TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Trzy techniczne wyznania stojące przed elektrobusami
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.06.2018 14:10:40
Trzy techniczne wyznania stojące przed elektrobusami

Aby autobusy elektryczne były rzeczywiście bezemisyjne i wydajne, ich konstruktorzy cały czas pracują m.in. nad układami klimatyzacji i ogrzewania oraz wspomaganiem kierownicy. Jak na tym polu radzi sobie Solaris?

Największym wyzwaniem stojącym aktualnie przed konstruktorami autobusów elektrycznych są układy klimatyzacji i ogrzewania oraz układ wspomagania kierownicy. Jak na tym polu radzi sobie Solaris?

Większość wysiłku, który został włożony w rozwój układu ogrzewania w autobusach elektrycznych związany jest z ograniczeniem zużycia energii i, tym samym, zapewnieniem większego zasięgu. W tym celu producenci często decydują się na użycie pieca grzewczego zasilanego olejem napędowym; takie rozwiązanie - choć skuteczne przy bardzo niskich temperaturach - dalekie jest jednak od bezemisyjnego. Solaris, który zachęca klientów do ogrzewania elektrycznego, w swych elektrycznych Urbino 8,9 LE electric dla RCKiK Katowice zaproponował innowacyjne rozwiązanie, jakim jest układ ogrzewania zasilany gazem LPG. Jest to rozwiązanie niskoemisyjne oraz znacznie tańsze niż zastosowanie tradycyjnego pieca na olej napędowy. Ponadto, zbiorniki LPG są mniejsze od stosowanego wcześniej CNG, dzięki czemu ich zabudowa jest mniej skomplikowana.

W powstającym właśnie w fabryce w Bolechowie pojeździe wodorowym, Solaris zaproponuje z kolei układ ogrzewania i klimatyzacji, w którym czynnikiem roboczym będzie CO2, będący najbardziej przyjaznym dla środowiska czynnikiem chłodniczym. Zastosowanie elektrycznej pompy ciepła umożliwia pozyskiwanie energii odpadowej układu chłodzenia napędu wodorowego, tym samym znacznie ograniczone jest zużycia energii z baterii, co z kolei skutkuje wydłużeniem maksymalnego zasięgu pojazdu oraz gwarantuje wydajną pracę w niskich temperaturach. Wszystko odbywa się przy w pełni bezemisyjnej pracy.

Klimatyzacja

Kolejną zmianą, na którą już teraz przygotowują się inżynierowie firmy Solaris jest stopniowe ograniczenie użycia czynnika chłodzącego R134a stosowanego w obecnych układach klimatyzacji. W myśl postanowień Unii Europejskiej, do roku 2030 ma on być całkowicie zastąpiony znacznie przyjaźniejszym dla środowiska R513a. Dzięki wysiłkom polskiego producenta oraz jednego z dostawców, klimatyzacje pojazdów z Bolechowa już dziś mogą być uzupełniane czystszym środkiem.

Układ kierowniczy

Zmiany nie ominęły również układu wspomagania układu kierowniczego. Już od pewnego czasu nowe rozwiązanie jest standardowo stosowane we wszystkich autobusach elektrycznych oraz hybrydowych wyjeżdżających z bolechowskiej fabryki. Opcjonalnie może ono także zostać zastosowane w trolejbusach. Mowa tu o elektrycznej pompie wspomagania zasilanej ze standardowych akumulatorów 24V. Rozwiązanie to skutkuje zmniejszonym zużyciem energii – pompa nie obciąża bowiem silnika głównego – dzięki czemu zwiększa się także zasięg pojazdu. Kolejnymi argumentami przemawiającymi na korzyść tej konstrukcji jest zmienna prędkość obrotowa pompy, dzięki czemu siła wspomagania jest większa przy niskich prędkościach pojazdu i maleje wraz ze wzrostem prędkości. Przede wszystkim jednak, rozwiązanie to powoduje znaczny wzrost bezpieczeństwa, gdyż sama pompa wspomagania nie jest uzależniona od innych urządzeń, których awaria w skrajnych przypadkach mogłaby skutkować utratą sterowności pojazdu.

Firma Solaris w ciągu ostatnich 4 lat na badania i rozwój wydała 145 milionów PLN. Nakład ten przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo oraz zaawansowanie technologiczne produkowanych pojazdów. Między innymi dzięki tym cechom Solaris Urbino 12 electric został wybrany najlepszym miejskim autobusem roku w prestiżowym konkursie 'Bus of the Year 2017'.

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektrobus
Solaris
klima
  • Mikołaj Michalski – 14.06.2018

    No i kto mówił, państwo z ZTM W-wa, że nie może być ekologicznych knypków? Przecież stoi jak byk: mają elektryczne Urbino 8,9LE. Pewnie hybrydowego albo gazowca też mogą wyprodukować. :P

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.