Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ursus SA unika upadłości poprzez restrukturyzację

infobus
08.11.2018 17:29
0 Komentarzy

Sąd przychylił się do wniosku zarządu Ursus SA i wyraził zgodę na otwarcie przyspieszonego postępowania układowego wobec spółki. Zdaniem Ursus Bus, sytuacja głównego właściciela nie ma wpływu na autobusową działalność firmy.

Sprzedaż traktorów ciągnie Ursusa w dół. Legendarna, polskamarka musi szukać nowych sposobów na zarabianie.

– Podstawowa działalność firmy – ciągnikirolnicze – bardzo kuleje. Przyszłość to elektryczne pojazdy dostawcze i autobusy wodorowe – uważa KarolZarajczyk, prezes firmy.

Teraz jednak spółka-matka – główny akcjonariusz spółki Ursus Bus – musi poradzić sobie zrosnącymi długami i spadkiem kursu na giełdzie. Lekiem na to ma być plan naprawczy, zabezpieczony poprzez sądowe postępowanie restrukturyzacje.

Postępowanie układowe

Sąd przychylił się do wniosku zarządu Ursus i wyraził zgodę na otwarcie przyspieszonego postępowania układowego wobecspółki. Zamiarem zarządu jest ochrona praw i interesów spółki, jejakcjonariuszy, pracowników i kontrahentów wobec grożącej spółceniewypłacalności spowodowanej nagromadzeniem niekorzystnych zdarzeń w otoczeniurynkowym w Polsce i za granicą. Złożony w sądzie i realizowany od dziś 98 listopada – planrestrukturyzacji dotyczy okresu IV kw. 2018-2023.

-„Zdecydowaliśmy się skorzystać z Prawa Restrukturyzacyjnegoi przewidzianego w jego ramach Przyspieszonego PostępowaniaRestrukturyzacyjnego, ponieważ jego nadrzędnym celem jest uzdrowienie biznesu zkorzyścią dla jego wierzycieli, ale również z myślą o pracownikach,kontrahentach i innych interesariuszach. W obecnej sytuacji spółki jest to dlanas priorytet. URSUS S.A. to firma o długiej historii i symbol polskiej branżymotoryzacyjnej. Trwale wpisała się w krajobraz gospodarczy Polski,przyczyniając się przy tym do rozwoju regionów, w których działają jej zakładyprodukcyjne. Obecnie borykamy się z okresowymi trudnościami, ale fundamentynaszej działalności są stabilne. Nie zgodzimy się, aby kumulacjaniesprzyjających zdarzeń pokrzyżowała dalsze plany działalności spółki.Dlatego, abyśmy mogli szybko przejść do realizacji planu naprawczego iwykorzystania potencjału drzemiącego w podpisanych kontraktach, wybraliśmyprzyspieszone postępowanie układowe – komentuje Michał Nidzgorski, wiceprezeszarządu URSUS S.A.

Przyspieszone postępowanie układowe jest jednym z czterechmożliwych typów restrukturyzacji. Cechuje je wiele uproszczeń, które mają zazadanie doprowadzić do zawarcia układu w możliwie jak najkrótszym czasie. Tozdecydowany atut dla wierzycieli, gdyż dużo szybciej niż na przykład wpostępowaniu sanacyjnym mogą uzyskać korzyści z zawartego układu. Integralnączęścią każdego postępowania układowego jest złożenie do sądu planurestrukturyzacyjnego.

Plan restrukturyzacyjny Ursusa zakłada działania prowadzącedo spłaty wierzycieli m.in. poprzez:

– sprzedaż aktywów;

– zwiększenie przychodów z działalności;

– optymalizację kosztów działania przedsiębiorstwa izwiększenie marżowości.

We wniosku do sądu zarząd Ursusa przedstawił następującewstępne propozycje układowe:

– podział wierzycieli na cztery grupy, w zależności od skalii rodzaju prowadzonego ze spółką biznesu,

– spłatę zobowiązań począwszy od 13 miesiąca wykonywaniaukładu.

– Wierzymy, że rynek zrozumie zasadność podjętej decyzji ibędzie nas wspierał, a wierzyciele wykażą się dużą wolą współpracy. Dołożymywszelkich starań by możliwie szybko przezwyciężyć ten trudny ale przejściowyokres i wrócić do prowadzenia biznesu na normalnych warunkach – dodaje MichałNidzgorski.

Komentarze