TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Warszawskie autobusy przejęły warszawskie taksówki
InfoBus.pl - Opublikowano: 29.07.2020 18:00:24
Warszawskie autobusy przejęły warszawskie taksówki ; fot, MPT

Spółka MZA Warszawa jest już formalnie właścicielem MPT.

29 lipca podpisana została umowa o przejęciu Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkarskiego przez Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie.

To formalny efekt decyzji miejskich radnych, którzy podjęli taka uchwałę na sesji w dniu 23 kwietnia.

Szczegółowa umowa dostępna jest TUTAJ

Bilanse i aktywa

Generalnie nie ma tam nic nowego, a za ciekawe można uznać jedynie pojawiające się tam wartości obu spółek. I tak:

Bilans Miejskich Zakładów Autobusowych wykazuje po stronie aktywów i pasywów sumę 879.960.102,66 złotych, a a po stronie tylko aktywów netto (kapitały własne) - 666 614 234,19 złotych. Z kolei bilans Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego wykazuje po stronie aktywów i pasywów sumę 4.582.193,66 złotych, a po stronie tylko aktywów netto (kapitały własne) - 1.598.313,06 złotych.

Wartość środków transportowych MZA Warszaw wyceniona na 342.507.803,99 złote.

Co się zmieni?

Na mocy podpisanej umowy spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe zostanie rozwiązana, a jej majątek przeniesiony na Miejskie Zakłady Autobusowe w zamian za udziały, które m.st. Warszawa obejmie w podwyższonym kapitale zakładowym przewoźnika autobusowego.

Tym samym portfel udziałów miasta w spółkach prawa handlowego zostanie dopasowany do wymogów ustawy o gospodarce komunalnej, gdyż zmniejszy się liczba podmiotów, których przedmiotem działania nie jest prowadzenie działalności komunalnej.

Urząd miasta nie poniesie żadnych wydatków w związku z konsolidacją. Koszty działalności się obniżą – m.in. poprzez połączenie obsługi kadrowej, księgowej i administracyjnej, a także redukcję kosztów Zarządu i Rady Nadzorczej.

Kilkudziesięciu pracowników MPT stanie się pracownikami MZA.

Znak firmowy i tradycja związana z logo firmy zostaną zachowane w nowej strukturze, a infrastruktura i doświadczenie pracowników przejmowanej spółki stworzą możliwość wykorzystania tych atutów m.in. do wykonywania zadań, związanych z miejskimi programami socjalnymi dla mieszkańców (taksówka dla seniora, obsługa kombatantów, przewóz osób niepełnosprawnych w ramach Miejskiego Transportu Osób Niepełnosprawnych), również w formule zgodnej z ustawą Prawo zamówień publicznych (in-house).

Jak mówił w marcu Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy: -To optymalne rozwiązanie z punktu widzenia budżetu miasta. Podejmowaliśmy wielokrotne próby prywatyzacji i restrukturyzacji naszej spółki taksówkowej. Silna konkurencja i aktualna sytuacja na rynku przewozów taksówkowych tylko przyspieszyły naszą decyzję. Dalszy rozwój MPT był niemożliwy, spółce groziła utrata płynności i szybka upadłość.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MZA Warszawa