TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

US: Metropolia musi zapłacić VAT za autobusy
GAZETA WYBORCZA - Opublikowano: 28.09.2019 11:41:59

Zdaniem skarbówki metropolia musi zapłacić VAT za autobusy. GZM chce decyzji sądu.

Jak informuje Gazeta Wyborcza - Zdaniem skarbówki metropolia musi zapłacić VAT za autobusy. GZM chce decyzji sądu.

40 milionów złotych więcej za autobusy i tramwaje zapłacą miasta aglomeracji. Krajowa Administracja Skarbowa uznała, że Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia musi płacić podatek VAT od składek na komunikację publiczną.

Co najmniej dziwna wydaje się być sytuacja, w której Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma płacić podatek VAT od składek, jakie miasta przeznaczają na transport publiczny w województwie. Taką informację podała Krajowa Administracja Skarbowa, czytamy w dzisiejszej Gazecie Wyborczej.

To o tyle zaskakujące, że wcześniejszy organizator transportu, który w naszym regionie działał do 1 stycznia 2019, KZK GOP, takiego podatku płacić nie musiał. Katowicka skarbówka już zwróciła się do GZM o skorygowanie faktur VAT i złożenie wyjaśnień. Władze Metropolii nie zgadzają się z tą decyzją fiskusa. Zapowiadają odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Sytuacja, w której miasta zostaną obciążone dodatkowymi kosztami może być niezwykle niebezpieczna, biorąc pod uwagę problemy z zamknięciem budżetu na 2020 rok, jakie sygnalizują władze miast naszego regionu. Przypomnijmy, że w związku z obniżeniem podatku z 18 do 17%, wprowadzeniu zerowego PIT-u dla osób poniżej 26. roku życia oraz podniesieniu kosztów uzyskania przychodu miasta spodziewają się utraty sporej ilości funduszy.


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
GZM