TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Trzy dni - trzech pijanych kierowców autobusów szkolnych
InfoBus.pl - Opublikowano: 16.09.2020 11:00:35
Łódzkie: Pijana załoga szkolnego autobusu ; fot. Policja

Niepokojące wyniki rutynowych kontroli autobusów szkolnych.

Policjanci systematycznie prowadzą kontrole autobusów i gimbusów przewożących dzieci i młodzież. Sprawdzają m.in. stan techniczny pojazdów, uprawnienia kierowców oraz ich stan trzeźwości. I tutaj, po długim okresie wzorowej postawy kierowców, ponownie mamy kłopoty.

Łódzkie

15 września policjanci sieradzkiej drogówki ujawnili nietrzeźwego kierowcę autobusu, który miał przewozić dzieci na szkolną wycieczkę. 31-letni mieszkaniec powiatu bełchatowskiego miał w organizmie ponad 0,6 promila alkoholu - poinformowała Agnieszka Kulawiecka z policji w Sieradzu.

Jak wyjaśniła, we wtorek rano funkcjonariusze pojechali pod jedną ze szkół w gminie Sieradz, aby dokonać kontroli autobusu przed szkolną wycieczką. Prośbę o sprawdzenie skierował poprzedniego dnia rodzic jednego z uczestników wyjazdu.

-"W pierwszej kolejności policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierowcy autobusu. Badanie alkomatem wykazało, że 31–letni mieszkaniec powiatu bełchatowskiego ma ponad 0,6 promila alkoholu w organizmie. Kierowcy zostało zatrzymane prawo jazdy" - relacjonuje Kulawiecka.

Poinformowała, że postępowanie w sprawie prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości prowadzi wydział dochodzeniowo-śledczy sieradzkiej komendy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Sieradzu. Przypomniała, że za to przestępstwo grozi do dwóch lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów na minimum trzy lata. Obligatoryjne zasądzane jest również od sprawców świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej.

Jeszcze raz Łódzkie

To kolejny kierowca autobusu w Łódzkiem, który był pod wpływem alkoholu. W poniedziałek – 14 września - policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli szkolny autobus wiozący dzieci do placówki w powiecie kutnowskim. Po przebadaniu kierowcy, okazało się, że ma on blisko promil alkoholu w organizmie. Nietrzeźwy był również jadący autobusem opiekun dzieci.

Policjanci ruchu drogowego z Wałcza zatrzymali do kontroli drogowej autokar przewożący dzieci do szkoły. Jak się okazało, 58-letni kierowca był pijany. Innego nietrzeźwego kierowcę autobusu szkolnego zatrzymali funkcjonariusze ruchu drogowego z kutnowskiej komendy podczas działań pod hasłem ,,Gimbus". Badanie wykazało u mężczyzny blisko promil alkoholu. Autobusem podróżował również opiekun dzieci, który.....także był nietrzeźwy. Z kolei policjanci sieradzkiej drogówki ujawnili nietrzeźwego kierowcę autobusu, który miał wieź dzieci na szkolną wycieczkę. Ten miał ponad 0,6 promila alkoholu w organizmie. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości oprócz zatrzymania prawa jazdy, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, nietrzeźwemu opiekunowi dzieci kara aresztu lub grzywny, a także utrata pracy.

Zachodniopomorskie

Także 14 września, około godziny 07:15, w Mirosławcu policjanci wydziału ruchu drogowego wałeckiej Policji, zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej autobus marki Setra, przewożący dzieci do szkoły. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości 58-letniego kierującego, okazało się, że jest on po alkoholu. Urządzenie do pomiaru stanu trzeźwości pokazało wynik ponad pół promila alkoholu w organizmie. Kierowca został zatrzymany. Jak sie okazało, 58-letni mężczyzna ruszył w trasę po dzieci z Mirosławca do pobliskich wiosek, następnie przywiózł je do Mirosławca, skąd miał dalej kontynuować jazdę po kolejne dzieci do Mirosławca Górnego. Na szczęście został zatrzymany przez patrol policjantów z ruchu drogowego. Dzieci wraz z opiekunem udały się do szkoły na zajęcia, a autobus został przekazany innemu kierowcy. 58-latek początkowo nie przyznawał się do spożycia alkoholu, jednak po wytrzeźwieniu, podczas przesłuchania, przyznał się do popełnionego czynu i do wypicia kilku piw wieczorem przed pracą.

Mężczyzna skorzystał z możliwości dobrowolnego poddania się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności na okres 2 lat próby, świadczenia pieniężnego w wysokości 5 tys. złotych, zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat, pokrycia kosztów sądowych, informowania sądu o przebiegu próby. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 1 roku do 10 lat oraz kara grzywny.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
promile
Policja
Łódzkie
Zachodniopomorskie