TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Volkswagen: od 2018 roku przejazdy współdzielone
InfoBus.pl - Opublikowano: 05.12.2017 10:40:50

Należący do Volkswagena oddział Moia zaprezentował w poniedziałek sześciosiedzeniowego elektrycznego minibusa, który ma pozwolić koncernowi wejść na rynek przejazdów współdzielonych.

Należący do Volkswagena oddział Moia zaprezentował w poniedziałek sześciosiedzeniowego elektrycznego minibusa, który ma pozwolić koncernowi wejść na rynek przejazdów współdzielonych. Flota 200 pojazdów wyjedzie na ulice Hamburga w połowie 2018 roku.

W kolejnych latach Moia planuje rozbudowę floty do około tysiąca pojazdów i objęcie ofertą większej liczby miast w Europie i Ameryce Północnej. Zgodnie z zapowiedziami prezesa oddziału VW Olego Harmsa usługi firmy mają zastąpić 1 mln samochodów w europejskich i amerykańskich miastach do 2025 roku.

Podobnie jak w wypadku Lyfta i Ubera, Moia będzie udostępniała przejazdy swoimi minibusami poprzez aplikację. Elektryczne vany wyprodukowane we współpracy z innym oddziałem VW są wyposażone w szybkie łącze bezprzewodowe, regulowane światła do czytania przy siedzeniach oraz porty USB. Akumulator minibusa Moia ma pozwalać na przejechanie ponad 300 km na jednym ładowaniu oraz na odzyskanie do 80 proc. w pół godziny.

Inaczej niż konkurencyjne firmy przygotowujące się do wprowadzenia na ulice autonomicznych taksówek, Moia planuje obsadzać swoje minibusy zatrudnionymi kierowcami, a także sprzedawać usługę operatorom flot i gminom. Według ubiegłorocznych zapowiedzi Moia ma ambicje stać się jednym z trzech największych światowych dostawców przejazdów współdzielonych.

Moia rozpoczęła działalność w 2016 roku jako trzynasty oddział VW obok marek takich jak Audi, Porsche i Skoda w ramach dywersyfikacji źródeł przychodu po skandalu dieslowym. Konkurencyjny koncern Daimler wprowadził własną usługę przejazdów współdzielonych Car2Go już w 2008 roku i od tego czasu poszerzył swoją ofertę o aplikacje taksówkarską i transportu publicznego. Amerykańska firma General Motors chce od 2019 roku uruchomić własną flotę autonomicznych taksówek - równocześnie ze współpracującym z Volvo Uberem. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
carsharing
VW
Moia
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.