TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wrzuć bieg na zdrowie. Wspólna akcja ITD i GIS
INFOBUS.PL - Opublikowano: 23.09.2019 09:00:50
fot. GITD

Kondycja zdrowotna kierowców zawodowych ma duży wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Aby zwiększyć świadomość społeczną w tym zakresie, ITD i GIS, na podstawie podpisanego porozumienia, rozpoczęły cykl wspólnych działań kontrolno - edukacyjnych.

Kondycja zdrowotna kierowców zawodowych ma duży wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Aby zwiększyć świadomość społeczną w tym zakresie, Główny Inspektorat Transportu Drogowego i Główny Inspektorat Sanitarny, na podstawie podpisanego porozumienia, rozpoczęły cykl wspólnych działań kontrolno - edukacyjnych pod hasłem "Wrzuć bieg na zdrowie".

"Wrzuć bieg na zdrowie"
Promowanie zdrowego trybu życia wśród kierowców, zachęcanie do większej aktywności fizycznej, zmiany nawyków żywieniowych, przypominanie o badaniach profilaktycznych – to cele wspólnej akcji "Wrzuć bieg na zdrowie", rozpoczętej przez Inspekcję Transportu Drogowego i Inspekcję Sanitarną.

Szczegóły wspólnych działań zawarto w porozumieniu, podpisanym dziś (18 września) przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvina Gajadhura i Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa, w punkcie kontrolnym ITD w podwarszawskim Sękocinie.

"Ważne jest, aby kierowca był trzeźwy i wypoczęty, ale niezmiernie ważny jest również ogólny stan jego zdrowia. Niestety, nieregularny tryb życia i złe odżywianie, mogą być przyczyną wielu chorób. Chcemy to zmienić, chcemy zwrócić uwagę kierowców na ten obszar, zwiększyć ich świadomość" – powiedział Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

"Ta akcja będzie akcją długofalową. Będziemy w całej Polsce promować zdrowy styl życia, namawiać kierowców do tego, aby o siebie dbali – zapowiedział Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. – Wielu kierowców to osoby narażone na choroby układu krążenia. Właśnie dlatego, że zapominają o sobie, o regularnym sprawdzaniu stanu swojego zdrowia" – podkreślał Jarosław Pinkas.

Wspólne kontrole
Od razu po podpisaniu porozumienia rozpoczęły się wspólne kontrole. Inspektorzy Transportu Drogowego sprawdzali stan techniczny pojazdów i czas pracy kierowców. Przedstawicie Inspekcji Sanitarnej badali m.in. ciśnienie i wydolność płuc. Kierowcy testowali narko, alko oraz sengogle, dzięki którym mogli obserwować w jaki sposób zachowuje się nasz organizm pod wpływem używek lub kiedy jesteśmy zmęczeni.

Praca kierowcy zawodowego wymaga spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej i maksymalnej koncentracji na sytuacji panującej na drodze. - Jeden poważny błąd może kosztować utratę zdrowia lub życia. Dlatego tak ważne jest, aby kierowcy byli zdrowi i mogli szybko reagować – podkreślił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Obowiązkowe badania
Inspektorzy ITD zauważają, że niektórzy kierowcy nie wykonują badań lekarskich i psychologicznych w odpowiednim terminie. Przypominamy, że zgodnie z ustawą o transporcie drogowym, zarówno badania lekarskie, jak i psychologiczne, mające na celu stwierdzenie przeciwskazań zdrowotnych i psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy, należy wykonywać co 5 lat do czasu ukończenia przez kierowcę 60 roku życia, natomiast po ukończeniu 60 lat - co 30 miesięcy.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
ITD
GIS
akcja
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.