstawy czaszki, kręgosłupa w odcinku szyjnym oraz żeber. Okazało się, że 22-letni kierowca autobusu był trzeźwy, ale badanie wykazało, że zażywał amfetaminę. Szczegółowe wyniki badań potwierdziły, że kierowca spowodował wypadek pod wpływem środka psychotropowego. Podczas przesłuchania w prokuraturze przyznał się do spowodowania wypadku, ale zaprzeczył, by był pod wpływem narkotyków.

Śledczy wysłali do zabrzańskiego sądu wniosek o aresztowanie podejrzanego, sąd go wówczas nie uwzględnił i zostały zastosowane inne środki zapobiegawcze - dozór policji i zakaz opuszczania kraju. Gliwicki sąd okręgowy, po zażaleniu prokuratury, zmienił je na areszt. Teraz oskarżony odpowiada już w procesie z wolnej stopy. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wypadek
kierowca
sąd
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.