TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wrocław chce przyspieszyć autobusy. Z Orange
InfoBus.pl - Opublikowano: 09.11.2018 09:00:59 1 komentarz
Wrocław chce przyspieszyć autobusy. Z Orange

Autobusy we Wrocławiu będą miały zielone światło dzięki IoT od Orange. Podpisano porozumienie z władzami miasta.

Autobusy we Wrocławiu będą miały zielone światło dzięki IoT od Orange. Podpisano porozumienie z władzami miasta.

W przyszłości miejskie autobusy MPK Wrocław będą wykorzystywały naraz kilka technologii geoloklizacji – w tym również sieci urządzeń Internetu Rzeczy – IoT. Dzięki temu będzie można, w danej chwili precyzyjnie określić gdzie znajduje się pojazd. A to pozwoli tak dostosować sygnalizację świetlną by skrócić czas przejazdu. Wrocław oraz Orange Polska podpisały w tej sprawie list intencyjny. Zakłada on także testy drugiej usługi Smart City – Density City Map. Pozwoli ona lepiej zarządzać pracą służb miejskich w najbardziej zatłoczonych miejscach.

Wrocław z Orange

– Rozwój miasta oraz potrzeby mieszkańców spowodowały, że priorytetem dla nas stało się usprawnianie komunikacji zbiorowej. Szukając nowych rozwiązań w ramach idei Smart City dostrzegliśmy potencjał w łączeniu danych z różnych źródeł w tym również z sieci urządzeń IoT, sieci GSM. Dzisiaj tworzymy wspólnie z firmą Orange rozwiązanie oparte o BigData, po to aby usprawnić komunikację autobusową oraz wykorzystać dane statystyczne aby sprawnie zarządzać miastem. Jeżeli te rozwiązania spełnią nasze oczekiwania na pewno je wykorzystamy – podkreśla wiceprezydent miasta Maciej Bluj.

– Smart City przestało być ideą, nowoczesne technologie coraz szerzej wkraczają do polskich miast. Zarządzanie, z wykorzystaniem Internetu Rzeczy i chmury obliczeniowej, usprawnia funkcjonowanie miasta i przynosi realne oszczędności zarówno dla jak i mieszkańcom. Orange Polska ma duże doświadczenie we współpracy z samorządami, nasze rozwiązania z powodzeniem działają już w wielu miastach. Dysponujemy siecią przewodową i mobilną w całym kraju, jako pierwszy operator w Polsce dostarczamy otwarte i bezpieczne środowisko SmartIoT, które pozwala budować usługi szyte na miarę – powiedział Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska.

Jarek Ratajczak Od prawej: Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia i i Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska

Advanced Bus Location

Uczestnicy spotkania podkreślili, że jednym z pierwszych wspólnie realizowanych projektów będzie Advanced Bus Location. Chodzi o sprawne zarządzanie komunikacją miejską, głównie w zakresie zapewnienia płynności ruchu autobusów.

Innowacyjna usługa Orange pomoże określić pozycję każdego autobusu w przestrzeni miejskiej. To z kolei pozwoli na zapewnienie płynności przejazdu m.in. poprzez odpowiednie wysterowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach. Takie rozwiązanie zwiększy znacznie efektywność transportu publicznego. Opiera się ona na połączeniu trzech technologii – GPS, sieci mobilnej GSM, WiFi oraz niewielkich urządzeń - beaconów, znajdujących się np. na latarniach ulicznych i wykorzystujących Bluetooth. Pozwalają one bardzo dokładnie wskazać umiejscowienie pojazdu w mieście, a rozwiązanie oparte będzie na systemie SmartIoT dostarczanym przez Orange.

Density City Map

Kolejne rozwiązanie to Density City Map. Dzięki m.in. danym statystycznym z sieci mobilnej możliwe będzie określenie najbardziej zatłoczonych miejsc w czasie rzeczywistym. Przełoży się to na większe bezpieczeństwo mieszkańców i lepsze zarządzanie pracą służb miejskich, na przykład w czasie powodzi. Wykorzystywane będą w tym celu dane z sieci 2G i 3G. Sposób gromadzenia danych oraz ich prezentacji w ramach narzędzia Power BI, zapewni pełną prywatność użytkowników sieci.

Orange Polska jest liderem w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań opartych na Internecie Rzeczy. Zakres oferowanych usług jest bardzo szeroki. Obejmuje opomiarowanie i zdalny odczyt liczników (m.in. wody i prądu), sterowanie oświetleniem ulicznym, inteligentne systemy parkowania, monitoring bezpieczeństwa, lokalizowanie osób i mienia, unikatowe rozwiązania bike sharingu, inteligentne ławki z WiFi i ładowaniem urządzeń, aż po inteligentne pojemniki na odpady informujące o stopniu zapełnienia.

Wrocław staje się Smart

Nowy pomysł na przystanek komunikacji miejskiej i dokładna lokalizacja wrocławskich autobusów i tramwajów – to główne projekty wynikające z podpisanego listu intencyjnego o współpracy Wrocławia z firmą Nokia.

Zaplanujesz podróży i kupisz bilet w autobusie lub tramwaju , a do tego już nie zapomnisz o imprezach kulturalnych i sportowych – takie możliwości daje aplikacja Mobill, która już działa we Wrocławiu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ITS
MPK Wrocław
Orange
 • Filip Przepiórka – 09.11.2018

  Dożyjemy tej przyszłości czy nie?

 • Piotr Waszkis – 10.11.2018

  Mamy już ITS ( I Tak Stoisz), to teraz czas na LOT (Lecz Oczekuj Też). Kolejny pomysł za grube miliony, który nie wypali. A wystarczy pudełeczko a'la viaTOLL i podpięcie pod ITS na zasadzie "kto pierwszy podjechał ten ma zielone". Pięknym przykładem będzie skrzyżowanie Borowska-Joannitów. Każdy tramwaj to gwarantowane 3 minuty w plecy autobusu. I co z tego, że będziemy mieli zielone, jak przyjedzie 31, za nim na przystanku 32 a z naprzeciwka jedzie 8...

 • Marcin Kryński – 10.11.2018

  Tylko bus pasy dają szansę jazdy rozakladowej dla autobusów. W grę wchodzi jeszcze telepotracja przy dzisiejszych korkach.

 • tantus – 10.11.2018

  Będzie pewnie jak z ITSem - po kilku latach i tak wyłączą, bo będzie przeszkadzać samochodom...

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.