TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wymiana powietrza plus maseczki = bezpieczny autokar [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 25.09.2020 09:00:30
Wymiana powietrza plus maseczki = bezpieczny autokar [FILM]

Dobry klimat i maseczki przeciwko koronawirusowi.

Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli jak podróżować autokarami w czasach pandemii COVID-19? Jest na to sposób!

Zaczynamy od maseczek. Zdaniem naukowców maski mogą one w “okresie oczekiwania na szczepionkę" stać się pomocą w zmniejszaniu liczby zakażeń, a jednocześnie pomagać w zdobywaniu masowej odporności społeczeństwa na koronawirusa.

W ostatnim czasie badacze przywołali przykład, jednego z argentyńskich wycieczkowców objętych przymusową izolacją, na którym rozdano maski wśród pasażerów. U 81 proc. z nich COVID-19 pojawił się w formie łagodnej lub bezobjawowej. Tymczasem na innych wycieczkowcach, gdzie osobom poddanym kwarantannie nie rozdano masek ochronnych, odsetek pacjentów z łagodnym przebiegiem COVID-19 lub bez symptomów tej choroby wyniósł zaledwie 20 proc.

Dlatego korzystanie z autobusów "z maseczką" nie powinno budzić obaw, o ile pamiętamy o podstawowych środkach ostrożności. Po pierwsze – wszyscy powinniśmy je nosić. Nawet jedna osoba bez maseczki tworzy ryzyko i to głównie dla samej siebie. Po drugie – dezynfekujemy dłonie.

Po trzecie – wymiana powietrza

Im większa liczba pasażerów na pokładzie autobusu, tym trudniej oprzeć się myśli o zwiększonym ryzyku infekcji. Nic bardziej mylnego, bowiem już na poziomie seryjnych rozwiązań technicznych stosowanych w autobusach turystycznych mamy ochronę przed potencjalną infekcją. To przede wszystkim szybka wymianę powietrza na pokładzie.

Przykładowo w autobusach turystycznych Mercedes-Benz i Setra w pełni automatyczny system klimatyzacji na bieżąco zmienia powietrze. Dzięki wywiewowi poprowadzonemu przez przestrzeń na nogi powstaje delikatny, pionowy strumień powietrza, który zapobiega jego zawirowaniom. Przy temperaturach zewnętrznych mieszczących się najczęściej w przedziale od 8 do 26°C system klimatyzacji pracuje maksymalnie w trybie świeżego powietrza (od 80 do 100%), co oznacza ciągłą, szybką wymianę powietrza co dwie minuty. W przypadku zarówno niższych jak i wyższych temperatur układy klimatyzacji przechodzą w tryb powietrza mieszanego. Wówczas wymiana świeżego powietrza we wnętrzu odbywa się co cztery minuty.

Dla porównania: W pomieszczeniach mieszkalnych wymiana powietrza wymagana jest co najmniej raz na dwie godziny, a w biurach co najmniej raz na godzinę.

Do tego dochodzą systemy filtrujące , które skutecznie oczyszczają powietrze z cząstek stałych. Zobaczcie, jak to działa na filmie:Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bezpieczeństwo
pasażer
autokar
Mercedes
Setra