TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Unijna kasa napędza klasę MIDI. Starogard Gdański
InfoBus.pl - Opublikowano: 18.04.2017 10:51:21 7 komentarzy
Wizualizacja budowy centrum przesiadkowego w Starogardzie Gdańskim

Przed nami kolejne duże zamówienie na midibusy z unijnym dofinansowaniem. Zgodnie ze swoim projektem złożonym w ramach RPO, Gmina Miejska Starogard Gdański chce kupić 11 szt. niskopodłogowych autobusów z silnikami diesla Euro 6. 18 kwietnia 2017 r. ogłoszono przetarg, który prowadzony jest przez Miejski Zakład Komunikacji w Starogardzie Gdańskim.

Dostawa dotyczy autobusów jednoczłonowych z niską podłogą, przeznaczonych do eksploatacji w regularnej komunikacji miejskiej, tego samego producenta i tej samej marki, o następujących wymiarach:

a) długość: 10,5 m ? 0,2 m

b) szerokość min. 2,55 m

c) wysokość max. 3,20 m

W układzie napędowym zamawiający wymaga silnika czterosuwowego, rzędowego, 6-cylindrowego, chłodzonego cieczą, z zapłonem samoczynnym, spełniającego normę czystości spalin Euro 6. Termin dostawy to 240 dni od daty podpisania umowy.

Nie znamy jeszcze SIWZ-u starogardzkiego zamówienia, natomiast ostatnie zamówienia przewoźnika pokazują, że MZK od lat stawia na klasę MIDI. Ostatni wybór firmy pomorskiej padł na konstrukcję Mercedes-Benz Citaro K. Pięć takich pojazdów zakupiono w 2010 r. w ramach poprzedniej edycji RPO. Rok później dokupiono (także z unijnym wsparciem) pięć autobusów Mercedes-Benz Conecto LF. To oznacza, że walka o najnowszą unijną jedenastkę w Starogardzie może być emocjonująca. Czy Ursus utrzyma dobrą passę do Bolesławcu, czy EvoBus zdobędzie swoje pierwsze zwycięstwo w tym roku, a może Solaris powróci z dostawami nowych autobusów do pomorskiego miasta (po ostatniej dostawie 6 szt. Urbino 10 w 2007 r.)? O tym wszystkim przekonamy się 24 maja 2017 r., kiedy wyznaczono termin składnia ofert.

Unijny impet MIDI

Warto zwrócić, że jest to kolejne tegoroczne zamówienia na klasę MIDI, które ewidentnie w tym roku ? dzięki unijnym funduszom ? przezywa prawdziwy rozkwit. Takie midi-kontrakty w tym roku podpisały już firmy z:

 • Nowej Soli (23 szt. Urbino 8,9LE),

 • Sieradza (8 szt. Urbino 10)

 • Komornik (2 szt. Urbino 10,5).

W kolejne czeka Bolesławiec (13), Chodzież (5), Świerklaniec (2), Środa Śląska (3).

Starogardzki projekt

Zakup autobusów realizowany będzie w ramach miejskiego projektu "Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim", który został najwyżej oceniony przez Zarząd Województwa Pomorskiego w ramach konkursu RPO ? Transport miejski . Unia dofinansuje 85% kosztów tego zadania, czyli nie więcej niż 34.386.092,10 zł.

?  Cieszymy się ogromnie z tak wysokiej oceny naszego projektu oraz z poziomu dofinansowania. Ponad 34 miliony to rekordowa suma, którą miasto otrzymało na jeden projekt ? przyznaje Przemysław Biesek-Talewski zastępca prezydenta ds. techniczno-inwestycyjnych w Starogardzie Gdańskim. - Duża część tych środków przeznaczona będzie na drogi w rejonie dworca, w tym na Aleję Wojska Polskiego. Teraz czeka nas duże wyzwanie związane z realizacją inwestycji. Budowę planujemy rozpocząć w przyszłym roku  ? dodaje wiceprezydent.

Cała inwestycja będzie kosztować ponad 42,5 mln zł. Obejmie nie tylko przebudowę samego dworca kolejowego, ale budowę wokół niego nowej infrastruktury, która ułatwi mieszkańcom komunikację.Sprawdź też:
MZK Starogard Gdański
przetarg
tabor
węzeł
 • Krystian – 18.04.2017

  Coś tu jest nie tak w tej wiadomości w Tytule artykułu napisane Starogard Gdański a większość zdjęć jest ze Stargardu już nie szczecińskiego

 • Krystian – 18.04.2017

  Ktoś tu chyba z dwóch miast stworzył jedno ojj coś brak wiedzy merytorycznej :):)

 • Słodowy. – 18.04.2017

  Nikt nie wystartuje ! Bo kto produkuje silniki o zapłonie samoczynnym, czterosuwowe i jeszcze chłodzone cieczą ?

 • Misza – 18.04.2017

  Wszystkie zdjęcia są ze Starogardu , a nie ze Stargardu. Wystarczy dobrze przeczytać tablice na budynku dworca oraz nr rejestracyjne

 • Wacek – 19.04.2017

  Jeden pies!

 • mm – 19.04.2017

  Po Starogardzie Gd jeździ 6 pięć autobusów Mercedesów Conecto LF a nie 5 .

 • M.Ł. – 19.04.2017

  Koszalin 7szt Lion's City M.

Dodaj komentarz

Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.