TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ustawa PKS-owa. Na linie w łódzkim prawie 15,6 mln zł
INFOBUS.PL - Opublikowano: 12.08.2019 13:00:56
fot. lodzkie.pl

2 sierpnia, w łódzkim Urzędzie Marszałkowskim, odbyło się spotkanie samorządowców ws. dofinansowań z tzw. ustawy PKS. Podobne spotkanie miało miejsce kilka dni później także u wojewody łódzkiego.

2 sierpnia, w łódzkim Urzędzie Marszałkowskim, odbyło się spotkanie samorządowców z terenu województwa zainteresowanych uzyskaniem środków z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Podobne spotkanie miało miejsce kilka dni później także u wojewody łódzkiego.

W spotkaniu, na zaproszenie marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera, wzięli udział przedstawiciele ministerstwa infrastruktury, wojewody łódzkiego oraz samorządowcy.

Spotkanie, jak podkreślił marszałek Grzegorz Schreiber, miało charakter roboczy i dotyczyło omówienia przepisów, które zostały przyjęte Ustawą z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Przedstawiciele ministerstwa infrastruktury omówili zadania organizatorów transportu oraz zasady dofinansowania. Województwo łódzkie do końca roku ma przyznane z Funduszu prawie 15,6 mln zł.

Wojewoda doprecyzowuje
Z kolei trzy dni później, 5 sierpnia w łódzkim Urzędzie Wojewódzkim odbył się briefing prasowy z udziałem wojewody Zbigniewa Rau, którego tematem były m.in. również sprawy związane ze wsparciem finansowym z autobusowego funduszu na ten na rok.

Doprecyzowano, że dla łódzkiego chodzi o kwotę w wysokości 15 586 487, 12 zł. Samorządy mogą składać wnioski o wsparcie z tych środków do dziś.

"Rząd dostarcza rozwiązania właściwe dla społeczności gminnych i powiatowych, chcąc przezwyciężyć zjawisko słusznie nazwane wykluczeniem komunikacyjnym. Od dłuższego czasu społeczności lokalne doświadczały radykalnej redukcji tras autobusowych. Zjawisko to było tak uciążliwie, że w skali kraju dotykało od 13-14 mln osób" – powiedział wojewoda Zbigniew Rau.

Dofinansowanie będzie przyznawane w formie dopłaty do kwoty deficytu pojedynczej linii komunikacyjnej w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Pierwszeństwo w objęciu dopłatą przyznaje się organizatorom w następującej kolejności: gminom, związkom międzygminnym, związkom powiatowo-gminnym, powiatom, związkom powiatów, województwom.

Wśród kryteriów, na podstawie których wojewoda będzie dokonywał podziału środków Funduszu na rzecz samorządów terytorialnych, będzie m.in. realizacja potrzeb osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Przepisy ustawy zwiększą dostępność połączeń autobusowych o charakterze użyteczności publicznej dla tych osób.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
ustawa
PKS
PTZ
Łódzkie