TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Umowa na kolejne MAN-y dla PKM Tychy. 23 x A23 CNG!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 13.05.2019 17:00:29
fot. UM Tychy

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach podpisano dziś, 13 maja z MAN-em na dostawę 23 nowych autobusów przegubowych na CNG. Rozpoczęcie dostaw planowane jest w marcu 2020 r.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach podpisano dziś, 13 maja z MAN-em na dostawę 23 nowych autobusów przegubowych na CNG. Rozpoczęcie dostaw planowane jest w marcu 2020 r.

Zgodnie z umową do końca maja 2020 r. na ulicach Tychów pojawią się 23 nowe autobusy przegubowe MAN Lion`s City G CNG. Zgodnie z wymaganiami PKM wszystkie będą przystosowane do przewozu rowerów, klimatyzowane, wyposażone w gniazdka USB, bramki do liczenia pasażerów, pełny monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, dostęp do Internet za pomocą WiFi oraz gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych. Pojazdy przystosowane będą do przewozu osób niepełnosprawnych oraz niedowidzących, posiadać także będą system głosowego zapowiadania przystanków. Każdy z Lion'sów na pokład zabierze 152 pasażerów, w tym 40 na miejscach siedzących.

-"Zakup autobusów to kolejny etap współfinansowanej ze środków unijnych inwestycji, w ramach dużego projektu pn. "Zakup nowoczesnego taboru autobusowego z napędem ekologicznym na potrzeby rozwoju transportu publicznego w podregionie tyskim . Całość obejmuje kompleksową przebudowę zajezdni, która już trwa, zakup 61 pojazdów komunikacji miejskiej oraz 2 pojazdów serwisowych i będzie kosztowała według szacunków ponad 160 milionów złotych" – mówi Miłosz Stec, prezes tyskiego PKM.

Wiosna, wiosna
Pierwsza partia sześciu autobusów dotrze do PKM Tychy w marcu 2020 r, a pozostałe do końca maja 2020 r. Po Tychach jeździ od 2015 roku jeździ już sześć gazowych MAN-ów A23. PKM jest drugim w Polsce użytkownikiem autobusów tego typu. Jednak dzisiejszy zakup autobusów Lion`sów City G CNG sprawił, że będą to pierwsze takie pojazdy w Tychach w barwach metropolii, czyli żółte.

"Autobusy będą jako pierwsze w naszym mieście przystosowane do przewozu rowerów, wiemy, że wielu mieszkańców czekało na taką możliwość" - mówi Michał Kasperczyk, rzecznik prasowy tyskiego PKM.

To nie koniec zalet nowych MAN-ów dla Tychów. Wszystkie wyposażone będą w silniki zasilane sprężonym gazem typu E2876LUH. Gazowe jednostki charakteryzują się obniżonym poziomem hałasu od diesli i co niezwykle ważne- w kontekście walki we smogiem- emitują o 70% mniej zanieczyszczeń podkreślał obecny na podpisaniu kontraktu Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

"Po zakończeniu inwestycji tyska zajezdnia będzie jedyną w Polsce, która będzie miała w 100% autobusy zasilane gazem ziemnym CNG, czyli paliwem alternatywnym do oleju napędowego. Tym samym Tychy umocnią swoją pozycję lidera pod względem zastosowania paliw alternatywnych w transporcie publicznym" – dodał Andrzej Dziuba.

Zakup kolejnych przegubowych "lwów" dla Tychów pochłonie 39 181 650 PLN brutto. A to daje cenę jednostkową w wysokości 1 385 000 PLN netto za autobus w pakiecie z dwuletnią gwarancją całopojazdową.

Co jeszcze?
Długie MAN-y jednak nie jedyne gazowe zakupy PKM. Lada moment dotrze do Tychów 10 minibusów Iveco 72C Urby CNG od MMI, a następne w kolejce jest 10 SOR-ów BNG10,5. Będzie to debiut tych pojazdów w Polsce. Trwa także powtórka przetargu na 20 gazowych "dwunastek", gdyż pierwszy musiał zostać unieważniony ze względów proceduralnych po wyroku KIO.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
tabor
PKM Tychy
MAN
CNG
  • Kamil Nowakowski – 13.05.2019

    Chciałbym zobaczyć seryjnego midika od MANa w PL...lecz, nigdy sie nie doczekamy 😂😥

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !