TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Uwaga piętnastka zachodzi przy skręcie! [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 16.10.2020 19:00:55
Uwaga piętnastka zachodzi przy skręcie [FILM]

Do zdarzenia typu "uwaga zachodzi przy skręcie" doszło na jednym ze skrzyżowań w Rudzie Śląskiej.

Do zdarzenia typu "uwaga zachodzi przy skręcie" doszło na jednym ze skrzyżowań w Rudzie Śląskiej.

Skręcający autobus zwykle zajmuje więcej niż jeden pas ruchu. W momencie wykonywania manewru skręcania tył autobusu przemieszcza się w stronę przeciwną do tej, w którą kierujący wykonuje skręt. Wówczas potocznie mówi się, że tył pojazdu "zachodzi" na sąsiedni pas ruchu.

Warto wiedzieć, że kierujący autobusem podczas skrętu np. w prawo nie jest w stanie zaobserwować pojazdu, który znalazł się zbyt blisko tylnej lewej strony autobusu. Gdy kierujący samochodem podjedzie zbyt blisko, zostanie zawadzony przez skręcający autobus. Aby uniknąć takich sytuacji, trzeba przede wszystkim zachować bezpieczny odstęp od pojazdu, obok którego przejeżdżamy (zobowiązuje nas do tego art. 23 ust. 1 pkt 2 PRD oraz art. 24 ust. 2 PRD).

Szczególnie ma to miejsce w przypadku autobusów przegubowych i solo 15-metrowych. Jak ten tym filmie:


Zachodzi przy skręcie

Do zdarzenia doszło na jednym ze skrzyżowań w Rudzie Śląskiej. Kierowca autobusu miejskiego czekał na możliwość skrętu w prawo. Co prawda miał wydzielony dla siebie pas i mógł zrobić to bezkolizyjnie, ale prowadzony przez niego pojazd był na tyle duży, że nawet dwa pasy okazały się dla niego zbyt wąskie.

Tę sytuację "wykorzystał" kierowca stojącego za nim dostawczaka, który przesunął się do przodu, ale nie wziął pod uwagę, że tył autobusu może zachodzić przy skręcie.

Autobus przerysował cały bok vana i pojechał dalej. Kierowca mógł tego nawet nie poczuć. Dziwi za to brak reakcji poszkodowanego kierowcy.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wypadek