TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Warszawa z pierwszą umową z Autosanem! Na 90 autobusów LNG!
InfoBus.pl - Opublikowano: 08.09.2020 17:00:57
Warszawa z pierwszą umową z Autosanem! Na 90 autobusów LNG!; fot. Autosan

Miejskie Zakłady Autobusowe kupią kolejnych 90 przegubowych autobusów LNG.

8 września Miejskie Zakłady Autobusowe zawarły umowę z firmą Autosan na dostawę 90 szt. autobusów napędzanych skroplonym gazem ziemnym - Sancity 18LF LNG.

Tym samym do końca 2022 w barwach MZA będzie kursowało w sumie 305 gazowców, w tym 90 pierwszych autobusów z logo bociana na stołecznych ulicach.

Warszawski debiut

To niezwykłe, ale najstarszy istniejący w Polsce producent taboru komunikacji miejskiej po raz pierwszy w swej historii dostarczy autobusy dla warszawskiego przewoźnika komunalnego. Wcześniej miały miejsce tylko testy:

  • w latach 80. miejskiej wersji Autosana H-10

  • oraz już w obecnym wieku - dwunastometrowej wersji modelu Sancity.

Zamówienie jest wyjątkowe także dla Miejskich Zakładów Autobusowych – to będzie największa w historii firmy i jednocześnie największa w Europie dostawa autobusów napędzanych skroplonym gazem ziemnym.

-"W tej chwili eksploatujemy 35 autobusów LNG marki Solbus. Ten rodzaj napędu sprawdził się i chcemy rozwijać go w warszawskim transporcie publicznym – mówi Jan Kuźmiński, prezes zarządu Miejskich Zakładów Autobusowych. – Jesteśmy przekonani, że fabryka o tak bogatej tradycji i doświadczeniu, dostarczy nam tabor wysokiej jakości, z którego warszawiacy będą zadowoleni.

Transfer technologii

Realizują warszawski kontrakt Autosan skorzysta z technologii firmy Solbus. Na bazie tej licencji powstaną autobusy LNG dla Warszawy, które zachowają jednak nieco zmieniony design modelu Sancity.

Pojazdy będą wyposażone w silniki amerykańskiej firmy Cummins i automatyczne skrzynie biegów ZF. Ich wyposażenie będzie zgodne z wymaganiami stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego, na które składają się między innymi: klimatyzacja, biletomaty, monitoring bezpieczeństwa, elektroniczna informacja wewnętrzna i zewnętrzna, wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych czy systemy zliczania pasażerów

Umowa z Autosanem to już drugi w ostatnich tygodniach kontrakt na dostawę pojazdów gazowych. Wcześniej spółka MZA Warszawa podpisała umowę obejmującą 70 autobusów CNG marki Solaris, które mają dotrzeć do stolicy w 2021 roku.

Miejskie Zakłady Autobusowe są jednym z europejskich liderów w dziedzinie pojazdów zero i niskoemisyjnych. Do końca 2022 roku w taborze Spółki będzie się znajdowało w sumie prawie 500 tego typu autobusów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
LNG
MZA Warszawa
Autosan